• DOLAR
  6,8223
  %0,16
 • EURO
  7,5691
  %0,29
 • ALTIN
  379,35
  %0,80
 • BIST
  8,4542
  %0,71

Milli Ekonomiyi Geliştirme Vurgusu

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş’ İş dünyasına çağrıda mutlaka yerli üretime yönelmelerinin şart olduğunu dile getirerek, Milli Ekonomiyi geliştirme çağrısında bulundu

Milli Ekonomiyi Geliştirme Vurgusu

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği (TÜMSİAD) Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş’ İş dünyasına çağrıda mutlaka yerli üretime yönelmelerinin şart olduğunu dile getirerek, Milli Ekonomiyi geliştirme çağrısında bulundu

Türkiye Cumhuriyetinin bulunduğu kara parçası jeopolitik bir toprak parçasında yer aldığını kaydeden Gümüş Türkiye’nin coğrafi konum olarak batı ile doğunun ortasında önemli bir coğrafyaya sahip olduğunun altını çizerek; “Ülke olarak bizim böyle rahat ve uzun vadeli huzur içerisinde bir yaşam sürme şansımız tarih boyunca olmamıştır. Bundan sonra da olmayacağını hepimiz biliyoruz” dedi.

Milli ekonomiye yönelmemiz konusunda iş dünyasına çağrıda bulunan Murat Gümüş bu konudaki görüşlerini şu şekilde paylaştı. “Türkiye Cumhuriyeti bu bilinçle hareket ettiği için dış güçlerin bizim üzerimizde oyunlar oynasa bile biz bunları aşarak geleceğimiz için Türkiye sevdasını hiçbir eksik bırakmadan ilerleyeceğiz. Bizim bu bilinçle donandığımız takdirde mutlaka galip gelen bizler olacağız. İş Dünyası olarak rehavete kapılmadan yapılan her türlü olumsuz propagandalara ve eylemlere inanmadan tek derdimizin vatan olması gerektiğini düşünerek üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Devletimize de tam manası ile inanacağız güveneceğiz ve destekleyeceğiz. Çünkü başka bir Türkiye Cumhuriyeti yoktur. Başka bir devletimiz yoktur, olması imkânsızdır. O zaman bugün baktığımızda bize yapılan her türlü fiziki ve ekonomik saldırılarda gerekli tedbirleri, gerekli önlemleri hızlı bir refleksle alarak bunun mücadelesi ile uğraşmaktayız. Vereceğimiz bu mücadele mutlaka ve mutlaka sonuç vermektedir.

Geçmişte Bize Oyun Oynadılar

Bir 15 Temmuz olayı var. 15 Temmuz’dan sonra ki süreçte, Amerikan devlet başkanının biz de sizin ekonominizi çökertiriz.  İşte S400’leri kullanırsanız biz de sizin ekonominizi çökertiriz. Geçmişte yaptığımız gibi. Bu bir itiraftır.  Geçmişte bize oyun oynadılar. Doları euroyu dövizi uçurdular. Ekonomiyi allak bullak etmek istediler. Ama güçlü bir devlet, güçlü bir millet, olarak bunun üstesinden Elhamdülillah geldik. Ekonomi Bakanımız Berat Albayrak’ın da açıkladığı gibi enflasyon düşme eğilimine girdi. Tek haneli rakamlara düştü. Daha da düşecek inşallah. Bugün cumhurbaşkanımızı takip ettiğinizde ne söylüyor. Mazlumun yanındayız diyor dünya mazlumlarının yanındayız diyor. Yani Biz Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak aynı zamanda da birtakım sosyal sorumluluklarımızın varlığını bilmemiz lazım. Biz İslam coğrafyasında umut bağlanan bir ülkeyiz. Onun  için de rehavete kapılmamamız lazım. Her şey batının istediği gibi veya da birtakım güçlerin bizi parmağına takıp oynatmak istediği gibi değil diyor. Evet Batı ile Doğu ile entegrasyonumuz olacak. Ticaret yapacağız açılacağız, alışverişlerimiz olacak. Üretimlerimiz tüketimlerimiz olacak ama, kimsenin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne boyunduruk takma gibi bir düşüncesi içerisine girmemesi gerekir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milleti buna müsaade etmez.

Osmanlı Devleti’nin Devamıyız

Konu Vatan olduğu zaman hiç bir fikir ayrılığı olmadan hepimiz müdafaa için meydanlardayız. Safları sıklaştırıyoruz. Tek Yumruk, tek bilek, tek yürek olabiliyoruz. Tarih bunun örnekleriyle dolu. Bize oyun kurmaya her zaman kalkacaklar. her zaman bizi kullanmak isteyecekler ama biz kadim bir geçmişin sahibi olan, Osmanlı Devleti’nin devamıyız. Bizi kimse küçük hor hakir görme hakkı yoktur. Artık Türkiye’de güçlü üretimler içerisindedir. Baktığınız zaman savunma sanayinde millileşmemiş yüzde 70’leri geçti. Diğer üretimlerimiz de de yüzde 70-80’lerin üzerindeyiz. Bizim TÜMSİAD olarak sloganımız kaliteli üreteceğiz, yerli tüketeceğiz. İş dünyası, iş insanları bunu gönlüne yüreğine yazmak zorunda. Kaliteli üreteceğiz, yerli tüketeceğiz. Üreticimiz kalitesini artıracak. Tüketicimiz de yerli markalarına sahip çıkacak yerli tüketeceğiz. Devletin her türlü destekleri her türlü teşvikleri mevcut. Faizler nerelerden nerelere indi. Dolar, euro almış başını gidiyordu. Bir anda güven sarsılmıştı. Tekrar güven oturdu mu? Oturdu. Tekrar dolar-euro yerinde saymaya başladı mı? Başladı. Düşüşler başladı mı? Başladı. Faizlerde düşüşler başladı mı? Başladı. Devlet teşvikleri yavaş yavaş açıklanmaya başladı mı? Başladı. Unutmayalım ki etrafımız ateş çemberi. Fiziki savunmamızı da yapmak zorundayız. Buraya da harcanan bir para var. Şu anda biz lüksümüzün, gereksiz tüketimimizin önüne geçmemiz lazım. Tamamen Milli düşünmemiz lazım. Devletimizin yanında yer almamız lazım. Her zamankinden 100 kat daha fazla çalışmamız lazım. Daha fazla üretmemiz lazım.

Rehavete Kapılmayacağız

Sayın Cumhurbaşkanımız ‘one minute’ dedi. one minute’yi karşılıksız bırakır mı siyonistler? Emperyalistler bırakmadılar. Peki Birleşmiş Milletlerdeki Cumhurbaşkanımızın konuşmasını unuttu mu bu millet. Cumhurbaşkanımız İsrail’in sınırı neresi dedi harita gösterdi. Peki, bunlar boş mu duracaklar. Durmayacaklar. O zaman biz ne yapacağız her zaman teyakkuzda ve tedbirli olacağız. Eskiler ne demiş ‘su uyur düşman uyumaz’ moralimizi bozmayacağız. Rehavete kapılmayacağız, en küçük esnafından, en büyük sanayicisine kadar üretmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Vatandaş olarak iktisadı çok iyi bileceğiz. Gereksiz harcamalardan kaçınacağız. Tüketim noktası noktasında, alışverişlerde mümkün mertebe yerli markalarımızı tercih edeceğiz. Bugün ihtiyacın olmayanı alırsan, yarın ihtiyacın olana para olmaz. Alışverişimizi de ona göre, ihtiyaçlarımız doğrultusunda yapacağız. İsraf haramdır. Gereksiz işlerle uğraşmayacağız. Ticarete, bir işe yönelirken 40 kere düşünüp bir kere hamle yapacağız. İsraf edecek bir gücümüz bütçemiz yoktur. Üretim yapacaksak da, Ticaret yapacaksak da iyi bir fizibilite yapacağız. İyi bir analiz yapacağız doğru lokasyonlar seçeceğiz. Doğru yerde doğru adımlar atmak zorundayız. Sürekli kendimizi eğiteceğiz sürekli dünyayı takip edeceğiz. Sürekli okur halde olacağız. Yaptığımız işi doğru anlamlı ve başarılı yapmamız lazım. Yoksa iş dünyasında o kadar çok sektör o kadar çok iş var ki. İşler kötü, işler durdu işler bozuk, sen rehavete kapılırsan işler bozuk olur. Yeni pazarlar bulmamız lazım. Devleti iyi anlamamız lazım.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber