• DOLAR
  7,6246
 • EURO
  8,8993
 • ALTIN
  458,15
 • BIST
  1,1669

MEAH Tıp Fakültesi Olma Yolunda

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasına rağmen statüsü netleşmeyen MEAH, akademik kadro veremediği için  birçok başarılı hekimini elinde tutamıyordu. Bu noktada harekete geçen Malatya siyasileri hastanenin TIP Fakültesi olması için çalışma başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “MEAH’nın Tıp Fakültesi’ne dönüşmesi için protokol hazırlandı. Tıp Fakültemiz Sağlıkta Lokomotifimiz oldu. Malatya’mıza 2.Tıp Fakültesi yakışır.” dedi

MEAH Tıp Fakültesi Olma Yolunda

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi olmasına rağmen statüsü netleşmeyen MEAH, akademik kadro veremediği için  birçok başarılı hekimini elinde tutamıyordu. Bu noktada harekete geçen Malatya siyasileri hastanenin TIP Fakültesi olması için çalışma başlattı. Konuyla ilgili açıklama yapan Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “MEAH’nın Tıp Fakültesi’ne dönüşmesi için protokol hazırlandı. Tıp Fakültemiz Sağlıkta Lokomotifimiz oldu. Malatya’mıza 2.Tıp Fakültesi yakışır.” dedi

Sağlık alanında çok önemli yatırımlar yaptıklarını hatırlatan AK Parti Malatya Milletvekilli Öznur Çalık sağlık konusu ile ilgili olarak zaman zaman basın Mensuplarıyla paylaştıklarını hatırlatarak 2019 yılını değerlendirdi. Çalık gazetemize yaptığı değerlendirmede ise şu konulara değindi. “Malatya sağlık turizm başkenti olsun dedik. 850 yataklı Eğitim Araştırma Hastanemizi hizmete açtık. Hastanenin hemen yanında 300 yataklı Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin yeni hizmet binamızda hizmete açtık. Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezini nasip olursa 2020 yılı itibariyle çalışmalarını yapıp milletimiz ile buluşturmak istiyoruz. İlçelerimizdeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezini ve ilçelerimizin hastanelerini tamamladık. Sadece Doğanyol’daki Devlet Hastanemizin işlemlerine başladık. Ben özellikle Doğanyol’u hep sona bıraktım. 2020 yılı içinde inşallah Doğanyol Devlet Hastanemizin da temelini atacağız. Arguvan’daki hastanemiz tamamlandı. Doğanşehir’deki ikinci hastanemiz ile Arapkir’deki hastanemizin inşaatları devam ediyor. Akçadağ’da Doğanşehir’de, Kale’de Pütürge’de bütün ilçelerimizde hastanelerimizi hizmete açmış durumdayız.

TÖTM LOKOMOTİFİMİZ OLDU

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi artık bütün dünyada bilinen bir merkez oldu. Malatya’mızın sağlık turizminin başkenti olmasını arzu ediyoruz. TOTM’nde  Karaciğer nakil Merkezi’nden Onkoloji hastanesinde, Eğitim Araştırma Hastanesi’nden ve bunların hepsinin lokomotifi olan Turgut Özal Tıp Merkezi’ne de gereken desteklerimizi veriyoruz. 2017 itibariyle hizmete Malatya Devlet Hastanesi adıyla hizmete giren hastane daha sonra Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi haline getirildi.  Malatya Normalde Devlet Hastanesini 2007 de kurarken, Sayın cumhurbaşkanımızla Adıyaman’dan Ankara’ya giderken uçak’ ta kendisi de yapmış olduğumuz bilgilendirmeden sonra milletvekillerimizle birlikte kendisini ziyaret ettik. Ziyaretimizde yapmış olduğumuz arz’da Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi istemiştik. O zaman Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ve Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulsun dedim. Fakat ilk kurulurken Devlet Hastanesi olarak kuruldu. Biz bunun mücadelesinde Recep Akdağ’ın ikinci dönem Sağlık Bakanı olduğunda kendisine söyledim. Sizin bize böyle bir sözünüz vardı” diye. Bakanımız da o anda talimatı vererek Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi kurulmasına vesile oldu. Eğitim Araştırma Hastanesi’nin olmasının bize kazanımı, oradaki Üniversitesi’ndeki yoğunluğu almak çok önemliydi.  Özellikle oradaki acil ve hastalığı ağırlaşmış vakalar hep  Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yoğunlaşıyordu.  Bununla birlikte bizim Eğitim Araştırma Hastanesinde akademik kariyer yapmış arkadaşlarımızın var olması ve burada yeni akademisyenlerinin yetiştirilmesi gerekiyordu. Bu vesileyle akademik kadrolarda şu anda başında bir profesörümüz var. Kendisi kardiyolog. Çok da başarılı işler yapıyor. Hastanemizin bazı birimlerinde sorunlar olabiliyor. Öreğin acilde yoğunlukla ilgili sorunları var. Onları vatandaşımız bize iletiyor biz de bunları takip ediyoruz. Bakanımıza iletiyoruz.

AKADEMİK KADROLARIN ÖNÜ AÇILACAK

MEAH bünyesinde akademik kadrolarda çalışan hekimlerimiz, kariyerlerine Malatya’ya, Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi’nde devam etmek etmek istiyorlar. Dolayısıyla akademik kadroların burada devam edebilmesi için ve ünvan alabilmeleri için bir üniversite ile akredite çalışması gerekiyor. Bunun içinde Sağlık Bakanımız ile yapmış olduğumuz görüşmede, bana söylediği şu oldu. ‘Eğitim Araştırma Hastanesi’ni güçlendirmemiz lazım. Bir Üniversite’ye bağlamamız lazım. Bu anlamda da Turgut Özal Üniversitesi’ne bir Tıp Fakültesi,  Malatya’da 2. bir tıp fakültesi yakışır. Bu vesileyle de üniversiteye bir Tıp Fakültesi kurulduğunda hemen hastanemiz hazır. Akredite edilebilir diye hocamızın teklifi var. Bütün milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, yöneticilerimizle de paylaştık. Şu anda Tıp Fakültesi ve Tıp Fakültesinin kurulumu ile ilgili çalışmalar yapılıyor. Konunun hangi aşamada olduğunun da takiplerini hep birlikte yapıyoruz. İnşallah bu konu sağlıklı bir şekilde yürütülür devam ettirilir.”

Çalık açıklamasının sonunda ise; “Sağlık alanındaki önemli çalışmalardan birisi de Sultan suyu Harasında TİGEM ‘de otistik çocuklarımızın yararlandıkları hipoterapi merkezimizi kurduk. Otistik çocukların rahatsızlıklarının tedavi edilmesi için hizmetlerimiz devam ediyor” ifadelerini kullandı.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber