• DOLAR
  7,8385
 • EURO
  9,3849
 • ALTIN
  448,39
 • BIST
  10,4761

MEVLİD-İ NEBİ

MEVLİD-İ NEBİ

Fransa’da bir kez daha alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimize (sav) hakaret edildi. Alçaklığı temel politikası haline getiren Fransa siyasetçilerinin tahrikleri bitmek bilmiyor. Efendimize (sav) yapılan hakarete susmak bunu kabullenmek olur ki bundan da Allah muhafaza etsin hepimizi. Fransa, Charlie Hebdo ile Müslüman alemini tahrik ediyor. 1,5 milyarı aşan sayısı ile İslam alemi kutsallarına saldırılmasına müsaade etmemeli. Buna en başta İslam İşbirliği Teşkilatı ortak bir tepki koymalıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı sadece isim olarak mı var? Peygamberimize (sav) hakaret eden densizlere hadlerini bildiremeyeceklerse neden varlar? Sadece kınamakla olur mu bu iş? Fransa’ya mutlaka yaptırım uygulanmalıdır.

Hicri olarak Efendimizin (sav) doğduğu günlere yaklaştık. Efendimiz (sav) yaşadığı hayatla “Mükemmel İnsan Nasıl Olmalıdır?” sorusunun cevabıdır. Efendimizin (sav) ahlakına, yaşadığı dönemde düşmanları şahit olmuşlar ve ona ‘Emin’ demişlerdir. Yani ‘güvenilir’… Düşmanının güvendiği başka bir insan var mı yeryüzünde? Efendimizin (sav) hayatı baştan sona örnek bir hayattır.

Yetiştirdiği insanlarla imkansız denileni başarmış, toplumda yaptığı reformlarla erişilmesi mümkün olmayan bir düzeni tesis etmiştir. Sahabeler, Efendimizin (sav) yol arkadaşlarıdır. Her biri birer yıldız gibidir. Her biri aldıkları nebevî eğitimle ideal insan olmuş ve bizlere örnek olabilecek hayatlar yaşamışlardır. Uhut’ta şehit edilen Mus’ab Bin Umeyr (radiyallahu anh) bunlardan biridir. Kendisi hakkında hiçbir bilgi sahibi olmayan insanların onu siyasete malzeme yapması yahut ona hakaret etmesi kabul edilemez. Öncelikle bir sahabenin siyasi bir propaganda malzeme yapılması kesinlikle kabul etmeyeceğim bir durumdur. Bu ayrı bir olay. Ancak bu pak sahabenin ismini sadece google’ye yazarak onun hakkında bilgi sahibi olmadan, hakarete varan yorum yazma  cüreti göstermekte çok büyük talihsizliktir. Bu kabul edilemez. İslamî değerlere karşı hassasiyet göstermek en azından halkın tamamını temsil etme iddiasında olanlar için elzem değil mi?

Efendimiz’in (sav) doğduğu gün “Mevlid-i Nebi” olarak asırlardır coşku ile yüreklerimize ferahlık vermektedir. En zor zamanlarımızda bizim yüreklerimizi teskin eden inançlarımızdır. Moğol istilaları, Haçlı seferleri ve Milli Mücadele’ye kadar düşmandan gelen her saldırıyı inançlarımızın gücü ile püskürttük asırlardır. Günümüzde de zor zamanları yine inancımızın gücü ile aşıyoruz. Toplumumuzda, Hz.Muhammed (sav) sevgisi çok büyük ve her asırda daim elhamdulillah. Efendimizin (sav) adını andığında salavat getirip, yürekleri titreyen nice güzel imanlı insan her daim var bu topraklarda.

‘’ Muhabbetten Muhammed oldu hâsıl

Muhammedsiz muhabbetten ne hâsıl ‘’ (Bezm-i Âlem Valide Sultan)

Osmanlı anlayışında Muhammed Mustafa (sav) sohbetin özüdür. Mevlid-i Nebi’yi kuruluş yıllarında yazarken Süleyman Çelebi nasıl bir muhabbet içinde ise

‘’ Sen evreng-i şefaât şâhısın, sultân-ı rahmetsin,

Kapunda ben de bir kemter gedâyım, yâ Resûlallah.’’ diyen Osmanlı’nın son büyüklerinden Ziya Paşa aynı muhabbet içindedir.

Irak’ın Necef’inden Fuzuli’nin Su Kasidesi ile Medine’de Nabi’nin ‘’Sakın Terk-i Edepten’’ naatı, aynı duygular sonucunda ortaya çıkmıştır.

Yunus Emre’nin

‘’ Canım, kurban olsun senin yoluna

Adı güzel, kendi güzel Muhammed

Gel şefaat eyle kemter kuluna

Adı güzel, kendi güzel Muhammed’’ dörtlüğü ile bin yıl önce ifade ettiği özlemi, günümüzde

‘’ Hasretin alev alev içime bir an düştü,

Değişti hayal köşküm, gözümde viran düştü,

Sonsuzluk çiçeklerle donandı yüreğimde,

Yağmalanmış ruhuma yeni bir devran düştü.’’ diyerek dile getirmiştir Nurullah Genç…

‘’Allahumme salli âla seyyidina Muhammedin ve âla ali seyyidina Muhammed.’’

Ne mutlu O’nun (sav) yolunda yürüyene…

Selam ve Dua İle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Önceki Yazı

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber