• DOLAR
  5,8152
  %0,10
 • EURO
  6,4391
  %0,14
 • ALTIN
  273,63
  %0,28
 • BIST
  7,6536
  %0,15

“Monilya” İle Mücadele Tomurcuk Döneminde Başlıyor

Malatya’nın önemli gelir kaynağı olan kayısıdaki ciddi hastalıklardan birisi olan monilya hastalığı ile ilgili alınması gereken önlemleri sıralayan uzmanlar bu hastalıkla mücadelenin pembe tomurcuk döneminde başladığını ifade etti. Monilya’ya karşı kayısı ağaçlarının 2 defa ilaçlanması gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu hastalığa karşı çiftçileri uyardı

“Monilya” İle Mücadele Tomurcuk Döneminde Başlıyor

​Malatya ekonomisinin ana damarından birisi olan Kayısıyı çeşitli dönemlerde çeşitli hastalıklar tehdit ediyor. Kayısı ağaçlarında her yıl görülen hastalık ve zararlılarla bilinçli ve etkili mücadele yapmak gerekir. İlkbaharda yaprak delen (çil), Bakteriyel Kanser Zamklanma Hastalığı ve Monilya hastalığına karşı koruyucu olarak mücadele yapılmalıdır. Mücadeleye pembe tomurcuk döneminde başlanmalıdır. Tarım İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bu hastalığa karşı yapılması gerekenler şu şekilde sıralandı: “ Hastalık bitkide çiçek, çiçek sapı, meyve ve sürgünlerde belirti oluşturur. Hastalığa yakalanmış çiçekler kahverengileşir, dal üzerinde kurur ve mumyalaşır. Meyveler olgunlaşmaya yakın dönemde belirti oluşturur. Bu hastalığa yakalanmış meyveler zamanla buruşur, mumyalaşır ve dalda asılı olarak kalırlar. Monilya hastalığı için, 1.ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (yüzde 5-10 çiçekte), 2.ilaçlama tam çiçeklenmede ( yüzde90-100 çiçekte) organik fungusitlerden biri ile ilaçlanmalıdır.”

“2 DEFA İLAÇLAMA YAPILMALI”

“Bakanlığımızın teknik talimatında belirtildiği üzere kayısı bahçelerinde görülen monilya hastalığına karşı çiçeklerin yüzde 5-10 açtığında 1. ilaçlama, çiçeklerin yüzde 90-100’ü açtığında 2. ilaçlama yapılması gerekir. Ancak üreticilerimiz bazen ekonomik bazen de iş yoğunluğu nedeniyle tek ilaçlama yapmaktadırlar. İlimizde içinde bulunduğumuz Şubat-mart ayları yağış ve sıcaklık değerleri açısında büyük değişiklik göstermektedir. İklimde yaşanabilecek hızlı değişim meyve bahçelerinde görülen hastalıkları tetiklemektedir. Bundan dolayı üreticilerimizin kayısı bahçelerinde çiçek monilyası hastalığının olmaması için 2 defa ilaçlama yapmaları büyük önem arz etmektedir. Yine aynı şekilde meyvemizde çil hastalığın oluşmaması için de üreticilerimizin meyvenin kürkten sıyrılma dönemini takip etmeleri ve mücadele için geç kalmamaları gerekir. Ancak mevsim yoğun yağışlı geçerse üreticilerimiz Çil ilacını mutlaka tekrarlamalıdır.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber