• DOLAR
  6,8674
 • EURO
  7,7561
 • ALTIN
  398,38
 • BIST
  1,1290
Nasuh Boztepe
Nasuh Boztepe
nasuh.boztepe@malatyasonsoz.com.tr
MESLEK HASTALIKLARI
 • 0
 • 511
 • 01 Haziran 2020 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Çalışanın sağlığı sadece çalışanı değil, ailesini, yakınlarını, arkadaşlarını, devleti ve işvereni de ilgilendirir. Sağlığın korunması ana temeldir.

İşyerlerinde sağlıkla ilgili tehlikelerden birisi iş kazası diğeri ise meslek hastalıklarıdır.

Müteaddit defalar iş kazaları ile ilgili yazılar yazmıştım.  Bugün de meslek hastalıkları ile ilgili bir giriş yapmak istiyorum.

Meslek hastalığı alınan gıdalardan, teknik cihazlardan, çalışma ortamından, kullanılan kimyasallardan, tekrar eden hareketlerden vb. durumlardan meydana gelir.

Çalışma Bakanlığı’nın açıklamasında: “İşin yürütümü sırasında, işyeri ortamından kaynaklı maruziyetler sonucunda ortaya çıkan nedensel bir ilişkinin söz konusu olduğu hastalıklar, meslek hastalıklarıdır” der.

5510 sayılı SGK Kanunu’nun 14.maddesinde;

“Meslek hastalığı, sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal engellilik halleridir” der.

Bunun dışında Uluslararası Çalışma Teşkilatı (ILO) , Uluslararası Sağlık Teşkilatı (WHO) tarafından yapılan genelde meslek hastalıkları tanımları da genelde birbirlerine benzemektedir.

Değerli okurlar;

Sizler de biliyorsunuz ki ben İş Güvenliği Uzmanıyım, beraber çalıştığımız birçok meslektaşımız var. İşyerimizde müşterek çalıştığımız mesai arkadaşlarımızdan makine mühendisi emekli baş iş müfettişi Sayın Kemal GÜLEÇYÜZ Bey ile meslek hastalıklarını konuşuyorduk. Kemal Bey çok değerli, araştırmacı bir meslektaşımızdır.

Aşağıdaki yazılar ortak görüşlerimizdir. Kendisine katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

MESLEK HASTALIKLARI

İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmaların başlıca amacı İş Kazalarını ve Meslek Hastalıklarını önlemek, azaltmaktır.

Rakamlara bakarsak, iş kazaları bakımından parlak olmayan manzara, meslek hastalıkları bakımından fevkalade güzel görünmektedir. Acaba gerçek böyle midir ?

Bu meselelerini büyük oranda halletmiş olan, gelişmiş dediğimiz ülkelerdeki rakamlara baktığımızda meslek hastalığı sayısının iş kazası sayısından daha yüksek olduğunu görürüz.

Uluslararası kriterlere göre, her yıl olması beklenen, tahmin edilen meslek hastalığı sayısı 1000 çalışana oranla 4 ila 12 arasındadır. Bu kriterlere göre, ülkemizde her yıl, yaklaşık 20 milyon aktif sigortalı olduğu dikkate alındığında, 80.000 ila 240.000 arasında meslek hastalığı vakası meydana gelmesi gerekir.

Yani, anlayacağınız, ÜLKEMİZDE HENÜZ DOĞRU DÜRÜST MESLEK HASTALIĞI TEŞHİSİ DAHİ YAPILAMAMAKTADIR. BİNLERCE ÇALIŞANIMIZ, YAPTIĞI İŞTEN KAYNAKLANAN MESLEK HASTALIĞINA YAKALANDIĞI HALDE, BUNUN FARKINDA DEĞİLDİR. NORMAL HASTALIĞA YAKALANDIĞINI ZANNETMEKTE, BELKİ DE BU HASTALIKTAN ÖLÜP GİTMEKTEDİR. MESLEK HASTALIĞI TANIMLAMASI YAPILMASIYLA KAVUŞACAĞI TEDAVİ İMKÂNLARINDAN VE SOSYAL HAKLARDAN MAHRUM KALMAKTADIR.

Ülkemizde, meslek hastalığı teşhis süreci şöyle yürümektedir:

Çalışan, meslek hastalığı ile ilgili teşhis alabilmek için SGK İl Müdürlüğüne bireysel başvurur, yetkili bir hastaneye ( Sağlık Bakanlığı Meslek Hastalıkları Hastaneleri, Devlet Üniversitelerinin Hastaneleri veya Eğitim- Araştırma Hastanelerine ) sevk istenir.

 • Teşhis aldıktan sonra bu teşhis ile işverene giderek, SGK’ya başvurması istenir.
 • İşveren bildirim yapar.
 • İşyeri teftişleri, analizler vs. ile bir dosya tamamlama süreci tamamlanır.
 • Dosya SGK Sağlık Kurulu’na gider, dosya onaylanırsa bir işgöremezlik oranı belirlenir.
 • Oran yüzde 10’u geçerse iş göremezlik ödeneği bağlanır ve meslek hastalığı kesinleşir.

Engelli koşuya benzeyen bu süreci tamamlayabilen hastamız, ömrü yeterse, meslek hastalığına yakalandığını ispatlama bahtiyarlığına erişir.

YUKARIDA SAYDIĞIMIZ HASTANELERİN BİRÇOK UZMANDAN OLUŞAN SAĞLIK KURULLARININ DÜZENLEDİĞİ MESLEK HASTALIĞI RAPORLARI, SGK SAĞLIK KURULU KABUL ETMEDİĞİ TAKDİRDE GEÇERSİZ HALE GELMEKTEDİR.

BU SİSTEMDE BİR ÇARPIKLIK YOK MUDUR? ÇARPIKLIK VAR Kİ, MESLEK HASTALIKLARI MESELESİNDE TRAJİKOMİK BİR MANZARA ORTAYA ÇIKMIŞTIR.

Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Bu meseleyi halleden ülkeler nasıl bir sistem oluşturmuşlar, buna bakıp benzerini ülkemizde uygularsak bizde meseleyi çözebiliriz.

Kalın sağlıcakla…

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber