• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

MHP Aday Adayı Gül: “Malatya Elindeki Siyasi Gücü Kullanamıyor”

24 Haziranda yapılacak olan milletvekilliği seçimlerinde MHP’den aday adayı olan Erol Gül Malatya’nın elinde bulunan siyasi gücü kullanamadığını vurgulayarak, “Malatya’da hükümeti temsilen Bir bakan ve bir Genel Başkan Yardımcısı var. Şehrin bu siyasi erki de kullanarak soluklanması lazımken ne yazık ki Malatya’da bu soluklanmayı biz gözlemleyemedik.” dedi

MHP Aday Adayı Gül: “Malatya Elindeki Siyasi Gücü Kullanamıyor”

Milliyetçi Hareket Partisi milletvekili aday adayı Erol Gül gazetemizi ziyaret etti. Ziyarette 10 gündür Malatya’da yaptığı ziyaretleri ve çalışmaları değerlendiren Gül şunları dile getirdi: “ Yaklaşık 10 gündür Malatya’dayım. Malatya’nın ilçelerini beldelerini, merkezini, sanayisini, iktisadi ve sosyal yapısını yakinen gözlemleme fırsatı yakaladık. Buraya gelemden önce Milliyetçi Hareket Partisi’nin milletvekili aday adayları olarak Malatya ile ilgili rakamsal bazda, iktisadi bazda bir takım çalışmalar yaptık. Bir takım kurumlarda Malatya’yla ilgili çalışmalar yaptık. Malatya’da nüfusun demografik yapısından tutun Malatya ölçeğinde kişi başına düşen gayri safi milli hasılaya kadar bunların takiplerini yaptık. Son 10 gündür aynı zamanda sahada bu işlerin pratiğine tanıklık ettik. Gördük ki ciddi anlamda Malatya’da hayvancılığın özellikle kırsal ilçelerimizde minimize edildiğini gördük. Toprakla alakalı üretimin tamamen düştüğünü gördük. Kayısı denildiği zaman ilk akla gelen vilayet olan Malatya’da kayısı üreticisinin ciddi anlamada sıkıntıya düştüğünü, sıkıntı yaşadığına tanıklık ettik. Özel bankalardan kredi kullanma usulünce toprağına yatırım yapmış artan faiz oranları topraktan aldığı mahsulde borçları da karşılamıyor, böyle bir manzaraya tanıklık ettik. Bizatihi büyük kayısı üreticilerinden, orta ölçekli kayısı üreticilerinden bunları yakinen dinledik. Bu anlamda Malatya’da istihdam alanları kuvvetli olabilecek yatırımların olmadığını gördük. Büyüyen bir şehir var böyle bir şehirde sanayi sitemiz şehrin içinde kalmış. Sanayi sitesinin daha şehrin dışında daha sağlıklı tesislerin olabileceği bir şekilde taşınması mesela. Gezdiğimiz esnaf odası olsun sanayi odası olsun ifade edilen bir husus vardı. Altay Kışlası’nı hem sanayi odası hem esnaf odası bu anlamda bir beklenti içerisinde.”

“MALATYA’DA BU SOLUKLANMAYI BİZ GÖZLEMLEYEMEDİK”

Gül sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Malatya’da ciddi anlamda hükümete destek çıktı oy bazında. Malatya’da hükümeti temsilen milletvekilleri var son dönemde Malatyalı bir bakanımız var. Malatya’nın bu siyesi erki de kullanarak soluklanması lazımken ne yazık ki Malatya’da bu soluklanmayı biz gözlemleyemedik. Milliyetçi Hareket Partisi tespit ve teşhis ettiği başlıklar üzerine ciddi anlamda yoğunlaşacak. Bunun sözünü, vadini veriyoruz.  Özellikle kayısı üreticilerini hem mecliste hem Avrupa’da uluslararası gıda lobisinde ciddi anlamda destekçisi olacağız. Kayısının Ankara bürokrasisinde süs aksesuar olmakta ziyade dünya pazarının yüzde 70’ini oluşturan Malatya üreticisine iktisadi dönüşümünü sağlamamız lazım. Lisanslı depoculuk bu anlamda önemli. Kurumlar bazında bu işin takip edilmesi, devlet marifetince bir takım sözlerin verilmesi, çiftçinin bir takım haklarının garantiye alınması önemli. Mesela incir üreticisi, üzüm üreticisi, çay bu anlamada garantiye alınıyor, kayısı neden garantiye alınmıyor? Çiftçinin ciddi anlamada devlet bankaları üzerinden çok minimize edilmiş oranlarla kredi noktasında desteklenmesi. Çiftçinin üretmiş olduğu kayısın değeri 5,25 ise çiftçinin özel bankaya olan borcundan dolayı sıkışıp bunu 1-2 liraya vermeyecek. Çiftçiyi tefecinin eline düşürmeyeceğiz, bunun takipçisi olacağız.”

“MHP’NİN TESPİT ETTİĞİ SORUNLARI GİDERMESİ İÇİN MECLİSTE SANDALYE SAYISININ FAZLA OLMASI LAZIM”

Gül: “İl Başkanımız Bülent Avşar 2,5 ay önce ciddi bir basın açıklamasıyla lisanslı depoculukla alakalı kamuoyunu bilgilendirmişti. Bununla ilgili güzel bir çalışmamız var. Bunların hepsini hayata geçirebilmemiz için yönetim erkinde güçlü olmamız lazım. Türkiye’in konjektörü gereği 15 Temmuz hain FETÖ kalkışması sonrası millet aklıyla tesis edilen bir cumhur ittifakı süreci var. Cumhur ittifakı sürecinde Milliyetçi Hareket Partisi ve Genel Başkanımız Devlet Bahçeli ciddi anlamda bir rol üstlendi. Bu rol aynı zamanda Milliyetçi hareket Partisinin önce ülkem ve memleketim sonra partim ve ben anlayışının tezahürü olarak yorumlayabiliriz. Malatya yerelinde ifade ettiğimiz başlıkların, tespit ettiğimiz sıkıntıları kısa zamanda giderilmesi için Milliyetçi Hareket Partisini mecliste, yasamada sandalye sayısının fazla olması lazım. Ciddi bir sandalye çoğunluğu yakalayamazsak ifade ettiklerimiz hamasetten öte gitmez. Çok popülist ifadeler olur.” şeklinde konuştu.

Gül son olarak Malatya’da yavaş ilerleyen yatırımlarla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Şu an ittifak halinde olduğumuz bir hükümet var. Malatyalının gelişmeleri vicdanen muhakeme etmesi lazım. Burada yarım kalmış barajlardan tutun yarım kalmış çevre yolu, yol çalışmalarından tutun birçok yatırım yarım kalmış.”

Rahime Gül Erbaş 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber