• DOLAR
  7,7893
 • EURO
  9,1250
 • ALTIN
  471,37
 • BIST
  1,1666

“Maskeme Değil Gözlerime Bak”

2-8 Kasım tarihleri arasında kutlanan Lösemi Farkındalık haftası dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi ve LÖSEV tarafından ‘Maskemi takarım farkındalık yaratırım’ sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte çocukların; ‘Maskeme değil gözlerime bak.’ pankartı ise dikkat çekti

“Maskeme Değil Gözlerime Bak”

2-8 Kasım tarihleri arasında kutlanan Lösemi Farkındalık haftası dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi ve LÖSEV tarafından ‘Maskemi takarım farkındalık yaratırım’ sloganıyla yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşte çocukların; ‘Maskeme değil gözlerime bak.’ pankartı ise dikkat çekti

Lösemiye dikkat çekmek için Büyükşehir Belediyesi ve Lösev tarafından Emekliler Parkında başlayıp Kernek meydanında sona eren bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşe; Vali Aydın Baruş’un eşi Nagihan Baruş, Ak Parti Milletvekili Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Lösev İl Temsilcisi Sevim Balal, LÖSEV Orta Anadolu bölge temsilcisi Berfin Yazıcı, STK temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Yürüyüş öncesi konuşan Balal katılanlara teşekkür etti.  LÖSEV Orta Anadolu bölge temsilcisi Yazıcı ise: “2-8 Kasım farkındalık haftasının son günü aynı zamanda lösev’in kuruluşunun 21 yıl dönümü.  Hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Kanseri yenen ve aynı zamanda LÖSEV Malatya gençlik komitesi Başkanı Ahmet Selçuk Duymuş: ” Siz gönüllülerimiz destekçilerimiz ile birlikte LÖSEV büyük bir ailedir. Bu büyük aile 21 yıl önce aynı amaç altında zor şartlar altında bir araya gelen bir avuç idealist kişi ile kurulmuş, bugün geldiği noktaya ulaşmıştır.  Lise 2-8 Kasım farkındalık etkinlikleri kapsamında herkesi Lösemili çocuklara destek olmaya davet ediyor, Türkiye’nin dört bir yanında farkındalık etkinlikleri ile sesimizi duyurmak istiyoruz. Bizler löseminin önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu lösemili çocukların maskelerinin kendilerini korumak için taktıklarını, lösev’in çocuk ve yetişkin hastalara ayni, nakdi ve sosyal yardımlar verdiğini duyarlı Türk halkı ile paylaşıyor, daha bilinçli bir kamu için herkesi davet ediyorum. 2-8 Kasım lösemili çocuklar haftasının her yıl daha coşkulu ve hastanemizin tam Ruhsat ile taçlandırılacağı dileklerimizle.” ifadelerini kullandı.

İLİMİZDE 183 LÖSEMİ HASTASI VAR

Burada konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Gürkan: “Ülkemizde Lösemi ile ilgili büyük çalışmalar var.  Ülkemizde yapılan çalışmalarda 180 binin üzerinde lösemili çocuk oldu çeşitli raporlar bize geliyor. Malatya’da ise 183 civarında tespitli vaka olduğu ifade ediliyor.  Bu çocuklarımıza sahip çıkılması ve önceden tespit ve teşhis noktasında gerekli tedbirlerin alınması noktasında özellikle ailelerimizin ve okullarımızın gerekli hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum.  Geçtiğimiz günlerde Malatya Turgut Özal Araştırma Hastanesini ziyaret ettiğimde orada yeni bir ünitenin kurulup faaliyete geçtiğini ve ilik nakli ile ilgili çalışmaların son hızla ve yoğun bir şekilde devam ettiğini bizzat gördüm. Oradaki Doktor arkadaşları da canı gönülden tebrik ettim.  Karaciğer Enstitüsü gibi Türkiye’de ve dünyada ses getirecek bir ülke fonksiyonu içerisinde görevlerini ifa diyorlar. Bugün Türkiye’de en fazla ilik nakli yapılan 2 il Malatya Turgut Özal Araştırma Hastanesi.  İnşallah önümüzdeki süreçte birinci sıralar ve dünya genelinde sıralamaya girecek Tedavi Merkezi olma noktasında Malatya’mız sağlık açısından önemli temeli olacaktır. Özellikle kanser ve kanserin tedavisi ile ilgili, korunma yolları ve erken teşhis ile ilgili neler yapılabilir bunlarla ilgili de eğitim kurumlarımızın hem ailelerimizin hem de sağlık kurumlarımızın önleyici hizmetler noktasında gerekli tedbirleri alması noktasında bugünkü yapılan etkinlik aynı zamanda Buna dikkat çekmektedir.  Bu etkinliğin hem Malatya mı Hem de Lösemili çocuklara tedavi noktasında ve onların bir an evvel Şifa bulması noktasında temenni dileklerimi sunuyorum.”

“LÖSEMİ BULAŞICI DEĞİLDİR LÖSEMİ SEVGİ İLE SAĞLIKLI AŞILABİLECEK BİR SÜREÇTİR”

Milletvekili Çalık ise :”LÖSEV”in22 yıl önce başlatmış olduğu çalışma bugün bütün Türkiye’de etkili bir şekilde devam ediyor.  Bir sağlıkçı olarak Lösemi ile mücadelede ülkemizin milletimizin vermiş olduğu mücadeleyi hepimiz biliyoruz.  Sağlıkla ilgili verilen bu mücadelede Lösemi hastalığına yakalanmış evlatlarımız başta olmak üzere Türkiye’deki sağlık koşullarında tedavi edildiğini çok net ifade etmek isterim. Löseminin küçük çocuklarda görüldüğünde çok rahat tedavi edildiğini,  Benim de kendi yeğenim bir buçuk yaşında Lösemi teşhisi konulduğunda yaşadığımız tramvayı hepimiz çok net biliyoruz.  Ama o yeğenim şu anda 21 yaşında ve aslanlar gibi bir delikanlı.  Ben öncelikle geleceklerini ve umutlarını hiçbir şekilde lösemili evlatlarımızın ve lösemili vatandaşlarımızın kaybetmemesi gerektiğini ifade ediyorum.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak yapmış olduğunum sosyal güvenlikteki devrimle birlikte geçmiş dönemlerde, rehin kalınan hastaneleri ve alınamayan ilaçları bugün 0-18 yaşındaki bütün evlatlarımızın sosyal güvenlikle ilgili sağlıkla ilgili harcamalarının tamamını karşılıyoruz, tedavisini sonuna kadar yaptırıyoruz ve onları sağlıklarına kavuşuyorlar.  Maskeme değil gözlerime bak ifadesini çok önemli buluyorum. O gözlerde Ben Işık görüyorum o gözlerde Ben gelecek görüyorum, o gözlerde ben sağlık görüyorum.  Lösemi bulaşıcı değildir, Lösemi sevgi ile sağlıklı aşılabilecek bir süreçtir.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş –Önder Hanelçi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber