• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Mevlüt Aslanoglu: “Çiftçilere mevsimlik elektrik faturasi kesilsin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoglu, "Özellikle, tarim kesimine yönelik elektrik fatura tahsilatlarinin mevsimsel özellikleri dikkate alinarak buna göre planlanmasi lazim" dedi.

Mevlüt Aslanoglu: “Çiftçilere mevsimlik elektrik faturasi kesilsin”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya Milletvekili Mevlüt Aslanoglu, "Özellikle, tarim kesimine yönelik elektrik fatura tahsilatlarinin mevsimsel özellikleri dikkate alinarak buna göre planlanmasi lazim" dedi.

 

Konuyla ilgili yazili açiklama yapan Aslanoglu: "Ürünü  ekerken, kullanilan elektrik parasini parasi olmayan çiftçiden, tarimsal satis kooperatifinden isterseniz ödeyemez ve çiftçiyi zorla borcunu ödeyemeyen hale getiriliyor. Halbuki TEDAS'la Tarim Bakanligi arasinda imzalanacak bir protokolle özellikle çiftçilerin mevsimsel özelliklerine göre, yöresine göre, hangi ürünü ektigine göre, onlarin talebine göre bir sekilde elektrik bedellerinin o aylarda ödenmesinin temin edilmesi lazim. Ama ne yapiyor? Çiftçi ekmek zorunda, çiftçi biçmek zorunda. Daha ürününü satmadan elektrik borcundan dolayi haciz geliyor ve öyle zamanlar haciz geliyor ki, ne zaman biliyor musunuz? Ta ürününün hasadini yaparken, gelip, elektrik kesiliyor. Altini çiziyorum, geçen yil yedi, sekiz yerde çiftçilerin basina geldi, büyük bir tarimsal satis kooperatifi ve elektrikleri kesildi. Bu nedenle, çiftçiye yönelik mevcut elektrik borçlari, affedilsin demiyorum, altini çiziyorum, ama çok yüksek oranda uygulanan faizlerin giderilerek bunlarin ödenebilir bir yapilandirmayla mutlaka bir sekilde yapilandirmali. Aksi halde çiftçiden 1 kurus alamazsiniz, çiftçi ödeyemez, ödeyecek parasi yoktur. Öyle bir faiz birikimi olmus ki bu faizi çiftçi ödeyemez. Bu nedenle, çiftçilerin elektrik borçlariyla ilgili, bir, elektrik borçlarinin ödemesinde mevsimsel -hangi mevsimde ürün aliyorsa- tahsilata gidilmelidir. Yani Ocak ayinda siz Agustos ayinda çikacak bir ürünün, hasadin ekiminden dolayi elektrik parasi alamazsiniz. O çiftçinin elektrik paralari mevsimin belli aylarina bölünüp o ay tahsil edilmeli” ifadelerini kaydetti.

 

“Çiftçilerin eski elektrik borçlari yeniden yapilandirilsin”

 

Çiftçilerin eski elektrik borçlarinin yeniden yapilanmasi gerektigini de belirten Aslanoglu, sunlari kaydetti: "Eski borçlari da mutlaka faizler ödenebilir bir orana indirilerek, temerrüt faizleri silinerek -altini çiziyorum- temerrüt faizi dedigimiz faizler silinerek belli bir, hazine bonosu faizi ve bankalarin mevduat faizi ortalamasiyla bulunacak faiz ortalamasiyla bir sekilde, uzun vadede, örnegin, kirk sekiz aya kadar vadeyle yapilandirilip mutlaka çiftçilere soluk aldirilmasi lazim. Aksi halde hep bu sorunu yasayacagiz."

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber