• DOLAR
  6,8641
 • EURO
  7,7728
 • ALTIN
  393,89
 • BIST
  1,1312

Merkezden Kırsala Seçmen Kaymalarına Ak Parti’den Yanıt

Yerel seçimde ilçelerde başlayan seçim yarışında Battalgazi’den Doğanşehir ve Hekimhan’a bazı seçmenlerin kaydırıldığı ile ilgili tartışmalara İlçe Başkan Vekili Basri Kahveci’den yanıt geldi. Battalgazi’de YSK’dan alınan bilgiye göre 202 bin seçmenin olduğunu belirten Başkan Vekili Kahveci, “Yaptığımız araştırmalarda merkezden kırsala kayan seçmenlerin siyasi partileri destekleme amacıyla olmadığını, sadece muhtarlık seçimlerinde kendi adaylarının desteklemek için yapıldığını öğrendik.” dedi

Merkezden Kırsala Seçmen Kaymalarına Ak Parti’den Yanıt

Ak Parti Battalgazi İlçe Başkanlığı 31 Mart 2019 yerel seçimleri kapsamında çalışmalarını gazetemize değerlendirdi. İlçeler bazında Battalgazi’den Doğanşehir ve Hekimhan’a bazı seçmenlerin kaydırıldığı ile ilgili tartışmalara cevap veren İlçe Başkan Vekili Basri Kahveci, ilçelere kayan seçmenlerin muhtarlık seçimlerinden kaynaklandığını, seçmen kaymalarının siyasi partileri destekleme amacıyla yapılmadığını ifade etti.

Merkezden kırsala kayan seçmenler ile ilgili tartışmalara cevap veren Başkan Vekili Kahveci, “Seçim çalışmalarında bizler Battalgazi olarak kendi ilçemizde bir çalışma yürüttük, seçmenlerin diğer ilçelere kayması ile ilgili İl Başkanlığı’mızın bu konuda bir araştırma çalışması var. İlçe olarak bir öncesi seçimle, şimdiki seçim oranına göre bizde ciddi oranda bir kayma gözükmedi. Bu konuda pek kayma olmasa da aldığımız duyumlara göre Doğanşehir ve Hekimhan’a bazı seçmenlerin kaydığı bilgisini aldık. Ama bu kaymaların en büyük sebeplerinden biri siyasi partiler değil de, muhtarlık seçimleri için kaydırıldığını görüyoruz. Yani bizim bu Taştepe, Melekbaba veya Battalgazi’ye bağlı olan Sarıcaoğlu, Şehit Fevzi, Beylerbaşı bölgelerinde genelde orada yaşayan Baskilli olan vatandaşların Baskil’deki köye veya Arguvan bölgesindeki mahallelerde muhtarlıklar için kaydığını görüyoruz. Yoksa ciddi bir oranda siyasi partilerin oylarını arttırmak için kaydırıldığı bilgisi gelmedi. Bu konuda İl Başkanlığı’nın bir çalışması var. Diğer ilçeleri bilmiyoruz ama Battalgazi’den diğer ilçelere kayan seçmenlerin büyük oranda muhtarlık seçimlerinden dolayı kaydığını biliyoruz” ifadesini kullandı.

YSK’YA GÖRE 202 BİN SEÇMEN VAR

Battalgazi’de YSK’dan alınan bilgiye göre 202 bin seçmenin olduğunu belirten Kahveci yaptığı açıklamada şunları dile getirdi, “Battalgazi’deki seçmen kendi muhtarını desteklemek amacıyla oyunu kırsala kaydırıyor. Bu yıl Yüksek Seçim Kurulu’nun bize bildirdiği 202 bin net seçmenimiz var. Biz Battalgazi olarak Cumhurbaşkanlığı seçimin yüzde 70 oy almışız, genel seçimlerde yüzde 68 oy almışız, Referandumda yüzde 70 oranında oy almışız. Bir önceki seçime göre seçmen sayısının azalmasının sebebi kırsaldaki muhtarlık seçimleri dolayısıyla kaydığını düşünüyoruz. Bununla ilgili çıkan tartışmalara ilişkin İl Başkanlığımız bir araştırma yürütüyor. Çünkü merkezden kırsala oyların kaydığı ile ilgili İl Başkanlığımıza yapılan şikâyetlerin olduğunu ve bu konuda bazı arkadaşlarımızın görevlendirildiğini biliyoruz.”

“İLÇEDE HENÜZ BİR İTTİFAK YOK”

İlçede olası bir ittifak ile ilgili konuşan kahveci, “Battalgazi’de MHP ve Ak Parti ile bir ittifakın şuan için olmadığını sadece İl bazında bir desteğin olacağını biliyoruz. İlde aday çıkarmaması noktasında partimizin adayına destek vereceği ifade edildi. Genel Merkez’in diğer ilçeler bazında her hangi bir ittifak görüşülmedi, bu konuda bize verilen bir bilgi yok. Battalgazi’de böyle bir ittifak olur mu olmaz mı, ileriki tarihlerde göreceğiz. Bize gelen bilgilerde böyle bir şeyin olmayacağı noktasında! Cumhur İttifak’ını biliyorsunuz, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra ülkenin bekası için kurulan, kesinlikle diğer ittifaklar gibi karşılıklı pazarlık unsuru edilecek bir konu değil. 15 Temmuz direnişini ve Yenikapı ruhunu bilmeyen Cumhur İttifakı’nın içeriğini bilemez. Türkiye’de birçok ilinde İstanbul, İzmir, Ankara gibi illerde bir ittifak söz konusu ama Malatya nezdinde bir ittifak henüz bize iletilmedi. Bu genel merkezin belirleyebileceği şeyler. Şuana kadar MHP ile ilgili olumsuz bir durum yok. Sadece Büyükşehir adaylığı konusunda Milliyetçi Hareket Partisi’nin adayımızı destekleme ile ilgili açıklamalarını gördük. Her şeyden önce bir pazarlık söz konusu değil. Malatya’da ilçeler bazında Cumhur İttifak’ın konuşulmadığını biliyorum. Diğer arkadaşlarımızın da böyle bir talebi olmadı. Battalgazi olarak aday adayımız açıklandıktan sonra, diğer tüm aday adayları bir araya getirerek ortak bir ses, ortak bir güç göstererek Battalgazi’de çalışmalarımızı yapacağız” şeklinde konuştu.

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber