• DOLAR
  5,8056
  % -0,07
 • EURO
  6,6127
  % -0,02
 • ALTIN
  267,0035
  % 0,69
 • BIST
  95.257
  % 0,08

Manşetlerde Darbeler Tarihi Yansıtıldı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen “Türkiye’de Darbeler ve Malatya Yerel Basını” sergisi yoğun katılımla gerçekleşti. 1927 yılından, 15 Temmuz 2016 darbe girişimine kadarki gazete manşetlerinin yansıtıldığı sergide, Türkiye’de yapılan darbelere Malatya yerel basının bakış açısı verildi

Manşetlerde Darbeler Tarihi Yansıtıldı

Gazeteciler Cemiyeti tarafından 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle organize edilen “Türkiye’de Darbeler ve Malatya Yerel Basını”  etkinliği gerçekleştirildi. AVM’de gerçekleşen sergiye Vali Aydın Baruş, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Siyasi Partilerin temsilcileri, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Gazeteciler Cemiyeti Başkan Vekili Ali Er, STK’lar, Gazete sahipleri, basın camiası ve vatandaşlar katıldı. Sergide konuşan Vali Baruş, “Gazetecilik bir toplumun belleğini tutan ve o belleği gelecek nesillere taşıyan bir sorumluluğu taşıyor. 15 Temmuz 2016’da milletimizin iradesine kast eden hainlerin darbesine karşı bu millet büyük bir duruş sergiledi ve millet iradesinin hiçbir zaman yenilmeyeceğini cümle âleme gösterdi” dedi.

“MİLLETİN İRADESİ HİÇBİR ZAMAN YENİLMEYECEK”

Basının kamu vicdanının sesi olduğunu ve önemli bir görevi yerine getirdiğini belirten Vali Aydın Baruş, “Öncelikle tüm basın mensuplarımızın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyorum. Gerçekten sorumluluk gerektiren ve kamu vicdanının sesi olan önemli bir görevini yerine getiriyorsunuz. Bugün de Gazeteciler Cemiyeti’mizin, toplumumuzun ilk dönemlerde yaşadığı acıların ve problemlerin yanı sıra Darbeler Tarihi ile ilgili bir sergisi var. Ve Gazetecilik gerçekten bir toplumun belleğini tutan ve o belleği gelecek nesillere taşıyan bir sorumluluğu da taşıyor. Bu anlamda cemiyetimizin göstermiş olduğu bu duyarlı tavır, Malatya’mız ve ülkemiz için güzel bir örnektir. Geçmişte yaşadığımız problemleri unutmadan, Millet iradesine kast eden güçlerin ne büyük zarar verdiğini aklımızdan çıkarmadan o tarihi hatırlamaya devam edeceğiz. En son bildiğiniz gibi 15 Temmuz 2016’da milletimizin iradesine kast eden hainlerin darbesine karşı bu millet büyük bir duruş sergiledi ve millet iradesinin hiçbir zaman yenilmeyeceğini cümle âleme gösterdi” ifadesini kullandı.

Etkinlikte kısa bir konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “her zaman şunu söylüyoruz, bizle medya ve basında çalışan gazetecilerle birlikte çalışıyoruz. Onlar bizim iş arkadaşlarımız. Bir yere gittiğimiz an onlarla birlikte gidiyoruz. Ya bizden önce, ya bizden sonra, ya da bizimle birlikte gidip geliyorlar. Bugün bu vesileyle Cemiyetimizin bu sergisini açmış olacağız. Tüm medya mensuplarını, çalışan gazeteci kardeşlerimizin günlerini tebrik ediyorum. Sergimizin de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“SERGİ 1927 İLE 15 TEMMUZ DÖNEMLERİNİ KAPSIYOR”

Sergiyi temsilen açıklamada bulunan Nezir Kızılkaya, açılan sergiye ilişkin yaptığı konuşmada şunları dile getirdi, “19 Ekim 1923 yılından başlayan Malatya’nın yerel basın serüveni, bugün o örneklerden seçtiğimiz darbe haberleri ile gözler önüne serdik. Yerel basının şehrin arşivini, belleğini oluşturması açısında çok önemsiyoruz. Neredeyse gazeteler şehrin günlüğünü tutan işlev yerini getirmekte. Onların yine 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir kez daha kutlamak istiyorum. Yere basın araştırmaları yapıyorum. 5 yıl açtığımız sergiler bunlar ve her yıl da farklı bir konu belirliyorduk. Bu sene de Türkiye’de yapılan darbelere Malatya yerel basının bakış açısını yansıtmaya çalıştık, bugün ki sergimizde. Genellikle de darbelerden sonra atılan ilk manşetleri buraya taşımaya çalıştık. Burada tabi süreci de Osmanlıca yayınlanan Malatya gazetesinden başlatıyoruz. 31 Mart olayı ile ilgili yapılan bir değerlendirmeden başlatıyoruz. Sergiyi 1927 yılından başlatıyoruz ve bunu 15 Temmuz darbe girişimi sürecine kadar getiriyoruz. Kronolojik olarak incelendiğinde basının darbelere önce darbe ile tanıştığını, sonrasında ise darbe ile ilgili ne yapılabilir diye araştırıp son dönemde yapılan darbelerin gerçek yüzünü gördükten sonra yavaş yavaş karşı çıkmakta olduğunu da buradan gözlemleyebiliyoruz. Özellikle de halkın gücünü basın hissettiğinde manşetlerin çok farklı atıldığını buradan rahatlıkla görebiliyoruz.”

M. ALİ GÜNAYDIN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber