• DOLAR
  7,3351
 • EURO
  8,6309
 • ALTIN
  473,87
 • BIST
  1,1751

“Manevi Değerlerimiz Erozyona Uğruyor”

Ülkemizde yapılan Noel ve yılbaşı kutlamaların masum bir eğlence olmadığını vurgulayan İl Müftüsü Çimen, “Müslüman tabi meşru şekilde kendi inançları kültürel değerleri doğrultusunda eğlenmeli. Müslüman duyarlı insandır İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı hâkim, İslam coğrafyası ağlıyor. Bir kısım yerler can pazarına dönüşmüş durumda. İslam coğrafyası dertli, yoksul ve yetimin acısı gökyüzüne ulaşıyor.  Ülkemiz de zor bir süreçten geçiyor. Her bir yanımıza ateş yakılmış durumda, hep uyanık ve müteyakkız olma durumundayız. Ülkemizde ve İslam coğrafyasında böyle bir fotoğraf varken Müslümanın Noel’le meşgul olması onun kimliğine ruhuna, şahsiyetine uymaz.” dedi

“Manevi Değerlerimiz Erozyona Uğruyor”

Takvimlerimiz 2019’u göster­meye hazırlanırken; Bir yılı daha geride bırakıyoruz. Ülkemiz insanları Batı kültürüne ayak uydurarak günlerdir yılbaşını kutlamak için hazırlık yapıyorlar. Kimi günler öncesinden eğlence merkezlerinde ve otellerde yerini ayarladı, kimi de çam ağaçlarını süsleyerek evinde hazırlık yaptı. Ancak onca uyarıya rağmen dikkate almadıkları bir şey var ki o da İslam Medeniyetinde böyle bir kutlamanın yerinin olmadığıdır. Biz de bu durumu İl Müftüsü Ümit Çimen ile konuştuk.  Malatyalıları uyaran İl Müftüsü Çimen: “Kültürel dokularımızın tahribine dur dememiz lazım. Yılbaşı, Noel kutlamaları kesinlikle masum bir eğlenceden ibaret değildir. Özellikle Noel figürlerinin bulunması sessiz ve sinsice Hristiyan kalıbına sokma eylemidir.” dedi.

“EĞLENCEMİZ, ACILARIMIZ, ÜZÜNTÜLERİMİZ KÜLTÜRÜMÜZLE ÖRTÜŞMELİ”

Toplumların eğlencelerinin, acılarının, üzüntülerinin inanç ve kültürleriyle örtüşmesi gerektiğine dikkat çeken İl Müftüsü Çimen şunları dile getirdi: “ Yılbaşı ve Noel birbiriyle ayrı gibi gösteriler kimileri tarafından. Kimi ikisi aynı der ama. İç içe girmiş yılbaşı ve Noel. Toplumların acıları, üzüntüleri, sevinçleri eğlenmeleri kendi inanç ve kültürel değerleriyle örtüşmeli. Bir kimliktir Müslümanlık. Bu kimliğe uygun olmalı. Noel, yılbaşı Müslümanlar arasında yer bulması bir problem bir sıkıntıdır. Noel Hristiyanlara ait bir değer. Hristiyan vatandaşlarımızın bu tür kutlamaları ülkemizde, vatanımızda, Türkiye’mizde kutlamalarını huzur içerisinde yapıyorlar. Noel’in bizimle hiçbir bağı olmaz. Bunu yılbaşına çevirerek ifade ediliyorsa yılbaşı da bizim için takvim değişikliğinden başka bir şey değildir. Noel ve yılbaşı altında yapılanlar ne derseniz, Müslüman bilinçli insandır, Müslüman şahsiyetli bir insandır. Hayatında inandığı değerle boy göstermeli. Yaşantısı onun kimliğinin belgesi olmalı. Noel’in ve Noel’e ait figürlerin Müslüman toplumunda Müslümanlar arasında yer bulması inanç, ahlak ve kültürel zafiyet ve yozlaşmanın ifadesinden başka bir şey değildir. Bize takvim değişikliğini ifade etmeli yılbaşı. ‘Bizim Noel’le bir alakamız yok biz yılbaşı geçiriyoruz, bizim için yılbaşı’ derse birisi ona da şunu söyleriz, ‘ Peki öyleyse o çam ağacı neyin ifadesi, o hindi neyin ifadesi, o içki neyin ifadesi?’ diye sormak lazım.  Müslüman bir insanın çarşısında, pazarında, dükkânında, pazarında, vitrinin de süslenmiş çam ağacı gördüğüm zaman benim ruhumu acıtıyor, içimi acıtıyor, üzülüyorum.  Çam ağacının başında mümin, Müslüman bir insanın onunla ilgilenmesi bir kültürel erozyonun yozlaşmanın ifadesi.  Biz Müslümanlar olarak kendi değerlerimize hemhal olmamız lazım. Kültürel dokularımız tahrip edilmemeli. Dünyevi mülahazalarla kaygısızlık içerisine milli ve manevi değerlerimizin erozyona uğramasına fırsat vermememiz lazım. Bize yakışmaz.”

“MÜSLÜMANIN NOEL’LE MEŞGUL OLMASI ONUN KİMLİĞİNE RUHUNA, ŞAHSİYETİNE UYMAZ”

“Müslüman tabi meşru şekilde eğlenmeli, kendi inançları kültürel değerleri doğrultusunda eğlenmeli. Müslüman duyarlı insandır İslam coğrafyasında kan ve gözyaşı hâkim, İslam coğrafyası ağlıyor. Bir kısım yerle can pazarına dönüşmüş durumda. İslam coğrafyası dertli, yoksul ve yetimin acısı gökyüzüne ulaşıyor.  Ülkemiz de zor bir süreçten geçiyor. Her bir yanımıza ateş yakılmış durumda, hep uyanık ve müteyakkız olma durumundayız. Ülkemizde ve İslam coğrafyasında böyle bir fotoğraf varken Müslümanın Noel’le meşgul olması onun kimliğine ruhuna, şahsiyetine uymaz.”

>>Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

 

 

 

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber