• DOLAR
  6,8157
  %0,02
 • EURO
  7,4328
  %0,04
 • ALTIN
  379,29
  %-0,20
 • BIST
  8,3049
  %0,13

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Yağışların artması dolayısıyla mantar zehirlenmelerinde de bir artış yaşanıyor.  Bizde mantar zehirlenmesine karşı neler yapılması gerektiğini Uzman Dyt. Nermin Çelikay ile konuştuk

Mantar Zehirlenmelerine Dikkat!

Yağışlı geçen bir nisan ayından sonra mantar zehirlenmelerinde de ciddi oranda bir artış yaşanıyor. Bizde mantar zehirlemelerine karşı yapılması gerekenleri Uzman Dyt. Nermin Çelikay ile konuştuk. Mantarın besleyici bir besin olduğunu vurgulayan Çelik hangi mantarları yememiz gerektiğini şu şekilde sıraladı, “Kültür mantarları dışında kesinlikle türü bilinmeyen mantarlar tüketilmemelidir. Özellikle doğada kendiliğinden yetişen mantarların tüketilmesi mantar zehirlenmelerine yol açabilir. Mantar zehirlenmesi; doğal alanda yetişen yapısında zehirli maddeler bulunan mantarların tüketilmesiyle oluşan, ölümle de sonuçlanabilen ciddi bir zehirlenmedir.  Mantar zehirlenmeleri özellikle yağışların arttığı ilkbahar ve sonbahar aylarında artmaktadır. Doğada yetişen on binlerce mantar türü bulunmaktadır. Mantarların zehirli olup olmadıklarını şekline, rengine vb. bakarak anlamak mümkün değildir.

ZEHİRLENMENİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Mantar zehirlenmelerinin belirtilerini Çelikay şu şekilde dile getirdi: “Zehirlenme belirtileri mantarda bulunan zehrin niteliğine göre değişir. Belirtiler, bazı mantar türlerinin yenmesini takiben 2 saat sonra, bazı mantar türlerinin yenmesinde 6 saat sonra ortaya çıkabilir.    Belirtileri ise: sersemlik, uykuya meyil, tansiyon düşüklüğü, bulanık görme, yüz ve boyunda kızarma, nabızda artış, ağızda metal tadı, bulantı ve kusma ile terleme görülebilir.”

ZEHİRLENME HAKKINDA ULUSAL ZEHİR MERKEZİNDEN BİLGİ ALINABİLİR

Çelikay: “Zehirlenmeler konusunda 114 numaralı Ulusal Zehir Danışma Merkezinden bilgi alınabilir. Mantar zehirlenmelerinin tedavisi genel olarak meydana gelen zehirlenme bulgularına yöneliktir. Ancak, mantar zehirlenmelerinin tedavisine yardımcı olması bakımından UZEM – Ulusal Zehir Danışma Merkezi) temin edilecek bir antidot (panzehir) bulunmaktadır. Mantarlarla alakalı olarak halk arasında, aşağıdaki belirtildiği biçimde ilmî değeri olmayan yaygın inanışlar da vardır. Yoğurtla yenen mantar zehirlemez. Pişirilen mantarda zehir yok olur. Sirkeli ve tuzlu suda kaynatmakla mantarın zehri alınır. Kurutulmuş mantarın yenmesiyle zehirlenme olmaz. Mantar yenecekse mutlaka kültür mantarları tercih edilmeli ve bol su ile iyice yıkanarak pişirdikten sonra tüketilmelidir. Satın alacağınız mantarın ambalajlı olmasına ve etiketinde üretim yeri, üretim izni, üretim tarihi gibi bilgilerin yer almasına dikkat edilmelidir.”

A. Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber