• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45

Mucize Besin Propolis

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan; Antik Yunan, Mısır, Asur ve daha birçok medeniyet tarafından farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinen propolis, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında birçok sağlık sorunu için de şifa dağıtıyor

Mucize Besin Propolis

İnsan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni İçeren Mucize bir besin: Propolis

Tarihi binlerce yıl öncesine uzanan; Antik Yunan, Mısır, Asur ve daha birçok medeniyet tarafından farklı hastalıkların tedavisinde kullanıldığı bilinen propolis, bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında birçok sağlık sorunu için de şifa dağıtıyor

Yunancada ‘şehir koruması’ anlamına gelen propolis, arıların kovanlarını; parazit, mikrop ve virüslerden korumak için kullandıkları, ağaç gövdelerindeki yapışkan reçine, bitki gövdesi, dal ve yapraklardan topladıkları güçlü antioksidan ve antimikrobiyal maddelerden oluşan doğal bir ürün.

Farmakolojik yönleri ilk olarak Yunan ve Romalı fizikçiler; Aristoteles, Dioscoroides, Pliny ve Galen tarafından tanımlanmış ve özellikle yaraların tedavisi ile ağız enfeksiyonunda bir antiseptik olarak kullanılabileceği keşfedilmiş. Orta Çağ Avrupası’nda ve Arabistan’da bu özelliği ile kullanılan propolisin, Güney Amerika’daki İnkalar tarafından ateş düşürücü, Antik Mısır’da ise mumyalama işlemlerinde kullanıldığı görülüyor. 17. yy’a gelindiğinde ise Londra’da resmi ilaç olarak listelenmiş ve yine bu yıllarda anti-bakteriyel özelliklerinden dolayı Avrupa’da büyük ün kazanmıştır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarla önemi daha iyi anlaşılan propolis, insan sağlığı için alınması gereken 22 bileşeni içermesi bakımından mucizevi bir doğal ürün olarak dikkat çekiyor.

İNSAN VÜCUDU İÇİN GÜÇLÜ BİR SAVUNMACI

Üzerine yapılan bilimsel çalışmalarla adının daha fazla gündeme gelmesi ve bilinirliğinin artmasıyla; özelikle mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen insanların rağbet gösterdiği propolis hakkında bilgi veren Aktar Ömer Baştürk; Propolis, arı kovanlarını ve arıları dış etkenlere kaşı koruduğu gibi insanların da bağışıklık sistemlerini güçlendirip hastalıklardan korunmasına yardımcı oluyor’’ dedi.

Baştürk; “Bal arıları tarafından toplanıp metabolize edildikten sonra kovanlarını bir anlamda sıvadıkları propolis, arı kovanlarının içinin steril ve hijyenik olmasının başlıca nedenidir. Vücutta antikor üretimini arttıran ve böylece doğrudan bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olan propolis özellikle mevsim geçişlerinde çocukların hastalıklara yakalanma sıklığını azaltıyor. Doğal bir antibiyotik olan propolis, tıpkı arı kovanlarını ve arıları, zararlı bakteri ve mikroplardan koruduğu gibi insan vücudunu da; mikrop, virüs, bakteri ve bunlara bağlı birçok hastalıktan korumaya yardımcı oluyor”

GÜÇLÜ ANTİOKSİDAN ETKİYE SAHİP

Özellikle çevre kirliliği olmayan, yüksek dağ bölgelerinde üretilen saf ve temiz propolislerin, insan sağlığı üzerinde olumlu birçok etkisi olduğuna dikkat çeken Baştürk; “Reçinemsi yapıda ve kahverengi tonundaki bu doğal ürün, içeriğinde bulunan; früktoz, glikoz, sukroz gibi şekerler, aminoasitler, B1, B2, C ve E vitamini, bakır, demir, çinko, magnezyum, kalsiyum gibi elementleri ile insan sağlığına olan faydaları saymakla bitmiyor. Güçlü bir antibiyotik olması nedeniyle başta bağışıklık sistemini güçlendirici ve düzenleyici etkiye sahip. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında; Grip, solunum yolu enfeksiyonları, nezle, bronşit gibi rahatsızlıklara karşı vücut onarımını sağlar. Ağız içinde çıkan yaralara ve aftlara karşı da oldukça etkili olduğu gibi; egzema, yara ve yanık tedavisinde de oldukça başarılıdır. Sindirim problemi yaşayanların büyük fayda göreceği bu doğal ürün ayrıca; mide ülseri ve gastrit gibi rahatsızlıklara karşı fayda sağlıyor. Yapılan araştırmalarda, kalp ve damar yapılarının sağlıklı ve düzenli çalışmasına fayda ettiği görülen propolisin, yüksek kan basıncının düzenlenmesinde de olumlu etkileri saptanmıştır” dedi.

Önder HANELÇİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

 1. Aynur ablam benimle iletişime geçsin ben ablama yardımcı olayım rabbim ona şifa versin.

 2. Slm kardeşim benim kalp kanser astım şeker tansiyon bağırsak candidada gastrit bağışıklık düşüklüğü düşüklüğü var bu propolisden Allah rızası için bana yollarmisiniz .maddi durumum hiç yok

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber