• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Meyvecilik Akçadag'a tasiniyor

Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsü arazisi belediyeye devredildikten sonra Akçadag Anadolu Ögretmen Lisesi.ne tasinacagi bildirildi

Meyvecilik Akçadag'a tasiniyor
Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsü arazisi belediyeye devredildikten sonra Akçadag Anadolu Ögretmen Lisesi.ne tasinacagi bildirildi
 
Tarim ve Köyisleri Bakanliginin, arazisini Malatya Belediyesine devrettigi 73 yillik Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitünün durumu belediye encümen toplantisinda görüsülecek.
 
Bugün toplanacak belediye encümeni, enstitü arazisinin 30 dönümünün Milli Egitim Bakanligina verilmesini tartisacak. Milli Egitim Bakanligina okul yapilmasi için 30 dönüm alanin verilmesi halinde enstitünün Akçadag ilçesindeki Anadolu Ögretmen Lisesinin arazisine tasinmasi süreci baslayacak.
 
Zengin: Enstitünün 236 dönüm arazisinin Belediye.ye devredildi
Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsü Müdürü Yasar Zengin, üzerinde basta kayisi olmak üzere birçok meyvenin gen kaynaklari bulunan enstitünün 236 dönüm arazisinin Malatya Belediyesi.ne devredildigini hatirlatti.
 
“2 bin 411 dönüm arazisi tahsis edildi”
Zengin, su bilgiyi verdi: ''Enstitü arazisi belediyeye devredildikten sonra bize de Akçadag Anadolu Ögretmen Lisesinin ilçedeki 2 bin 411 dönüm arazisi tahsis edildi. Enstitünün buraya tasinmasi için yapilan tahsisin sartinin gerçeklesmesi gerekiyordu. Bu sart da Milli Egitim Bakanliginin okul yeri talebi idi. Malatya Belediyesinin Milli Egitim Bakanligi.na bir okul yerleskesi tahsis etmesi isteniyordu. Bunun üzerine enstitü arazisinde bulunan ve yapilasmaya en yakin yerde 30 dönüm alani okul yerleskesi olarak belirledik. Belediye encümeni bugün bu konuyu görüsecek ve uygun görürse onaylayacak.''
 
“Akçadag'daki arazide faaliyetlere basladik”
Okul alani tahsisinin yapilmasi halinde Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsünün, Akçadag'daki arazide faaliyetlerine baslayacagina dikkati çeken Zengin, ''Enstitü arazisinin belediye devri için iki sart vardi. Enstitü arazisinin yesil alan kalmasi ve belediyenin enstitüye tahsis edilen alanda enstitü için idari bina yapmasi. Belediyemiz bize idari binalarimizi yapacak'' dedi.
 
''Gen bankasi olarak dünyada 4.üncü siradayiz”
Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsünün dünyanin sayili gen bankalarindan biri olduguna isaret eden Zengin, ''Gen bankasi olarak dünyada 4.üncü siradayiz. Basta kayisi olmak üzere bütün dut, kizilcik ve aliç çesitleri bizde var. Bu çesitlerin kaybolmasi halinde bizde mevcut. Bu nedenle bu gen kaynaklarinin korunmasi için bize yeterli süre gerekiyor. Uzmanlar tasinmamizin yaklasik 13 yilda tamamlanabilecegini söylüyor'' dedi.
 
Çakir: Aceleci davranmiyoruz
Malatya Belediye Baskani Ahmet Çakir da, Malatya Meyvecilik Arastirma Enstitüsü arazisindeki gen kaynaklarinin korunmasi için arazinin belediyeye devrini gerçeklestirme konusunda acele etmediklerini söyledi.
Çakir, sunlari kaydetti: ''Enstitü arazisinin bize devri için Akçadag'da enstitüye tahsis edilen alana kurumun kullanmasi için idari binalari yapmamiz gerekiyor. Bu binalari henüz yapmadik. Çünkü belediye olarak enstitü arazisinden 30 dönümü Milli Egitim Bakanligina birakmamiz gerekiyor. Bunun için enstitü arazisi içinde yer belirlendi. Süreç devam ediyor. Enstitü arazisindeki gen kaynaklarinin korunmasi için aceleci davranmiyoruz.''
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber