• DOLAR
  5,3629
  % 0,53
 • EURO
  6,1153
  % 0,54
 • ALTIN
  222,6648
  % -0,13
 • BIST
  96.817,36
  % 1,47

Meger Çalisiyormus!

MASKI Genel Müdürü Özgür Özdemir, Malatya'nin en büyük atik su aritma tesisinin çalismadigi yönündeki iddialarin gerçegi yansitmadigini belirterek, "Tesisin isletildigine dair bütün raporlarimiz elimizde mevcut, rapordaki bilgi teyit edilmemis bilgidir" dedi

Meger Çalisiyormus!

Firat Kalkinma Ajansinin TRB1 Bölge Planinda yer alan Malatya'nin en büyük Biyolojik Atik Su Aritma Tesisinin çalistirilmadigi yönündeki bilgiler gündeme damga vurmustu. Firat Kalkinma Ajansi'nin bölge planindan yer alan bir bölümünde Battalgazi ilçesindeki Atik su aritma tesisine özellikle vurgu yapilarak "Ancak Battalgazi'deki tesisin enerji giderlerinden dolayi düzenli bir sekilde çalismadigi bilinmektedir" diye yazilmasi dikkat çekmisti.

 IDDIALAR GERÇEK DISI

 Konuyla ilgili Gazetemize açiklamalarda bulunan Malatya Büyüksehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Idaresi (MASKI) Genel Müdürü Özgür Özdemir, iddialarin gerçekle bagdasmadigini belirterek, Bu tesisin durmasi atiklarin barajlarimiza direk aktarilmasi anlamina geliyor ki bu da ciddi sonuçlar olusturur, kimse enerji sarfiyati gibi basit bir nedenle böyle riski göze alamaz" dedi. Özdemir, Firat Kalkinma Ajansi (FKA) çalisanlarinin bilgiyi gerçek muhataplarindan almadiklarini ve teyit edilmeyen bir bilginin raporda yer almasinin yanlisligindan söz ederek su ifadelere yer verdi;

ZAN ALTINDA BIRAKILDIK

"Belediyeden bazi yetkililerden alinan bilgilerle hazirlanmis bir rapor, gerçek muhatapla görüsülmemis, biz Firat Kalkinma Ajansi'ni aradik ve bu yanlis bilginin kaynagini sorduk. Ajans bize yaptigi açiklamada; Tesisle ilgili gerçek muhatap bulamadigi için belediyeden bazi yetkililerle görüstüklerini ve bu bilgiyi onlardan aliklarini belirtti.  Yani kendilerine aritmanin çalistirilmadigi yönünde bir veri iletilmis, ancak bu veriyi iletenler aritma ile ilgili bilgi sahibi olmayan kisiler Burada sifahen kullanilan, teyit edilmemis bir ifade söz konusu. Bu durumda biz zan altinda kalmis oluyoruz.

ARITMA TESISININ ÇALISMAMASI DEMEK

Bu tesis Malatya'nin en büyük biyolojik atik su aritma tesisi ve sürekli çalismasi gereken bir tesis. Bu tesisin durmasi demek bizim evlerden gönderdigimiz bütün atiklarin barajlarimiza direk gitmesi anlamina geliyor, bu da denge olusturan barajlarin içerigini yok etmek adina ciddi sonuçlar olusturur ki kimse böyle bir riski göze alamaz. suan için  günde 160 bin metreküp atik su, tesisimize geliyor. bunun her gün hiç aritilmadan baraja gittigini düsünürseniz Karakaya barajinin çok berbat bir görünüme ulasmasi gerekir. Tesisin çalismamasi ile alakali enerjiden kisitlama söz konusu olamaz bütün faturalarimiz ve tesisin isletildigine dair bütün raporlarimiz elimizde mevcut, zaten atik su izleme Istasyonundan elde edilen veriler online olarak Çevre ve Sehircilik Bakanligi'na aktariliyor."

MALATYA ATIK SU ARITMA TESISI NE ZAMAN KURULDU?

Malatya Atik su Aritma Tesisi, Malatya Merkez ilçeleri Battalgazi ve Yesilyurt’un yerlesim birimlerinin evsel atik sularinin çevre kirliligine sebep olmayacak sekilde bertaraf edilmesi amaci ile 183.923 m²'lik bir alanda kurulmus, yaklasik olarak 720.000 esdeger nüfusa hitap edecek sekilde, ortalama proje debisi 2010 yili için 135.00 m³/gün ,2020 yili için 180.000 m³/gün ve 2030 yili için 220.000 m³/gün evsel atiksuyun aritilmasina hizmet edecek kapasitede üç asamali projelendirilmistir. Tesis Bamag-Sistem Yapi-Gap Insaat konsorsiyumu tarafindan 2004'te tamamlanarak isletmeye alinmistir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber