• DOLAR
  7,7810
 • EURO
  9,0753
 • ALTIN
  467,12
 • BIST
  1,1665
Kübranur Yeksek
Kübranur Yeksek
kubranuryeksek@malatyasonsoz.com.tr
MİMARİDE İHTİŞAM YOK!
 • 0
 • 15748
 • 05 Ekim 2018 Cuma
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

“Yüzyıllar önce yaptığımız camilere, saraylara, köprülere, binalara ve kentlerin durumuna bakıyorum da bugün yapılanlarla aralarında dağlar kadar fark var. Şimdikilere bakınca üzülüyorum ve bu çirkinliklere hala nasıl dayandığımıza inanamıyorum. O zamanların olanaklarıyla ve yapı malzemeleriyle bugünküler karşılaştırıldığında arada büyük farkların olduğunu görebiliyorum. Ben artık mimaride ve kentleşmede yeni bir soluğa gereksinim olduğuna inanıyorum. Daha doğrusu böyle olmasının artık kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.”

Bu paragrafla sınava hazırlanırken çözdüğüm soruların arasında rastladım, ama yani tam olarak bana tercüman olmuş yazan kişi. Belli bir süredir haykırmaya çalışıyorum ama artık da kendi haline bıraktım, doğru mu benim yaptığım hayır! Hala içimde fırtınalar kopuyor, müsterih değilim sadece şuan için elimden bir şey gelmiyor, üzgünüm.

İlim adamlarımızdan Sadettin Ökten hocamızın “FİNCANIMDA KOLA VAR” adlı kitabı vesilesiyle bu yöndeki meyilim ayağa kalkmaya cesaret bulmuştur.

Üniversitedeyken kaldığım yurtta kitap okuma kulübündeki hocamızın tavsiyeleri arasındaydı bu vesileyle de Sadettin Ökten hocamızla karşılaşmış olduk.

Bahsettiğim kitabın arkası çok güzel şu cümleler yazılıydı:

“Kenarında lokumu, nakışlı fincanı, baştan çıkaran kokusu, 40 yıllık hatırı taşıyan lezzetiyle bizi tarif eden en doğru semboldü o… O;dostluktu, komşuluktu, paylaşmaktı, medenilikti…

Zaman geçti… Biz  değiştik…

Kalabalık kentlerde, yüksek apartmanlarda yaşamayı seçtik…

Yalnızlaştık…

Medeni şehirlilerden, uygar kentlilere dönüşürken;

Bizliğimiz benliğe doğru yürüdü.

Bu kitabın sayfalarında, fincanlarımızda kahve olan dönemler var…

Bu kitabın sayfalarında bugün var…

Bu kitabın sayfalarında Prof. Dr. Sadettin Ökten’in bilge yaklaşımıyla geniş bir medeniyet sohbeti var.

Kahvenizi unutmayın!”

Aslında biraz da Sadettin Ökten hakkında bilgi vermek istiyorum:

1942 yılında İstanbul’da doğdu(76 yaşında). 2004 yılında kırk yıldır çalışmalarını yürüttüğü Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakülte’sinden emekli oldu.

Yapı mühendisliği alanındaki eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerinin yanı sıra bilim tarihi ve felsefesi, kültür, medeniyet ve sanat alanlarında özel ilgi sahibidir. Bu konudaki çalışmalarını farklı üniversitelerde verdiği Bilim Tarihi, Yapı Teknolojisi Tarihi, Kent Kültürü ve Kent Estetiği dersleri ile değerlendirmiştir.

Halen mesleki faaliyetlerinin yanı sıra kültür ve sanat alanındaki ilgilerini de sürdürmektedir.

Bu konuda ülkemiz adına güzel bir adım atıldı, Sn. Recep Tayyip Erdoğan “millet bahçelerinin” yapılacağını söylemişti. Avrupa’da bir ülkede var olduğunu görmüştüm internette fakat tam olarak nerelerde var bilmiyorum. Zaten geç kalınmış bir şeydi bence çünkü kentleşmeye paralel olarak ilerlemeliydi… kentleşme aldı başını gitti, doğal alanların eksikliği hep içimizde kaldı.

ALLAH’a emanet olunuz, sevgilerle..

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber