• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

9-15 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek 8. Malatya Film Festivali bu yıluluslararası alanda düzenlenecek. Bu kapsamda Büyükşehir belediye binasında bir toplantı düzenlendi. Düzenlenen basın toplantısına Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Azerbaycan Kültür Bakanlığı Kinostüdyo Direktörü Müşfiq Hatemov , Genç Sinemacılar Derneği Başkanı, yönetmen Elçin Musaoğlu Festival Direktörü Suat Köçer, Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay ile Malatya basınının temsilcileri katıldı.  Festival Direktörü Suat Köçer yaptığı konuşmada bu yıl TRT tarafından finanse edilen 3 kısa filme yapım desteği vereceğini belirtti.  Malatya Film platformunun Uluslararası bir platform haline dönüştüğünü kaydeden Koçer, “Yapılan Uluslarası filmlerin Azerbaycan, İran ve diğer Türki Cumhuriyetleri de kapsayacak şekilde desteklenmesini istiyoruz. Bu kasamda bu yıl TRT tarafından yapım öncesi değerlendirilerek yapım aşamasında destek verilecek.  Bu kapsamda ayrıca Türkiye ve Azerbaycan heyetleri arasında koordinasyon sağlanacak, böylelikle Malatya Filim festivali ve Malatya ön plana çıkarılacak. Programa Türkiye ve Azerbaycan sinema yapımcıları katılacak. 11 Eylülde başlayacak çalışmalarda 10 eser belirlenecek, bunlar arasında yapılacak değerlendirmede ise 3 esere yapım desteği verilecek. Bu amaçla da kendimize mahsus değerlerle iki ülke arasındaki bağlarımız güçlenecek” şeklinde konuştu

SİNEMA KÜLTÜRLERİN YAYILMASINDA ÇOK ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ise şunları dile getirdi: “Malatya film festivali Türkiye’mizdeki önemli festivallerden biri. Hem piyasadaki sanat ve sinema camiasındaki ağırlığı olarak önemli bir noktaya geldi. 8. cisini gerçekleştiriyoruz. Aslolan bunun 88 incisisin, 188’incisini gerçekleştirmemiz. Buda birlikte olduğumuz müddetçe daha güçlenecek. Festival kapsamında Malatya film platformunu kurduk geçen yıl. Bu yıl Azerbaycan’la birlikte daha da güçleniyoruz. Bu platformu o bölgedeki Türki cumhuriyetler ve bölgenin diğer Arap ülkeleriyle birlikte çok daha güçlendirmemiz, kuvvetlendirmemiz gerekir. Bunu bir sinema okulu gibi de düşünebiliriz. Sinemayı geliştirecek, teşvik edecek bir platform olarak değerlendirmemiz gerekiyor. Sinema kültürlerin yayılmasında en önemli faktör ve aktördür. Amerika Vietnam’da bataklığa saplanmıştır ama saplandığı bataklığı Rambolarla ve benzeri artistlerle sinem çalışmalarıyla zafere dönüştürme gayretine girmiştir. Bugün dünyada şu an sorsanız Amerika’nın Vietnam’daki bataklığını değil Vietnam’daki kahramanlıklarını konuştur. Bu sadece bir yanıltmadır. Aynı zamanda sinemayı çok iyi bir şekilde stratejik bir araç olarak kullanmalarıdır. Bizlerde eğer birlikteliğimizi sağlayacaksak bu bölgedeki kendi ırktaşlarımız, biz tek millet iki devletiz deriz. Bölgenin diğer aktörleriyle birlikte tekrar tarihteki gücümüzü mutlaka almamız gerekiyor. Ülkenin büyüme stratejisine denk olarak ta kültürde sanatta, sinemada aynı büyüklüğü gerçekleştirmemiz gerekiyor. Malatya ilklerin memleketidir. Film festivali de bu çerçevede değerlendirilmesi gerekiyor. Malatya film platformu da bu anlamda bütünün içinde bir parçadır. Ama aslolan büyük fotoğraftır. Biz de bundan sonraki süreçte te film festivalini güçlendirerek devam edeceğiz. Bugün platform kapsamında Azerbaycan Kültür Bakanlığı Kinostüdyo Direktörü Müşfiq Hatemov ile resmi protokolümüzü imzalayacağız. Bundan sonra hep büyüyerek devam edecek. Ben tekrar kıymetli misafirlerimize hoş geldiniz diyorum.”

SİNEMAYA ÇOK FAZLA İHTİYACIMIZ VAR

Azerbaycan Kültür Bakanlığı Kinostüdyo Direktörü Müşfiq Hatemov burada yaptığı konuşmada: “ Azerbaycan Kinostüdyo Malatya festivalini yakından izliyor. Biz Azerbaycan kinosu olarak Azerbaycan medeniyet bakanlığı olarak Malatya film festivalinde yapılan işleri destekliyoruz ve biz bu lahiyelerde yakından katılmak istiyoruz. Azerbaycan Kinussunun inşasına dair büyük devlet sözleşmesi imzalayıp ve Azerbaycan kinosunda yeni tahsislere uyuyoruz. Bu programa katılarak biz Malatya festivalinin yakından katılacağız ve çalışacağız. Burada görülen iş bizim Azeri yönetmenler tarafından çok kıymet verilir. İnşallah biz bu işi yaparsak Malatya festivali dünyada kendine bir yer edinen bir festival olacaktır. Sinemaya bizim çok fazla ihtiyacımız var. Büyük bir coğrafyada yaşadığımızı dikkate alarak her birimizin kendimize mahsus medeniyetlerimizi sinema ile biz birbirimize ve dünyaya tanıştıracağız.” ifadelerini kullandı.

Genç Sinemacılar Derneği Başkanı Yönetmen Elçin Musaoğlu; “Biz insanların kültür önderleriyiz. Sinema da bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Kardeş ülkeler olarak bilge filmler yapmalıyız. Kendi değerlerimizi anlatan örnek olacak filmler yapmalıyız. Böylelikle kendi kültürümüzü paylaşmalı, gelecek nesillere örnek olarak bırakmalıyız. Böyle bir başlangıç yaparsak diğer Türki devletler de bizleri örnek alarak bu tür çalışmalar yaparlar.” dedi.

>Rahime Gül Erbaş

 

 

MUFF Uluslararası Alana Taşındı

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber