• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

“Milletin Kendi Köklerinden Yeşerdiği Gün…”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Atatürk Anıtı önüne çelenk konulmasının ardından Merkez Kapalı Spor Salonu’nda kutlamalar devam etti. Etkinliklerde çocukların yaptığı gösteriler renkli görüntüler oluşturdu. İl Müdürü Tatlı, “Bugün, bir milletin kendi kökleri üzerinden yeniden yeşerdiği ve bir tarihin yazgısının değiştiği gündür. Bugün öncelikle yarına umutla baktığımız siz gözbebeğimiz çocukların günüdür, sizin bayramınızdır.” dedi

“Milletin Kendi Köklerinden Yeşerdiği Gün…”

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı önüne çelenk konuldu. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında kutlama töreni Merkez Spor Salonu’nda devam etti. Buradaki etkinliğe Vali Aydın Baruş, 2.Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın yanı sıra kurum ve kuruluşların temsilcileri, Askeri erkân, Emniyet Teşkilatı, Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Öğretmenler ve öğrenciler katıldı. Etkinliklerde geçiş töreni yapılırken, öğrenciler salonda ay yıldız koreografisi yaptı, çocukların yaptığı gösteriler renkli görüntüler oluşturdu.

Etkinlikler önceki protokol konuşmalarını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, “Bugün ümit, gelecek, hayal, yarın, bugün 23 Nisan. İnanıyorum ki bugün hepimiz coşku dokuyuz, daha çok umutluyuz. Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın coşkusunu yaşıyoruz. Bugün, milletin kendi kökleri üzerinden yeniden yeşerdiği ve bir tarihin yazgısının değiştiği gündür. Bugün öncelikle yarına umutla baktığımız siz gözbebeğimiz çocukların günüdür, sizin bayramınızdır. Bu büyük kahramanlık hikayesinin, egemenliğin gerçek sahiplerine geçtiği tarihin 99’uncu yılını kutluyoruz. 23 Nisan 1920 tarihi, halk iradesinin tecelli ettiği günün adıdır. O gün, halk kendi iradesini ortaya koyarak, işgal altındaki ülkemiz için direnme ve özgürlük iradesini beyan etmiştir. İlk meclisimiz olan Osmanlı Meclis-i Mebusan, işgal güçlerinin baskısıyla 11 Nisan 1920’de resmen kapatılmıştı. Onun bir devamı olarak Amasya Genelgesi, Erzurum ve Sivas Kongrelerinin sonrasında Anadolu’nun dört bir yanından seçilerek Ankara’ya gelen vekillerle 23 Nisan 1920’de Ankara’da ‘Büyük Millet Meclisi’ (TBMM) faaliyetlerine başlamıştır” sözlerine yer verdi.

“Anadolu’da ateşlenen bağımsızlık meşalesi yurdun dört bir yanına yayılmış, halkımız bir kahramanlık destanı yazmıştır” diyen İl Müdürü Tatlı şunları dile getirdi, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bugünü 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak geleceğin büyükleri ve halk iradesinin teminatı olan çocuklara armağan etmiştir. Daha sonraki dönemde dünya çocuklarının tamamı; ırk, renk, dil ve inanç ayrımı yapmaksızın bu coşkuya dahil edilmiştir. Bu; ülkemizin, tarihimizin, özgürlük anlayışımızın, gülen yüzümüzün bir fotoğrafıdır. Bir halk destanıdır. Kuvayı Milliye ruhuyla başlatılan bu kıvılcım, yokluk ve kıtlık içerisinde, yırtık çarıkları, yamalı giysileri, cephede savaşan yiğitler canlarıyla, kağnısıyla erzak taşıyan yaşlı analar bu mücadelenin başarıya ulaşmasını sağlamışlardır. Milli Mücadele büyük bir inançla başarıya ulaşmış, millet iradesinin üzerinde bir güç olmadığını bütün dünyaya kanıtlamıştır.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber