• DOLAR
  6,8674
 • EURO
  7,7992
 • ALTIN
  397,45
 • BIST
  1,1358

MEAH’DA Bir İlk Daha…

Diz kapağı civarında meydana gelen ağrıdan dolayı yürüme zorluğu çeken hastalara yeni umut olacak ve dünyada 5 yıldır, ülkemizde de 2 yıldır uygulanan sistem ilk defa Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (MEAH) uygulandı. Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Boz tarafından yapılan ameliyat R. K. (59) adlı hastaya uygulandı ve hasta sağlığına kavuştu

MEAH’DA Bir İlk Daha…

Diz kapağı civarında meydana gelen ağrıdan dolayı yürüme zorluğu çeken hastalara yeni umut olacak ve dünyada 5 yıldır, ülkemizde de 2 yıldır uygulanan sistem ilk defa Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde (MEAH) uygulandı. Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Boz tarafından yapılan ameliyat R. K. (59) adlı hastaya uygulandı ve hasta sağlığına kavuştu

Dünyada yaklaşık 5 yıldır kullanılan diz ameliyatı sistemi ilimizde ilk kez Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde kullanıldı. MEAH Başhekimi Prof. Dr. Erdal Aktürk yapılan ameliyat ile ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri paylaştı. “Sağlık alanında dünyada ve ülkemizde gelişen teknolojiye paralel olarak meydana gelen değişiklikleri her hekimimiz kendi branşına göre takip ediyor. Konuyla ilgili olarak gerekli eğitimi aldıktan sonra da bu yenilikleri hastalarına uygulayarak, hedef kitlenin konforlu bir yaşam sürmesine katkı sağlıyor. Dünyada sağlık alanındaki gelişmeleri takip eden hekimlerimizin yaptıkları bu uygulama Malatya’da Eğitim ve Araştırma hastanemizde ilk olarak uygulanmıştır. Bu uygulama dünyada yaklaşık 5 yıldır uygulanmaktaydı. Başarılı geçen Proksimal Fibular Osteotomi uygulaması  hastamızın ,2 dizine yapıldı. Hastamıza acil şifalar dilerken hekimimizi ve ekibini kutluyorum.” Ekibiyle birlikte başarılı bir ameliyat gerçekleştirdiklerini söyleyen Ortopedi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Boz, Proksimal Fibular Osteotomi denilen sistemle hastanın her iki dizindeki kaval kemiklerine uygulama gerçekleştirdiklerini söyleyerek hastanın daha konforlu bir yaşam sürmesine katkı sağlamaya çalıştıklarını söyledi.  Yapılan işlemler hakkında bilgiler de veren Dr. Mehmet Boz yapılan işlemler hakkında şu bilgileri verdi. “Dünya ve Türkiye’deki en büyük ortopedik problemlerden bir tanesi de halk arasındaki ismiyle diz kireçlenmesi veya dizde sıvı bitmesi olarak bilinen gonartrozdur. Bu problemin başlaması ile protez uygulanmasına kadar olan aşama yaklaşık olarak 5-7 yıl sürmektedir. Bu süre zarfında hastanın ağrılarını gidermek amacıyla cerrahi ve/veya konservatif(ameliyatsız) çok sayıda yöntem geliştirilmiştir. Fakat hastaların ağrılarına tam olarak çözüm getirilememiştir. Ayrıca cerrahi yöntemlerde kullanılan implantlar ileride olabilecek diz protezine bazen zorluklar çıkarabilmektedir. Proksimal fibular osteotomi dünyada yaklaşık 4-5 yıldır, Türkiye’de ise yaklaşık 1-2 yıldır uygulanmaktadır.

Uygulanan bu yöntemde; yaklaşık 20-25 dk süren bir ameliyat ile  bacak dış kısmından küçük bir kesi ile asıl yükü taşımayan kemikten(fibula) yaklaşık 2-3 cm lik bir kemik blok çıkarılarak dizde kireçlenmenin oluşturduğu şekil bozukluğu ve gerilimin ortadan kaldırılmaktadır. Bununla ağrının belirgin derecede azalması amaçlamaktadır. Bu yöntemin avantajları; hastanın ameliyattan sonra hemen üzerine tam yük basabilmesi, hastanede yatış süresinin ortalama 2 gün olması, ameliyattan hemen sonraki gün yürüdüğünde önceki ağrısının belirgin derecede azaldığını hissetmesi ve dizindeki şekil bozukluğunun kısmen düzelmesidir. Ayrıca diğer bir avantajı ise bu cerrahi teknik ile hastanın ileride olması gereken diz protezine gidiş süresinin uzadığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir.”

Ameliyat Olan Hasta R.K ise gazetemize yaptığı açıklamada ise “ Yaklaşık 10 yıldır diz kapaklarımda ağrı vardı. Dizlerime Birkaç defa PRP denilen uygulama yapıldı. son 2 yıldır ise ayağa kalkamaz yürüyemez duruma geldi. Şu anda ise hamdolsun yürümeye başladım ve ağrılarım azaldı. Doktoruma ve ekibine teşekkür ediyorum” diye konuştu.

A. Vahap Kaygusuz

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber