• DOLAR
  6,0497
  % 0,37
 • EURO
  6,7582
  % 0,35
 • ALTIN
  247,9875
  % 0,14
 • BIST
  85.310
  % -1,68

MDSH Yeni Yerinde Hizmet Vermeye Devam Ediyor İmplant Sayısında Artış Bekliyoruz

Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi yeni yerinde vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor. Burada yapılan implantların hastaların özel hastaneye gitmesini azaltacak kadar iyi olduğunu vurgulayan Sağlık İl Müdürü Dr. Recep Bentli yılsonunda geçen yıla oranla yapılan implant sayısında artış beklediklerini ifade etti

MDSH Yeni Yerinde Hizmet Vermeye Devam Ediyor İmplant Sayısında Artış Bekliyoruz

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi (MDSH) 26 Şubattan itibaren yeni yerinde hizmet vermeye başlamıştı. Bizde yeni yerinde yapılan hizmetleri, çalışmaları Sağlık İl Müdürü Recep Bentli ile konuştuk. Mevsimden dolayı şu anda implant yaptırma oranalrında düşüş olduğunu vurgulayan Bentli şu ifadeleri kullandı: “ Hastanemizin ağız diş sağlığı merkezinde hasta sayısında biraz düşüş var. İmplant sayımızda biraz düşüş var. Hastalarımızın özel hastaneye gitmelerine azaltacak kadar iyi. Özel hastanelerin yaptıkları implant sayılarına tam olarak bilmiyoruz ama bizim implant sayılarımız geçen yıla göre belki de biraz mevsimsel olarak biraz düşük gibi ama yılsonunda bunu geçen yıla oranla daha fazla olacağını düşünüyorum. Yazın insanlar Malatya’da Kayısı ile uğraşan tatile giden toplumda Diş Hastanesi’nde başvuru sayısı azalıyor. Buna bağlı biraz azalmış gibi olsa da öngörünüz video sonuna kadar Belki daha fazla implant sayımız artacak.”

SEDASYON İLE TEDAVİ İÇİN AMELİYATHANELERİMİZ VAR

Sedasyon ile tedavi hakkında Bentli şunları dile getirdi: “ Daha çok uyutarak yaptığımız iş yerleri araştırma hastanemizde yapıyoruz. Bizde üniversite kadar çok fazla böyle hasta olunuyor. Ameliyat şartlarında genel anestezi verdiğimiz hastalar oluyor. Özellikle engelli çocuklar. Bunlar çünkü muayeneleri tedavileri zor. Normal başka bir ameliyat gibi anestezi veriliyor. Sedasyon verilen çocuklar ise ayrı onlar orada da küçük ameliyathanemiz var. Buralarda lokal olarak işlem yapıyoruz. Büyük ameliyatlar üniversitede daha fazla Bizim burada da yine Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ameliyat anasını kullanarak oturma kadar yapıyoruz. Örneğin Down sendromlu çocukların diş çekimi hakikaten bu normalde tam bir genel anestezi olmadan olmuyor.”

İMPLANT DIŞINDA HİÇBİR TEDAVİDEN ÜCRET ALINMIYOR

Bentli diş hastanesinin yeni yerinin fiziksel özellikleri ile ilgili şu ifadeleri kullandı: “Diş hastanesi vaka sayısı olarak da poliklinik ünit sayısı olarak TOKİ’den çok daha büyük ve ferah. İnşallah daha iyi şeyler bekliyoruz. Bildiğiniz gibi şubat ayının sonunda faaliyete geçti. İlk 3-4 ay hasta sayısı yüksek ama yaz döneminde biraz hasta sayımız düştü. Özellikle implant sayımız da dâhil olmak üzere düştü. İnşallah geçen yıldan daha fazla hasta ve implant sayısıyla bu yılı kapatmayı öngörüyoruz. Bu işlemlerde devlet Tabii ki tamamını ödemiyor. Dışarıda Bir implant yaklaşık 7-8 bin lira- gibi bir rakamla yapılıyor. Dışarıdan çok daha uygun rakamlara devletin desteği ile daha ucuza mal ediliyor. Tabii ki birçok şey karşılanıyor ama malzemenin büyük bir kısmını karşılanmadığı için. Bunların ücreti alınıyor. Çekim olsun bakımlar olsun maliyet olarak malzemeleri daha ucuza aldığımız için daha uygun bir fiyata implant yapılıyor. Implant biraz daha sosyal güvenlik kurumunun karşılama zorunluluğu olmayan bir işlem.  Bir tedavi şekli. Çünkü bunun alternatifi var. Diğer şekilde yapılan hiçbir diş tedavisinden para alınmıyor. Implant dışında hiçbir iş yerinden şu an para alınmıyor. Ayrıca implant konusunda iyi gelir uzmanlarımız şu an için yok. Tel, tedavisi dediğimiz diş düzeltme tedavisi için henüz kadro yok. Bunların sayısı çok az olduğu için Akademi kazak yükseltmek için bu hekimlerimiz çoğunlukla üniversitelere gidiyor. Şu an diş fakültesinde de bildiğim kadarıyla belli bir ücret alınıyor. Bu da yüksek bir rakam ama bildiğim kadarıyla özellerden çok daha düşük.”

>>Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber