• DOLAR
  6,0420
  % 0,25
 • EURO
  6,7537
  % 0,29
 • ALTIN
  248,2576
  % 0,25
 • BIST
  86.771
  % -0,03

MTSO İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı Düzenledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan istihdam seferberliği kapsamında MTSO’da ‘İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı’ düzenlendi. Burada iş dünyasını İstihdam seferberliğine katkıda bulunmaya davet eden Vali Baruş, “Bizler Malatya olarak istihdam seferberliğine nasıl katkı yapabiliriz, bu ülkenin güçlenmesine kalkınmasına nasıl katkı sağlayabiliriz bunun endişesi içerisinde olmamız lazım diye düşünüyorum.  Sizlere yardımcı olacak kamu kurumları olarak da arkadaşlarımız gece gündüz demeden çalışmaya hazırlar.  Yeter ki bizler her zaman kamu ve özel sektör olarak elbirliğiyle bu seferberliğe katkıda bulunalım ve ülkemizin güçlenmesini sağlayalım.” dedi

MTSO İstihdam Seferberliği Tanıtım Toplantısı Düzenledi

Malatya Ticaret Odası tarafından istihdam seferberliği tanıtım toplantısı düzenlendi. MTSO konferans salonunda düzenlenen toplantıya Vali Aydın Baruş, Çalışma ve İş Kur İl Müdürü Vahap Toman, SGK İl Müdürü Ayten Kara, MTSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, MTB Başkanı Ramazan Özcan, Malatya SMMM Odası Başkanı Nuh Boyraz, İş insanları ve iş dünyası temsilcileri katıldı. Burada konuşan Vali Baruş güne yeni Zelanda’da yaşanan olaylarla ve şehit haberiyle başladığımızı söyleyerek şehide Allah’tan rahmet, ailesine ise baş sağlığı dileyerek sözlerini şu şekilde sürdürdü: Şimdiye kadar Sayın cumhurbaşkanımızın ilan etmiş olduğu milli istihdam seferberliği çerçevesinde iş dünyası gerçekten elini taşın altına koydu. Bu ülkeyi sevmek sahip olduğu serveti, sahip olduğu parayı bir kenara koyup onun üzerinden rant elde etmek değildir. Bu ülkeyi seviyorsanız bu ülke için çalışıyorsanız ve bu ülkeyi yüceltmek istiyorsanız kazancınızı Bu ülkenin diğer insanları ile Paylaşmak ve ekmek vermek durumundasınız. Bizim iş Dünyamız her zaman fedakâr olmuştur. Ve bunu her zaman da ispatlamıştır.  Ülkemizin ekonomik olarak sıkıntı geçirdiği günlerde kendisinden de fedakârlık yaparak bir birçok vatandaşımız da iş güç sahibi yapma erdemini göstermiştir.  2019 yılı daha malumunuz olduğu üzere istihdam seferberliğinde yeni bir Atılım yılı olarak Cumhurbaşkanımız tarafından ilan edildi. Bu çerçevede ticaret ve sanayi odalarımız, sivil toplum örgütlerimiz, iş insanlarımızın oluşturduğu örgütler ve bütün iş dünyası, esnafımız elini taşın altına koyup yeni bir heyecanla bu seferberliğe katkıda bulunuyorlar.  Bizler Malatya olarak istihdam seferberliği ne nasıl katkı yapabiliriz, nasıl daha çok vatandaşımızın yüzünü güldürebiliriz, Bu ülkenin güçlenmesine kalkınmasına nasıl katkı sağlayabiliriz bunun endişesi içerisinde olmamız lazım diye düşünüyorum.  Sizlere yardımcı olarak kamu kurumları olarak da arkadaşlarımız Gece gündüz demeden çalışmaya hazırlar.  Yeter ki bizler her zaman kamu ve özel sektör olarak elbirliğiyle bu seferberliğe katkıda bulunalım ve ülkemizin güçlenmesini sağlayalım.  Şimdiye kadar Vermiş olduğunuz katkılardan dolayı sizlere minnetlerimi sunuyorum. Malatya insanı sizin sağladığınız imkânlar çerçevesinde bugün huzurlu ve mutlu yaşayabiliyor. Kazancınız muhtaç olan insanlarla paylaşmakta her zaman fedakârca davranıyorsunuz. Bu konudaki katkılarınızdan dolayı da teşekkür ediyorum. İnşallah 2019 yılında da bu katkılarınız devam eder ve Malatya olarak yüzümüzü ağartacak rakamlar ortaya çıkar. Bizler de Türkiye’nin güçlenmesinin kalkınmasına katkıda bulunuruz.”

BURASI MALATYA BURADA İŞ VAR

TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu ise: “Biz de Malatya olarak “Burası Malatya Burada İş Var’ diyoruz. İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farktı teşvik sunuluyor ve bunları pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşviklerden yararlanın. Aklınıza takılan bir konu olursa, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’na ulaşmanız mümkün. Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticiler kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynaklan yöneticilerine de büyük görevler düşüyor, İstihdam teşviklerinin anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz. 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu ve özel sektör olarak el ele verdik ve milyon ilave istihdam sağladık, Kamu ve özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur. Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın.”

Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan teşvik paketinde şunlar yer alıyor: “Ücret desteği işverenler nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı her ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemeyecek. İşverenler nisan ayı sonuna kadar sağlayacağı Hadi ilave istihdam için 3 ay boyunca prim ve verginin yanında ücret de ödemeyecek. Yeni istihdamın SGK primi ne vergisine destek işverenler Aralık 2020’ye kadar her yeni istihdam için 12 Ay süresince SGK primlerini ve vergilerini ödemiyor kadın genç ve engelli istihdamında ise bu destek 18 ay İmalat ve bilişim sektöründeki istihdamlar dayısı daha yüksek tutarlarda prim desteği var.  Asgari ücret desteği 2019 yılı için 12 ay süreyle çalışan sayısı 500 e kadar olan işverenlere Aylık 150 TL 500 ve üzeri çalışanı olan işverenlere aylık 101 TL asgari ücret desteği verilecek.  Düzenli ödemeye devamlı destek SGK primlerini düzenli ödeyen işverenlere 5 puanlık indirim devletten. İlave destek kalkınmada öncelikli 51 ilde işverenler tarafından ödenmesi gereken SGK primlerinin 5 puanlık indirimine ilave olarak 6 puanlık ek indirim devletten.  Önce işbaşı eğitim sonra istihdam desteği işbaşı eğitim programları işverenlere ve iş arayanlara fırsatlar sunmaya devam ediyor işbaşı eğitim programlarına katılan kursiyerlerin 3 ay İmalat ve bilişim sektörüne 6 ay Siber güvenlik kodlama yenilenebilir enerji gibi strateji kalanlarda 9 ay boyunca ücret ve sigorta desteği devletten 2-5 yaş arası çocuğu olan kadın katılımcıların çocuk bakım destekleri de devletten.  İhtiyacınıza uygun nitelikli işgücü eğitimine tam destek mesleki eğitim ve beceri geliştirme işbirliği projesi kapsamında İş dünyasının ihtiyacı olan nitelikli iş gücü ne hazırlamak için 8 aya kadar mesleki eğitim kursları düzenleniyor kursiyerlerin ücretleri ve sigortaları devletten.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber