• DOLAR
  7,6686
 • EURO
  8,9174
 • ALTIN
  459,15
 • BIST
  1,1626

MAZLUMDER’den 28 Şubat Açıklaması

28 Şubat Postmodern darbenin 22. yılında MAZLUMDER ve Malatya’daki sivil toplum örgütleri Soykan meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. ‘28 Şubat Zulmü Son Bulsun!’, 28 Şubat mahkûmlarının serbest kalmasını talep eden TSK’lar adına açıklamayı yapan MAZLUMDER, “Mağdurların geçmişe dönük kayıplarının telafi edilmesini, 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, 28 Şubat mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.” dedi

MAZLUMDER’den 28 Şubat Açıklaması

28 Şubat Postmodern darbenin 22. yılında MAZLUMDER ve Malatya’daki sivil toplum örgütleri Soykan meydanında basın açıklaması gerçekleştirdi. Bazı STK temsilcileri günün anlam ve önemine ilişkin kısa açıklamalarda bulundu. STK’lar basın açıklaması yapan MAZLUMDER, “Bir teşebbüsün ötesine geçerek fiilen gerçekleşmiş ve milyonlarca insanı etkilemiş bir darbe olan 28 Şubat darbesinin üzerinden 22 yıl geçmesine ve darbenin aktörü olan bazı askerler müebbet hapis cezası almış olmasına rağmen biz halen. ‘28 Şubat Zulmü Son Bulsun!’ diyoruz. 2018 yılının başından itibaren haftalık ve aylık olarak Ağrı’dan İstanbul’a şubelerimiz, destekçi sivil toplum örgütleri, üye ve gönüllülerimizle meydanlarda, cezaevi önlerinde ve dernek salonlarımızda ‘28 Şubat Zulmü Son Bulsun!’ dedik. 28 Şubat’ın 22. yılını geride bırakırken yeniden yargılama kararlarıyla gündeme gelen bir takım umut verici istisna dışında bu konuda köklü bir adım atılmadığını gözlemledik. Bugün seri halde gerçekleştirdiğimiz açıklama, toplantı ve eylemlerin yirmincisini icra ederken, 22 yıldır ertelenen bu sorunun hükümetler, siyasi iktidarlar, güç odakları ve yargı mensupları değişmesine rağmen halen devam ettiğini duyurmak istiyoruz. Bu sorun 20 – 25 yılı aşkın süredir cezaevlerinde tutulan darbe mağduru Müslüman siyasi mahpuslar ve bunların aileleri yönünden etkisini en ağır şekilde devam ettirmektedir” sözlerine yer verdi.

“DARBENİN ETKİSİ 1000 YILDIR DEVAM EDİYOR GİBİ”

28 Şubat mağdurlarına yönelik yapılan açıklamada, “28 Şubat’ın hemen her çevrede darbe olarak adlandırıldığı; bir kısım 28 Şubatçının müebbet hapis cezası aldığı: brifingli ya da paralel yargının elemanları olup kritik mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıların ihraç ve tutuklamalara muhatap olduğu; örgütçülerin başka kişileri örgütçü diyerek soruşturduğunun ve cezalandırdığının ortaya çıktığı bu günlerde dönem yargılamalarına meşru yargılama muamelesi yapmak açık bir zulümdür. Çocukları babasız, anneleri evlatsız bırakan bu sorun matematik hesabıyla 20-25 yıllık bir sorun olarak değerlendirilebilir. Ancak mimarları tarafından 1000 yıl süreceği söylenen darbenin etkisi mahpuslar ve aileleri açısından. 1000 yıldır sürüyormuşçasına devam etmektedir” ifadesi kullandı.

“MAĞDURİYETLER GİDERİLSİN”

Mahkûmların serbest bırakılması ve mağduriyetlerin giderilmesi gerektiğini belirten açıklamada şu ifadelere yer verildi, “Unutulmasın ki mazlumların ahi bütün siyasi hesapları ve matematik hesaplarını alt üst edecek bir güce sahiptir. Artık hiçbir hesap yapılmaksızın brifingli yargı kararlarıyla hapsedilen mazlumların tahliyesi ve 28 Şubat’ın tahkim ettiği zemine basarak büyüyen paralel yargının kararlarıyla hapsedilen hemen her çevreden mazlumun tahliyesi zorunludur. Yine brifingli ve paralel yargı zemininde oluşan önyargılarla oluşturulan içtihat ve alışkanlıklarla halen devam eden yargı zulümlerinin son bulması hayati öneme sahiptir. MAZLUMDER ve katılımcı S.T.K 1ar olarak binlerce insanın hayatını karartmış olan28 şubat sürecinin bütün yönleri ile aydınlatılmasını ve sorumlularından hesap sorulmasını; Mağdurların geçmişe dönük kayıplarının telafi edilmesini; 28 Şubat siyasi yargı kararlarının iptal edilmesini, 28 Şubat mahpuslarının derhal serbest bırakılmasını, talep ediyoruz.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber