• DOLAR
  6,7839
  %0,17
 • EURO
  7,4854
  %0,34
 • ALTIN
  374,08
  %0,52
 • BIST
  8,3288
  %0,26

MASKİ tarafından 2014-2018 yılları arasında yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgilendirme toplantısı yapıldı. MASKİ binasında düzenlenen toplantıya Genel Müdür Ertan Mumcu ve basın mensupları katıldı. Son dönemde MASKİ’nin çok eleştirilen bir kurum olduğunu vurgulayan Mumcu şunları dile getirdi: “ MASKİ’nin kendini ifade etmesi son günlerde bazı tartışmalar ışığında çok da anlamlı hale geldi. MASKİ genel müdürlüğü son dönemlerde Malatya merkezde yaptıkları ile ters orantılı olarak tartışılan ve eleştirilen bir kurum. Su çok önemli bir kavram ve çok önemli bir kaynak. Suyun yönetilmesi suyun idare edilmesi sadece sorumluluğu tek bir kuruma yüklemekle ilimizdeki su tedarikini çok ta izah edemeyiz. Zira bu çok Paydaşlı bir süreç.  Su günümüzde bütün canlılar için en önemli hayat kaynağı. Bunun yanı sıra artık su başka şeyleri de ifade ediyor. Çok önemli çok stratejik bir değer ve ürün su. Bunu hepimizin bilinçli ve şuurlu kullanmamız gerekiyor. Bir kere hepimiz tüketiciyiz. Canlılar için, ilimiz için dünya için çok önemli. Günümüzde artık hızla su kaynaklarının mevsimsel kuraklıklar yer yer yağış alamamaktan kaynaklı yer altı su seviyelerinde çok ciddi çekilmeler meydana geliyor. Son dönmelerde Türkiye’de özellikle bizler için arzu edilmese de su için en uygun kaynak doğal kaynaklar olmasına rağmen hızla sondaj çalışmaları hızla yer altı sularına meyletme gibi bir süreç söz konusu. Bütün dünyada yer altı suları rezerv sulardır. İleride kullanılması bağlamında stok gibi düşünün. Talepler doğrultusunda yer altı suları da hızla gündeme gelmeye başladı. İlimizin birçok ilçesinde kadim sularımızın eskiden yapılan sondajların hızla susuz sondajlara ve kaynakların kuruması yönünde birçok vaka ve olaylar yaşıyoruz. Böylesi önemli bir süreci bir kurumun sevk ve idaresinin yanı sıra tüketicilerin ilimizin bütün kurumların ve kuruluşların su gibi önemli bir konuya hep beraber doğru bilgilerle bu süreci yönetmemiz gerekiyor. Hem karşılıklı bilgilendirme ve bundan hareketle de net ve doğru bilgiyi sizinle paylaşma ihtiyacı duyduk. “

YIKMAMIZ GEREKEN İKİ BÜYÜK KALE VAR

Mumcu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “MASKİ’yi ve suyu paylaşmadığımız takdirde gördüm ki iki tane büyük kale var yıkmamız gereken. Bir tanesi Malatya’nın tamamen bire su cenneti su zengini bir il olduğuna dair bilgi. İkincisi de aslında suyumuzun her yerde doğal olarak suyun kendiliğinden sisteme kazandırıldığını çok da büyük maliyetlere katlanılmadığına dair suyumuzun çok pahalı olduğuna dair iki temel ya da 3 temel yanlış bilgi var. Bu algıyı değiştirmemiz lazım. Konuşulduğunda paylaşıldığında mutlu oldular, mutlu ayrıldılar buradan. Zira yanlış bildiğimiz şeyler var. kurum çok yeni bir kurum. MASKİ 2015 yılında kendini ifade etmeye başladı veri toplama, sahayı tanıma, ölçümleler… Henüz 3,5 yılında bir kurum olarak tanımlıyorum MASKİ’yi. 3,5 yıllık bir kurum il genelinde büyük bir sorumluluğun altına girmiş. 3,5 yılda da farklı reflekslerle ve hızla kendi öz gelirlerinin dışında kredi ve borçlanarak çok hızlı ve büyük çaplı alt yapı hizmetleri de yaptı. Kurumun önünde daha çok yolu var. Yatırım olma özelliğini uzun yıllar koruyacak.”

Mumcunun konuşmasının ardından yapılan sunumda ise 2014-2018 yılları arasında yapılan çalışmalar paylaşıldı.  MASKİ 717 mahalle 13 ilçede 308.804 aboneye hizmet vermekte. 661 sahada aktif olarak çalışan personeli bulunmakta. 556 sondaj ve 1299 içme suyu deposu ve 8 kaptajı bünyesinde barındırmakta.4 yılda 152 bin sayaç değiştirdi. 2017 yılı fatura ortalaması 39,62 lira iken bu rakam 2018 yılında 37,14 lira oldu. 2016 yılından beri ise su ücretlerine zam yapılmadı. İlimizde su ücreti 3,02 lira. İlimizin su ve kanalizasyon master planı yapılacak yapılırsa 20-25 milyon liraya mal olacak. Dünya bankası da bu sürece dâhil oldu ve seneye ihale edilecek.

Yapılan sunumun ardından ise basın mensuplarının sorularını Genel Müdür Mumcu cevapladı.

MASKİ 4 Yıllık Faaliyetini Paylaştı

Sosyal Medyada Paylaşın:
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber