• DOLAR
  5,4653
  % 0,36
 • EURO
  6,1959
  % 0,42
 • ALTIN
  228,8879
  % 0,02
 • BIST
  104.595
  % 1,25

MEV Yurda açiliyor

Merkezi Istanbul'da olan Malatya Egitim Vakfi Izmir'de Sube açti, sirada Adana var

MEV Yurda açiliyor

 

MEV Baskani ve eski Bakan Metin Emiroglu, Izmir’de Sonsöz’ün sorularini cevapladi. Malatyalilarin Vakfa sahip çiktigini anlatan Bakan Emiroglu, Izmir’den sonra Adana’da da Sube açma karari aldiklarini açikladi.

*Su anda 850 Üniversite ögrencisine burs veren MEV, açacagi yeni subelerle bu sayiyi daha da artirmayi planliyor. MEV Izmir Subesinde Ege bölgesinde bulunan is adamlarinin görev alacagi ögrenildi.

 

Malatyali Kavuk ailesinin Izmir’de açtigi 350 milyon Dolara mal olacak Poin Bornova Alis Veris Merkezi ve 600 konutluk projenin açilisinda karsilastik Eski Bakanimiz Metin Emiroglu ile. Kavuklar’in dev alis veris merkezini birlikte gezerken, laf lafi açti. Anavatan’in iktidar oldugu dönemleri animsadik, hasta olan eski Valimiz Kutlu Aktas’i sorduk, “simdi biraz daha iyi” yanitini alinca, laf bir anda döndü, Kutlu Aktas’in Malatya’ya Vali olarak atanmasina geldi.

 

“KUTLU AKTAS MALATYA’YA NASIL VALI OLDU”

 

ANAP’in ilk iktidarinda Malatya Valisi Naim Cömertoglu idi. Hani ANAP otobüsünün üzerinde “ben devletim çökmem” diyen Vali. Eski Milli Egitim Bakanimiz Metin Emiroglu anlatmaya basladi:

“ANAP Iktidarinda Milli Egitim Bakaniyim, Malatya Valiligine o zaman 500 bin lira para gönderdim okul yapimi için. Aradan 6 ay geçti Malatya’ya geldim Vali’ye ne oldu okul dedigimde sok oldum. Bayindirlik birim fiyatlarini bekledigini bu nedenle okul için bir sey yapmadigini söyledi. Üstelik Vali Naim Cömertoglu Arapgirli ve benim akrabam. Kizdim bir sey diyemedim. Basbakanimiz rahmetli Özal’a bu olayi anlattim. Bana sunu söyledi. “Metin, bu Valiler protokol Valileri, sistem ve kuralin disina çikmazlar. Sen dur Malatya’ya ben bir Vali göndereyim.” O gelen Vali Kutlu Aktas oldu, Malatya’nin hizli hizmet almasi için çok çalisti.”

Vali Naim Cömertoglu’nun merkeze alinarak, yerine Kutlu Aktas’in Malatya’ya Vali olmasini dönemin Bakani Emiroglu’ndan ögreniyoruz.

 

“YOL, ELEKTRIK SU YOKTU”

 

Malatya’da iz birakan hizmetler yapan Bakan Emiroglu’na, her yere okul yerine büyük kampuslar seklinde okullari neden yapmadigini sorduk:

“Söyle bir hatirlayiniz o dönemde ilçelere kasabalara gidecek yol yoktu, su hatta elektrik bile yoktu. Bunlarin hizmet yerlerine gidisi bizim dönemizde basladi. Sadece okul degil, yol yapmak, suya kavusturmak, saglik hizmetlerini götürmek gerekiyordu. Bunlar bizim dönemimizde yapildi. Büyük kampus okullar yapabilirdik ama öncelikle hizmet bekleyen yerlere hizmet götürmeye çalistik. Malatya ile yattik Malatya ile kalktik.”

 

“MEV’I YURDA AÇIYORUZ, ARTIK IZMIR’DE VARIZ”

 

Malatya’ya egitim ve saglik alanimda önemli hizmetleri olan eski Bakan Metin Emiroglu’na Baskani oldugu MEV’i ve neler yaptiklarini anlatmasini istedik:

“Malatya Egitim Vakfinin kurulusundan baslayarak hep içerisinde yer aldim. MEV iyi yolda ve Malatyali hemserilerimizin büyük destekleriyle Üniversite ögrencilerine katki vermeye devam ediyor. Daha önce 350 ögrenciye verilen burs sayisi bu dönemde 850’ye çikti. Ayni zamanda burs miktarini da artirdik. Üniversite ögrencilerine destek olmak amaciyla çalismalarimiza devam ediyoruz.

Malatya Egitim Vakfi’nin hemserilerimizin yogun yasadigi bölgelerde açmak için bir yildir bir çalisma yapiyoruz. Istanbul, Ankara ve Malatya’da Subeleri olan Malatya Egitim Vakfi’nin bir subesini de Izmir’de açiyoruz ve açtik diyebiliriz. Ege bölgesinde yasayan Malatyalilarin destegiyle MEV Izmir’de çalismalara baslayacaktir.”

 

ABDULLAH KAVUK MEV IZMIR BASKANI OLUYOR

 

Izmir ve Ege bölgesinde sayginligi ve yatirimlariyla bilinen Is adami Abdullah Kavuk’un MEV’in Izmir Baskani oldugunu ögreniyoruz. Isadami Kavuk önce iserlini gerekçe göstererek kabul etmemis, ama “Baba Kavuk” Mehmet Kavuk devreye girince, Abdullah Kavuk’da kabul ettigini ögreniyoruz. MEV Baskani Metin Emiroglu Baskanliginda Izmir’e gelen MEV yöneticileri MEV’in Izmir Subaesinin kurulus sürecini baslattilar.

MEV Izmir’de Abdullah Kavuk’un baskanliginda, Malatyali is adamlarinin da görev alacagi bir yönetimle kuruluyor. MEV Izmir Subesi Ege bölgesindeki Malatyali Üniversite ögrencilerine burs vermek ve yurt sorunlarina çare olmak için çalismalar yapacak.

 

ADANA MEV SIRADA…

 

MEV Baskani Metin Emiroglu sadece Izmir’le kalmayacaklarini da ifade etti ve ekledi:

MEV. Istanbul, Ankara ve Malatya’dan sonra Izmir’de kuruluyor. Sirada Adana var. Çevre illerle birlikte Adana’da da MEV’in subesini açacagiz. Bunun içinde çalisiyoruz.”

MEV Izmir’de güçlü bir sekilde kuruluyor, simdi sirada Adana ve çevresi var.

Eski Bakanimiz Emiroglu’nun anlattiklariyla gururlandik, umutlandik. Tebrik edip basarilar dileyerek ayrildik.

 

 

 
>>Vahap Güner/ÖZEL HABER

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber