• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
M. Fatih Kahraman
M. Fatih Kahraman
mfatihkahraman@malatyasonsoz.com.tr
MART AYI ETKİNLİKLERİ
 • 0
 • 1687
 • 12 Mart 2019 Salı
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

1-7 Mart hem ‘Deprem Haftası’ hem ‘Yeşilay Haftası’.

8 Mart ‘Dünya Kadınlar ve Emekçiler Günü’.

8-14 Mart ‘Bilim ve Teknoloji Haftası’.

12 Mart ‘İstiklal Marşı’nın Kabulü’.

14 Mart ‘Tıp Bayramı’.

14 Mart ‘Pi Günü’.

15 Mart ‘Dünya Tüketici Hakları Günü’.

15-21 Mart ‘Tüketiciyi Koruma Haftası’.

18 Mart ‘Çanakkale Zaferinin Yıldönümü’.

20 Mart ‘Dünya Mutluluk Günü’.

21 Mart ‘Nevruz Bayramı’, ‘Dünya Şiir Günü’, ‘Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü’, ‘Dünya Kukla Günü’.

21-26 Mart ‘Dünya Ormancılık Günü’.

22 Mart ‘Dünya Çocuk Şiirleri Günü’, ‘Dünya Su Günü’.

23 Mart ‘Dünya Meteoroloji Günü’.

27-30 Mart ‘Kütüphane Haftası’.

27 Mart ‘Dünya Tiyatro Günü’.

Ayrıca 2019 yılı itibariyle halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor. Cemrenin birer hafta aralıkla havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılıyor. Üç tane olan cemrenin birincisi havaya (19-20 Şubat), ikincisi suya (26-27 Şubat) ve üçüncüsü de (5-6 Mart) toprağa düşer. “Ateş”, “kor” anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. “Cemre düşmesi”, bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor. “Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

Mart ayındaki ‘Yukarıda belirlenen gün ve haftaların ilgililerince önem arz ettiği muhakkaktır. Fakat biz burada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle İstanbul’un Taksim Meydanı’ndaki ezan okunurken yapılan saygısızlığa dikkat çekerek Cumhurbaşkanımızın konuyla ilgili sözlerine değinmek istiyor ve orada hadlerini aşanları bir vatandaş olarak kınıyorum. Duygularımıza tercüman Cumhurbaşkanımızın ifadeleri şöyledir:

“Güya kadınlar günü için bir araya gelen bir grup Ezan-ı Muhammediye’ye terbiyesizlik ettiler. Biz gönüller kazanmak için çalıştığımızı söylüyoruz. Onlar ise bayrağımıza ve ezanımıza saygısızlık yaparak istiklalimize istikbalimize saldırıyor. Bunların tek ittifakı ezan bayrak düşmanlığıdır. Bunlar hiç İstiklal Marşı’mızı okumamışlar. Bu ülkede vatan, millet, bayrak, ezan düşmanı kim varsa hepsinin karşısında olmak bizim boynumuzun borcudur. 3-5 oy için onlara göz yumarsak ecdadımızın da çocuklarımızın da yüzüne bakamayız.”

12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü gününden ötürü Mehmet Akif Ersoy ve İstiklal Marşı’mızın ehemmiyetini iyice kavramamız gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Japonya’yı Japonya yapan mademki ‘Hiroşima’ ise, bizim de biz olmamızın ‘Çanakkale’den geçtiğini daha iyi kavramamız gerektiğini anlamalıyız. Bu vesileyle bugünümüzü bizlere armağan eden şehitlerimizi de rahmetle yâd edip asla unutmamamız icap eder.

Bir deprem ülkesi olarak yapılarımızı muhkem yapıp, mümkün mertebe çok az bir zayiatla doğal afetleri atlatmalıyız. Gençlerimizi her türlü zararlı alışkanlıklardan korumak için ciddi önlemler almalıyız.

Kadınlarımızın anne, bacı, abla, teyze, hala ve eş olduğunu hiç unutmayıp onların Allah’ın birer emaneti olduğu bilincini taşımalıyız.

Bilim ve teknolojide dışa bağımlılığı tez elden sonlandırıp bizzat kendimiz radyasyon içermeyen araç gereçleri üretmeliyiz.

Küresel ısınmanın giderek arttığı böylesi bir zamanda hayatın ta kendisi olan su konusundaki hassasiyetimizi ve israf meselesini gündemden düşürmemeliyiz.

Sağlık sektörümüzün öncelikle istismar edilen yönlerini derhal bitirip, oldukça donanımlı eleman ve sağlık birimlerini sürekli denetime de tabi tutarak modern bir hale getirmeliyiz.

Tüketici hakkı korunacaksa çok daha kolay yollarla bunun sağlanarak mahkeme kapılarında mağdurların bekletilmemesi isteğimizdir.

Bütün insanları mutlu etmek her ne kadar zorsa da, en azından insana hak ettiği değeri vermek kaçınılmazdır.

Down sendromlu evladımıza da itina ile yaklaşmalı ve onları topluma kazandırmalıyız.

Ormancılık günü nedeniyle de çevre bilinci ve yeşili koruma anlamında azami gayret gösterilmesi gerekirken bağ-bahçelerin kesilip dikey mimariyle betonlaşan bir dünyada ortada kalmak da bizleri çok üzmektedir.

Çocuk şiirleri, kütüphane haftası ve tiyatro günü gibi fırsatlarla da ülkemizin, il ve ilçelerimizin kültürel yapısına kafa yorarak gençlerimizi olumlu motive edebiliriz.

Mart ayının baharın (nevruz) da müjdecisi olması hasebiyle gereğince değerlendirilmesi temennisiyle.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber