• DOLAR
  5,6773
  % 0,39
 • EURO
  6,3740
  % 0,32
 • ALTIN
  260,5644
  % 0,55
 • BIST
  101.688
  % -0,16

Mevlid Kandili Nedir Hangi Ibadetler Yapilir?

Sevgili Peygamberimiz (sas)’in dünyaya tesrif ettikleri [20 Nisan 571 Pazartesi] Rabiülevvel ayinin 12. gecesidir ki buna Kutlu Dogum denir. Kâinat ve beseriyetin yüzyillardir yolunu gözledigi o Peygamberler Peygamberi’nin dogum günüdür bugün

Mevlid Kandili Nedir Hangi Ibadetler Yapilir?

 

 

OLAGANÜSTÜ HADISELER CEREYAN ETTI

 

Hz. Ibrahim'in duasi, Hz. Isâ'nin müjdesi ve dedesi Abdülmuttalip ve annesi Âmine'nin rüyasidir. Fil vak'asi onu haber verdi. Dogdugu gece irhasât denilen bir takim olaganüstü hâdiseler cereyan etti. Dünyanin dogusunu ve batisini aydinlatan bir nur görüldü. Sâve Gölünün sulari bir anda çekiliverdi. Atese tapanlarin bin yildir araliksiz yanmakta olan atesleri hiç sebepsiz sönüverdi.

Asirlardir kupkuru olan Semâve Vadisi, seller altinda kaldi. Gökyüzünden onlarca yildiz kaydi. Kisrâ'nin saraylarindan ondört burc kendiliginden yikildi. Kâbe'deki putlarin pek çogu bas asagi devrildi.

Seytân, ölesiye çiglik kopardi. Daha ne gizemli olaylar iç içe ve pes pese yasandi. Nasil yasanmasindi ki Kâinatin Efendisi, Insanligin Iftihar Tablosu Hz. Ahmed-i Mahmud-u Muhammed Mustafa (sas) dünyaya tesrif ediyorlardi. Bütün varlik O'nu ayakta karsilamisti.

Dogum âni öncesi hane-i saadetleri nurla doldu, yildizlar evin üzerine salkim salkim dökülecekmis gibi akti. 96 Seher vaktiydi. Bir ara Âmine validemizin kulagina müthis bir ses geldi. Korkudan eriyecek gibi oldu. Bir de ne görsün? Bembeyaz bir kus peydahlandi ve yanina geldi; sonra da kanatlariyla Âmine'nin sirtini sivazladi. Ne korku kaldi, ne kaygi. Yine dogum öncesi baska bir nur gözüktü. Âmine'ye bu nur ile Sam'in saray ve köskleri gösterildi. Kendisine ak bir kâse içinde serbet sunuldu. Içer içmez de muhtesem bir nur bulutu kendisini sardi.

Tam o esnada mukaddes dogum gerçeklesti. O sira ebesi Sifa Hatun gizemli bir ses duydu: “Allah'in rahmeti, Onun üzerine olsun!” diye. Hattâ Rum diyarinin bazi saraylari bile görünmüstü kendisine. Masrik ile magrib arasi nurlara bogulmustu. Annesinin anlattigina göre: “Doguda, batida ve Kâbe"nin üzerinde bir bayrak gördüm. Dogum tamamlanmisti. Yavruma baktim, secdedeydi. Parmagini da göge kaldirmisti. Hemen bir ak bulut inip onu kapladi. Söyle bir ses isittim: "Dogulari ve batilari dolastirin, deryalari gezdirin. Tâ ki mahlukât Muhammed"i ismiyle, sifatiyla, sûretiyle tanisinlar!" Biraz sonra da bulut gözden kaybolup gitti.”

Hz. Âdem'den baslayarak devirlerden devirlere, aileden aileye intikal ede ede gelen o Biricik Nur, artik vücud sahnesinde varlik bulmustu. Efendimiz'in “Allah'in ilk yarattigi sey, benim nûrumdur.” dedigi kendi Nur'u, beden giymis, görünür hâle gelmisti. Her çocuk dogunca yere düserken, o ise ellerini yere dayamis, önce secde edip sonra da basini ve parmagini semaya kaldirmisti. Dogdugunda sünnetli ve göbek bagi kesilmis vaziyetteydi. Sirtinda, iki kürek kemigi arasinda, tam kalbinin hizasinda peygamberlik mührü “Hâtem-i Nübüvvet” vardi. Dedesi Abdülmuttalip adini Muhammed koymustu. Övülen demekti. Zira onu Allah övmüstü; melekler, insanlar ve cinler de övecekti…

 

HUZUR VE BARIS GETIRSIN

 

Mevlid Kandili de insani insan yapan bütün güzelliklerin odaklandigi bir sahsiyet olan rahmet elçisi Hz. Peygamberin dogumunu kutladigimiz, onun bireysel ve toplumsal hayatimizi aydinlatan insanlik ve merhametini, insaf ve adaletini, sabir ve metanetini, kerem ve cömertligini, kisaca insanliga sundugu degerleri anlayip hayatimizi onun yüce ahlâkiyla güzellestirecegimiz bir tazelenme mevsimidir.

Mevlid Kandili bütün insanliga sevgi, rahmet, huzur ve baris getirsin. Sevgili Peygamberimizi daha iyi tanimamiza vesile olsun.

 

 

KANDIL GECESI HANGI IBADETLER YAPILIR?

*Bu mübarek gece kusur ve günahlarimizdan tövbe ve istigfarda bulunmaliyiz. En azindan bir tesbih "Estagfirullah" demeliyiz.

*Peygamberimiz (S.A.V.)'e hiç olmazsa bir tesbih salat ü selâm okumaliyiz.

*Böyle mübarek bir gecede yapacagimiz ibadetlerin en önemlisi Kur'an-i Kerim'i okumak, dinlemek ve anlami üzerinde düsünmektir.

*Mevlid Gecesini idrak edip ihya ederken bir de su hususu iyice tefekkür etmemiz gerekir.

*ALLAHü Teâlâ'ya tam bir husu içinde dua ve niyazda bulunmaliyiz.

*Mevlid Gecesi ve gündüzündeki namazlari cemaatle kilmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazi bulunan kimseler, bu namazlarini kaza etmeye çalismalidirlar.

*Mevlid Gecesi gündüzünde mezarlar, bizden dua bekleyen yakinlarimizin kabirleri ziyaret edilmeli.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber