• DOLAR
  6,0494
  % 0,06
 • EURO
  6,7523
  % -0,26
 • ALTIN
  248,5559
  % -0,63
 • BIST
  86.796
  % -0,47

Menengiç Ağaçlarına Antep Fıstığı Aşısı

Arapgir’de bulunan ve ekonomiye kazandırılmak istenen Menengiç (Çitlembik) ağaçları Tarım ve Orman il Müdürlüğü tarafından Antep fıstığı aşısı yapıldı

Menengiç Ağaçlarına Antep Fıstığı Aşısı

Arapgir ilçesinde bulunan kendiliğinden yetişmiş Menengiç(Çitlembik)ağaçlarının ıslah edilerek Antep fıstığı aşılama yapılması için başlatılan proje çerçevesinde ağaçların budanmasına başlandı. Konducak Mahallesinde başlatılan budama çalışmalarının tekniğine uygun olması için Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Mehmet Uzun tarafından üreticilere mevcut ağaçlar üzerinde budama konusunda uygulamalı eğitim verildi.  Düzenlenen Uygulama Eğitimine Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Demet Köksal, Arapgir Tarım ve Orman İlçe Müdürü Mevlüt Birlik, teknik personeller, muhtarlar ve üreticiler katıldılar.

MENENGİÇ AĞAÇLARI BUDANDI

Katılımcılara proje hakkında bilgiler veren Macit burada yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:  “Kendiliğinden yetişmiş menengiç ağaçlarımıza bu sonbahar budama döneminde gerekli budamaları yaparak Antep fıstığı aşılamaya uygun hale getireceğiz. Doğada kendiliğinden yetişmiş menengiç ağaçlarının budamasında genç ve yaşlı ağaçlar ayrı ayrı değerlendirerek budayacağız. Buğun Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden gelen konu uzmanımız tarafından verilecek olan Budama Eğitiminin üreticilerimize çok faydalı olacağına inanıyorum. Projenin başarıya ulaşması adına il Müdürlüğü olarak gereken her türlü teknik desteği sağlayacağız. Projemize katkı sağlamak üzere ilimize görevlendirilen Gaziantep Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Islah ve Genetik Bölüm Başkanı Sayın Mehmet Uzun’a ve siz değerli üreticilerimize teşekkür ediyor, projemizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber