• DOLAR
  7,8187
 • EURO
  9,3602
 • ALTIN
  449,83
 • BIST
  10,4091

Maske Tamam da

Maske Tamam da

Evet Maske tamam da, Maske tamam olmasıyla iş bitmiyor. Bazı kurumlar tarafından hazırlanan hijyen paketleri içinde yer alan bazı ek malzemeler de var. Bu malzemelerin de el altında bulundurulması gerekiyor.

Örnek vermek gerekirse, bunların uyanında plastik cerrahi eldivenler var. Zaruret halinde kullanılacak kağıt mendiller, ıslak mendiller, el dezenfektanları ve yedek maskeler de var. Bunların da tedarik edilmesi gerekiyor.

Aslında bunlar herkese lazım olacak malzemeler. Ama Özellik ve Özellikle 60 yaş üstü vatandaşlar için daha da önem taşıyor.  Baktığımızda en umursamaz kesim de bunları görüyoruz.

Hadi gençleri anladık da ey korona hedefi kitle size ne oluyor. Asıl dikkat edilmesi gereken Korona’nın hedefi sizlersiniz. Bunca önlem sizin için alınıyor.

Bu umursamazlık niye. Biriniz çıkın da bize anlatın bunu. Yani kısaca İntihar mı etmek istiyorsunuz. Kendinizi düşünmüyorsanız çoluk çocuğunuzu düşünün. Torunlarınızı düşünün. Hele şükür Belediyeler oturma banklarını kaldırdı da emekliler parkı biraz rahatladı. Rahatladı rahatlamasına ama çarşı Pazar 60-65 yaş üstü yaşlılarla dolu.

Anladık, yaşlılık, evde oturamıyorsunuz. Belki kızınız, belki oğlunuz, belki gelininiz evde sürekli durmanızdan rahatsız olmasın diye diye çıkıyorsunuz. Dışarı çıkmayın demiyoruz. Ama kalabalık ortama girmeyin. Maskenizi takın. Serin gölgelik alanlarda yürüyüşünüzü yapın.

Lütfen ama Lütfen kalabalık ortamlardan hele hele maskesiz olarak durmayın.

Yine Maske tamam da eldiven eksik dedik ya oraya dönelim. Hani Malatya’da bir söz var. “Her boyayı boyadık fıstığı yeşil eksik”diye.

Maske kullanımını 6 aydır öğrenemedik ki sıra eldivene gelsin. Eldiveni geçtik. Maske ile devam edelim. Vizontele deki Mükremin diyordu ya. ‘Gözlük göz içindir’.

Maske de yüz içindir. Kol dirseğine takılmaz. Gömlek cebinde olmaz. Maske yüz içindir, yüz. Maske cezadan kurtulmak için değil, korona’dan korunmak için takılmalı. Şekli rengi deseni önemli değil. Önemli olan korona’dan korunması ise ona göre takılmalı.

Ne zaman çıkarılacağı belli olmayan maskelerin de öyle yıkanıp, yıkanıp kullanılacağını da düşünmeyin. Elbette bu tür maskeler de var. Ama çarşı pazarda dağıtılan maskelerin kullanım ömrünün de 2-3 saat olduğu belirtiliyor. Bu da böylece biline..

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber