• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Milletvekili Öz Malatya'yi ve Malatya'daki yatirimlari anlatti

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Sonsöz gazetesi yazi isleri müdürü Salman Erdine.ye 8 yildir ülkeyi tek basina yöneten AK Parti iktidarinin, Malatya.ya yönelik yatirimlarini degerlendirdi. Türk siyasetinin ve Malatya.nin açik yürekli simasi Öz, sorulara özünden verdigi cevaplarla kentin kafasindaki soru isaretleri gidermeye çalisti.  

Milletvekili Öz Malatya'yi ve Malatya'daki yatirimlari anlatti

TBMM Idare Amiri ve AK Parti Malatya Milletvekili Ömer Faruk Öz, Sonsöz gazetesi yazi isleri müdürü Salman Erdine.ye 8 yildir ülkeyi tek basina yöneten AK Parti iktidarinin, Malatya.ya yönelik yatirimlarini degerlendirdi. Türk siyasetinin ve Malatya.nin açik yürekli simasi Öz, sorulara özünden verdigi cevaplarla kentin kafasindaki soru isaretleri gidermeye çalisti.  

 
Salman Erdine: Kuzey Çevre Yolu hangi asamada, Malatya.nin Çevre Yolu nerden geçecek?
 
Ömer Faruk Öz: Kuzey Çevre Yolu Ulastirma Bakanimizin yaptirmis oldugu teknik çalismalar sonrasinda Çevre Yolu.nun kuzeyden geçmesine karar verilmistir. Çevre Yolu.nun geçtigi belediyeler Malatya Valiliginin koordinasyonu altindaki çalismalar sonrasinda Karayollari asfalt çalismasina baslayacaktir. Hava alaniyla ilgili olarak da yedek ikinci pistin ihalesi tamamlanarak hizmete sunulmaktadir. Havaalani yolcu terminali eskiye nazaran iki kat büyütülerek yeniden dizayn edilmistir. Havaalani.yla ilgili duble yol asfalt çalismalari da son asamaya gelmistir. Malatya.nin belki de tarihte görmedigi karayollari ve diger altyapi çalismalari Biz AK Partili milletvekillerine, hükümetimize nasip olmustur.
 
Salman Erdine: Malatya ile ilgili olarak gönlünüzde yatan, hedefinizde herhangi bir yatirimla ilgili düsünceniz var mi?
 
Ömer Faruk Öz: Elbette ki olmaz mi? Gönlümde yatan hedeflerden bir tanesi Malatya.ya yönelik hizli tren projesinin Sivas- Malatya ve Malatya.dan Mersine gitmesini saglamaktir.
 
Salman Erdine: Biliyorsunuz Malatya denince akla ilk gelen kayisidir. Kayisiyla ilgili çalismalarinizi ögrenebilir miyim?
 
Ömer Faruk Öz: Malatya.nin bir diger önemli yatirimi da kayisidir. Sayin Basbakanimizin talimatlariyla don nedeniyle zarar gören çiftimize bu yil 90 milyon TL ödendi. Su an için bu yil itibariyle kayisi fiyatlari çiftçimizin yüzünü güldürmüstür. Ama bunun devamli olabilmesi için yeni tedbirlerin alinarak yatirimlarin yapilmasina ihtiyaç duyulmaktadir. Malatya.da yetistirilen kayisidan agirlikli kükürtlü kayisinin yani sira gün kurusuna önem verilmeli, kayisi yas olarak soguk hava depolarinda muhafaza edilerek piyasaya çikarilmalidir. Arz-talep, istikrarli fiyat ve çiftçinin çikari için önem arz etmektedir. Bir de uzun yillardir birçok tarim ürünün tanitim grubu olmasina ragmen Malatya Kayisisi Tanitim Grubu olusturulamamistir. Tüm prosedürler tamamlanmis, önümüzdeki günlerde kayisi tanitim grubu kurulmasiyla ilgili çalismalar sonuçlanacaktir.
 
Salman Erdine: Bu kadar hizmetlerin yapildigi Malatya.nin tanitimiyla ilgili olarak Malatya Valiligi tarafindan Ankara.da baslayan ve dört gün sürecek olan “Malatya Günleri” ile ilgili düsüncelerinizi alabilir miyim?
 
Ömer Faruk Öz: Malatya.nin tarihinin, kültürünün, özelliklerinin, güzelliklerinin varligi kadar tanitimi da bir o kadar önemlidir. Tanitim ayni zamanda turizm, yatirim demektir. Malatya degisik medeniyetlerin hüküm sürdügü geçmisi ta Milattan Önce (M.Ö) iki binli yillara kadar dayanan tarihi ve kültürel zenginlikleri olan bir ildir. Bir noktada Malatya medeniyetlerin bulustugu bir noktadir. Malatya tarih boyunca çesitli kültür ve medeniyetlere ev sahipligi etmistir. Malatya kültür, sanat ve inanç merkezidir. Dogu Anadolu Bölgesi.nin Yukari Firat Bölümü.nde bulunan, konumda bölgenin en gelismis sehri olan ve örnek bir sehir olan Malatya kabuguna sigmiyor artik. Bu güzel sehri sinirlari disina çikararak, tanitmak, anlatmak gerekir. Malatya anlatilmakla bitmez. Bu sirin memleket güzel, zenginlikleri çok, mideye ve gönle hitap eden, ayni zamanda ruhu oksayan bir yönü var Malatya.nin. Bu topraklarda milletimize hizmet eden devlet adamlari ve önemli sahsiyetler yetismistir. Baskent.te yasayanlari, kisaca herkesi Ankara.da düzenlenecek ”Malatya Günleri”ne davet ediyorum. Böyle güzel bir organizasyonda emegi geçen Sayin Malatya Valimize ve sahsinda Malatya Valiligine, Malatya Belediye baskanimiza ve sahsinda Malatya Belediyesine, Malatya Üniversitesi Rektörüne ve Rektörlüge, Malatya Ticaret Borsa Baskanina ve üyelerine, Malatya Ticaret Oda Baskanina ve üyelerine, Ankara Malatyalilar Dernegi Baskanina ve üyelerine,
Kisaca Tertip Komitesine, diger sivil toplum kuruluslarina, bu organizasyonu destekleyen herkese, emegi geçenlere tesekkür eder ve selam ve saygilar sunarim.
 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber