• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST

Memur evden çalisabilecek

TBMM Baskanligina sunulan kanun teklifine göre, memurlar tespit edilen çalisma saat ve süreleriyle görev yerlerine bagli olmaksizin çalisabilecek.

Memur evden çalisabilecek
TBMM Baskanligina sunulan kanun teklifine göre, memurlar tespit edilen çalisma saat ve süreleriyle görev yerlerine bagli olmaksizin çalisabilecek.
 
AK Parti Bolu Milletvekili Fatih Metin, AK Parti Siirt Milletvekili Mehmet Yilmaz Helvacioglu ve AK Parti Kahramanmaras Milletvekili Veysi Kaynak'in imzasini tasiyan teklif, bazi kanunlarda degisiklige gidilmesini sagliyor.  
 
Teklife göre, Devlet Memurlari Kanunundaki ''Kisiler kamu hukukuna tabi görevlerle ilgili olarak ugradiklari zararlardan dolayi bu görevleri yerine getiren personel aleyhine degil, ilgili kurum aleyhine dava açarlar'' hükmü degisecek. Bu kapsamda, zarar gören kisiler bundan dolayi sadece kurum aleyhine dava açabilecek; ''kisisel kusur'' iddiasiyla bile olsa görevlerini yerine getiren personel aleyhine dava açilamayacak.
 
Idari Yargilama Usulü Kanununda da bu kapsamda degisiklik yapiliyor. Buna göre, idare mahkemeleri kararlarini 30 gün içinde yerine getirilmemesi halinde, lehine karar verilen ilgili sadece idare aleyhine davaci olabilecek ve kamu görevlisi aleyhine ''kisisel kusur'' olsa bile tazminat davasi açilamayacak. Ancak, idarenin kamu görevlisine rücu etme hakki sakli tutulacak.
 
Bu kapsamda, Yargitay'in görevleri arasinda sayilan ''görevden dogan tazminat davalarina'' bakmak hükmü de ilgili maddeden çikariliyor.
Bu düzenleme, henüz görülmekte olan davalar ile henüz kesinlesmemis hükümler bakimindan da uygulanacak.
Teklifle, ayrica Adli Tip Kurumundaki baskan yardimcilarinin sayisi 2'den 5'e yükseltiliyor, bunlardan en az 2'si adli tip uzmani olacak. 
 
Hâkim ve savcilarin kararlari
Hâkimler ve Savcilar Kanununda öngörülen degisikle; hâkim ve savcilarin bir sorusturma, kovusturma veya davayla ilgili yaptiklari islem ve verdikleri karar nedeniyle haklarinda tazminat davasi açilmasi imkâni ortadan kaldiriliyor. Bu hâkim ve savcilarin kisisel kusur, haksiz fiil veya diger sorumluluk hallerinde de geçerli olacak.  Hâkim ve savcilarin islem, kovusturma, islem veya verdikleri kararlar nedeniyle sadece devlet aleyhine tazminat davasi açilabilecek. Devlet aleyhine açilacak tazminat davalarinda ise söz konusu islem ve kararlarin ''kanuna ve hukuka aykiri'' olmasi temel kistas olacak. Teklifte, bu aykiriligin dayandirilabilecegi gerekçeler ''kayirma ve taraf tutma, düsmanlik ve kin'', ''saglanan menfaat'', ''farkli bir anlam yüklenmeyecek kadar açik ve kesin bir kanun hükmüne aykirilik'', kararin ''sorusturma evrakinda veya durusma tutanaginda mevcut olmayan bir sebebe dayandirilmasi'', ilgili evraklarda ''tahrifat'', ''hakkin yerine getirilmesinden kaçinma'' veya Ceza Muhakemesi Kanununun ilgili düzenlemelerindeki hükümler seklinde siralaniyor.
Tazminat davasinin açilmasi, hâkime ve savciya karsi bir ceza kovusturmasinin yapilmasi ya da mahkûmiyet sartina baglanamayacak.
Devlet aleyhine açilacak tazminat davalari ilgili hâkim ve savcinin görev yaptigi yerdeki asliye hukuk mahkemesinde, eger dava asliye hukuk mahkemesinin görevinden kaynaklaniyorsa en yakin yerdeki asliye hukuk mahkemesinde ele alinacak. Bu davalar ilgili hâkim ve savciya re'sen ihbar edilmis sayilacak.
Tazminat istemli davalar, kovusturma sonucunda verilen hükmün ya da davalara iliskin kararin kesinlestigi tarihten itibaren 6 ay içinde açilabilecek. Eger tazminat karari verilirse, devlet ilgili kararin kesinlesmesinden itibaren 1 yil içinde ''görevini kötüye kullanan'' hâkim ve savciya rücu edecek.
Teklif, bu düzenleme dogrultusunda Ceza Muhakemesi Kanununda da degisiklik öngörüyor.
Öngörülen degisiklikler, düzenlemenin yürürlüge girdigi tarihte görülmekte olan davalar, kesinlesmemis hükümler, temyiz asamasinda olan kararlar için de uygulanacak. Görülmekte olan davalar da devlet aleyhine devam edecek. Yargitay'daki davalar görevli ve yetkili asliye hukuk mahkemesine devredilecek. 
 
Özürlüler için farkli mesai
Devlet Memurlari Kanunu'nda degisiklik yapan teklife göre, özürlüler için farkli çalisma saatleri düzenlenebilecek. Özürlüler için; özür durumu, hizmet gerekleri, iklim ve ulasim sartlari göz önünde bulundurulmak suretiyle günlük çalismanin baslama ve bitis saatleri ile ögle dinlenme süreleri, merkezde üst yönetici, tasrada mülki amirlerce farkli belirlenebilecek.
 
Evde çalisilabilecek
Memurlarin yürüttükleri hizmetin özelliklerine göre, bu madde uyarinca tespit edilen çalisma saat ve süreleriyle görev yerlerine bagli olmaksizin çalisabilmeleri mümkün hale geliyor. Memurlara, teknolojik gelismelere uygun olarak ve günün sartlarina göre, gerektiginde evlerinde, özel ofislerde veya benzeri baska yerlerde çalisabilmelerine imkân saglaniyor.
Günün yirmi dört saatinde devamlilik gösteren hizmetlerde, memurlarin çalisma saat ve sekilleri kurumlarinca düzenlenecek.
Ancak, kadin memurlara, tabip raporunda belirtilmesi halinde hamileligin yirmi dördüncü haftasindan önce ve her halde hamileligin yirmi dördüncü haftasindan itibaren ve dogumdan sonraki bir yil süreyle gece nöbeti ve gece vardiyasi görevi verilemeyecek. Özürlü memurlara da istegi disinda gece nöbeti ve gece vardiyasi yazilamayacak. 
 
Idari para cezalarina yeniden yapilandirma
Bu Kanunun yayimlandigi tarihi izleyen ikinci ayin sonuna kadar tahakkuk ettigi halde dava açilmis veya dava açma süresi sona ermemis olan idari para cezasi asillarinin yüzde 25'i ile bu tutara ödeme sürelerinin bittigi tarihlerden bu Kanunun yayimlandigi tarihe kadar geçen süre için TEFE/ÜFE aylik degisim oranlari esas alinarak hesaplanacak tutarin, bu Kanunda belirtilen süre ve sekilde ödenmesi halinde, idari para cezasi asillarinin kalan yüz 75'i ile idari para cezasina uygulanan gecikme cezasi ve gecikme zammi gibi fer'i alacaklarinin tamaminin tahsilinden vazgeçilecek.
Bu madde kapsamina giren alacaklarin tahakkuk ettigi tarih itibariyla bu madde için öngörülen basvuru süresinin on bes günden az kaldigi hallerde, bu alacaklar için bu maddeye göre yapilacak basvuru süresi, tahakkuk tarihinden itibaren on bes gün olarak uygulanacak.
 
Siyasi partiler fatura yerine geçen belge de verebilecek
Siyasi partiler, siyasi faaliyetleri kapsamindaki harcamalarini, fatura veya fatura yerine geçen belgelerle, bu belgelerin olmamasi durumunda bunlarin yerine geçecek belgelerle belgeleyecek.
Bu belgelerin asli yoksa, faturayi düzenleyenden alinacak tasdikli örnek kullanilabilecek.
Vatani görevini yaparken yaralanan askerler, maluliyet ayligi baglanincaya kadar saglik yardimi alabilecek.
Orman arazisi üzerinde izinsiz yapildigi gerekçesiyle müsadere edilen fabrika ve ticarethane, Orman Genel Müdürlügünce 29 yilligina kiraya verilebilecek.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber