• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249

MTSO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

Ticaret ve Sanayi Odası Şubat Ayı Olağan Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Sadıkoğlu, Bakanlık tarafından açıklanan yatırım teşvik verilerini değerlendirerek, “Malatya için bir çivi çakan müteşebbis bile bizim için kıymetlidir ve gereklidir, çünkü biz biliyoruz ki Malatya’nın kalkınması ancak hep birlikte çalışırsak gerçekleşebilir. Daha fazla yatırımcıyı Malatya’ya çekmek için çalışmalarımız devam edecek.” dedi

MTSO Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

15 Temmuz Şehitleri Konferans Salonunda yapılan meclis toplantısına Meclis Başkanı Hasan Özkan, meclis divanı, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTSO Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyeleri katıldı. Genel Sekreter Remzi Yaşar tarafından okunan Şubat ayı mizanı oy çokluğu ile kabul edildi.

Toplantıda yönetim kurulunun bir aylık çalışmalarını sinevizyon eşliğinde meclis üyelerine anlatan ve Malatya’nın ihracat rakamlarını açıklayan Başkan Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, “2019 Ocak ayında Malatya’nın ihracat rakamlarına baktığımızda toplam ihracat tutarı TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) verilerine göre 28 milyon 690 bin dolardır. Bu ihracat rakamının en büyük kısmını her zaman olduğu gibi Malatya’nın ana ihracat kalemi olan kuru kayısı oluşturmaktadır. 2019 Ocak ayında TİM verilerine göre kuru meyve mamulleri ihracat tutarı yaklaşık 13 milyon dolardır. Malatya’nın diğer bir lokomotif sektörü olan hazır giyim ve konfeksiyon sektörünün 2019 Ocak ayı ihracat tutarı ise 9 milyon 420 bin Dolardır” ifadesini kullandı.

SADIKOĞLU, YATIRIM TEŞVİK VERİLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Başkan Sadıkoğlu, rakamların Malatya ihracat potansiyelini yansıtmadığını vurgulayarak, “Malatya’nın genç, dinamik ve vatansever girişimcileri ilimizin ihracat rakamlarını çok çok yukarılara çıkaracak azme ve inanca sahiptir. İnşallah bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz. Bizde TSO olarak bu girişimcilere elimizden gelen destek ve yardımları esirgemeyeceğiz” şeklinde konuştu.

Bakanlık tarafından açıklanan yatırım teşvik verilerine de yer veren Sadıkoğlu şunları dile getirdi, “Malatya’da 2018 yılında 92 adet yatırım teşvik belgesi alınmıştır. Bu 92 adet belgenin 3’ü yabancı sermayeye, 89’u ise yerli sermayeye verilmiştir. Verilen bu belgeleri kapsamında Malatya’ya toplam 772 milyon TL’lik yatırım yapılması beklenmektedir. Ayrıca, bu yatırımlar sonucunda 7580 kişinin istihdam edilecektir. Bu istihdam rakamı 2017 yılında teşvikli yatırımlar kapsamında istihdam edilecek 5083 kişiye göre %49 artış demektir.  Malatya için bir çivi çakan müteşebbis bile bizim için kıymetlidir ve gereklidir, çünkü biz biliyoruz ki Malatya’nın kalkınması ancak hep birlikte çalışırsak gerçekleşebilir. Bu nedenle, Malatya’ya yatırım yapan herkese müteşekkiriz. Daha fazla yatırımcıyı Malatya’ya çekmek için çalışmalarımız devam edecek.”

M.ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber