• DOLAR
  7,5575
 • EURO
  8,9826
 • ALTIN
  474,05
 • BIST
  1,1843

Manavların 2020 Kaygısı: E-Fatura

Manavlar, Şubat ayında geçilecek E-Fatura sisteminin ticaretlerini zorlaştıracağını, maliyetlerin artacağını ve bu artışın fiyatlara yansımasıyla vatandaşın mağduriyet yaşayacağını düşünüyor

Manavların 2020 Kaygısı: E-Fatura

Manavlar, Şubat ayında geçilecek E-Fatura sisteminin ticaretlerini zorlaştıracağını, maliyetlerin artacağını ve bu artışın fiyatlara yansımasıyla vatandaşın mağduriyet yaşayacağını düşünüyor

Malatya Sebzeciler Odası Başkanı Yasin Yıldız, 2020 yılı ile birlikte zorunlu hale gelecek olan E-Fatura sisteminin özellikle basit usül çalışan küçük esnafın sırtına büyük bir yük bindireceğine işaret ederek “Her esnaf devlete senelik 100 bin lira civarında vergi ödemek zorunda kalacak. Bu sistem bu sektörün tamamen bitmesine neden olabilir” dedi.

2019’un özellikle güz döneminin artan fiyatlardan dolayı zor geçtiğine vurgu yapan Yıldız, bu yıl yeni uygulanacak olan Elektronik Fatura (E-Fatura) sisteminin kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Yıldız; “Devletimiz, geçen sene yaşanan sıkıntılardan dolayı yeni bir sistem getirdi, bu yeni sistem aracılardaki parayı alıp devlete vergi olarak dönmesini sağlıyor. Bu da esnafı felaket derecede bir zorluğa götürecek. Çünkü basit usül çalışan esnafımızın vergi mükellefi olması gerekecek, aldığı ürünü kayıt altında almak, sattığı ürüne de fatura kesmek zorunda. Her esnaf devlete senelik 100 bin lira civarında vergi ödemek durumunda kalacak. Bu sistem bu sektörün tamamen bitmesine neden olabilir. Sistem normalde 2020’nin ilk günü başlayacaktı. Ancak halcilerin sistemi geç almasından kaynaklı 1 ay erteleme geldi. Herkesi, özellikle de komisyoncuları kayıt altına alan bu sistem, esnafı çok zor duruma düşürecek. Bu sistemin gelmesini, Rusya modeline dönmek için atılan bir adım olarak görüyoruz. Küçük esnafın olmadığı, tamamen büyük esnaflardan oluşan bir çalışma olarak görülüyor” dedi.

“VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYEMEYEN İŞ YAPAMAYACAK”

Sektörde bugüne kadar faturalandırma konusunda büyük bir boşluk olduğunu, sistemin bu açığı kapatacağını ancak maliyetlerin artmasına, iş yapmalarını da zorlaştıracağına değinen Yıldız; “Bu boşluk kapandığı zaman vergi olarak devlete döndürmek zorundalar. Vergiler maliyetler üzerinden geldiği için, borcunu ödeyemeyen hiçbir iş yapamayacak. Bugün borcun olduğunda aracının muayenesini dahi yaptıramıyorsun. Bunun için herkes borcunu zamanında ödemek zorunda. Haliyle bu durum fiyatlara da yansıyacak. Onlar yansıttığında biz de yansıtmak zorundayız. Biz yüzde 7’lik KDV nin yanında kârımızdan da yüzde 10-12 civarında bir miktar devlete para ödemek zorundayız. Bu da fiyatları artıracak. Şu an 2 liraya satılan havuç, marul yarın 4 lira 5 lirayı görecek bunu rahatlıkla söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

“ESNAF MARKETLERLE BAŞ EDEMİYOR”

Manavların bir diğer önemli sorununun büyük marketlerle aralarında yaşanan haksız rekabet olduğunu söyleyen Yıldız; Esnafımız marketlerle baş edemiyor. Halk günü adı altında bir gün belirlemişler 3 kalem üründe indirim yapıp herkese mesaj atıyorlar, televizyonlarda reklam yapabiliyorlar. Serbest piyasa ekonomisi bunu yapmalarında bir sakınca yok ancak milleti düşünüp bu indirimi yapıyorsan sadece limonda, havuçta değil tüm kalemlerde yap. Geçen sene 10 liraya aldığımız salça bu sene 50 lira. Yüzde 400 kâr koyuyorsun, onda da yap o zaman. 1 liraya havuç alıp haftanın bir günü satacağına temel gıda ürünlerinde; ette, yağda, şekerde, sütte bu indirimleri yap. İnsanların aklıyla dalga geçiyor marketler. Marketlerin KDV’den yana da kafası da rahat. Yeni bir şube açıyor, bu şubenin açılışını da masraf olarak gösteriyor tamamen KDV’den kurtuluyor ama esnaf öyle değil” şeklinde konuştu

“MARKET KAMPANYALARI ALDATICI”

Marketlerin kampanya mesajlarının kaldırılmasını talep eden Yıldız, “Diyebilirler ki esnaf, halk uygun ürün yesin istemiyor ancak durum öyle değil. Marketlerdeki manav reyonunda 3 kalem hariç diğer ürünler pazarlarda çok daha ucuz. Pazarda domates 3 lira markette indirim yapılmış hali 5 lira. Sadece bir havucu, turpu, marulu pazardan aşağı satıp her şeyi daha ucuza satıyormuş gibi göstermemeleri gerekiyor” dedi.

“40 Ürünün 40’ında da İndirim Yapacağız”

Halkımız piyasa araştırması yapmadan, üç kalem ürünü baz alarak diğer fiyatları görmeden alışveriş yapmasınlar diyen Yıldız, yakın zamanda esnaflar olarak önemli bir kampanyaya hazırlandıkları bilgisini verdi. Yıldız; “Biz esnaflarımızla bir çalışma yapıyoruz, Ocak ayının ortası gibi bu çalışmayı sonlandırmış olacağız. Çarşamba, Perşembe ve Pazar günü indirimlerimiz olacak. Ürünlerimiz zaten ucuz ama bunu reklama dökmek zorundayız. Tüm girişlerimize ve belediye bilboardlarına reklamlarımızı asacağız. Sadece 3 üründe değil 40 ürünün 40’ında da indirim yapmayı planlıyoruz. Esnafımızla böyle ortak bir çalışmamız olacak. Vatandaşımız kazançlı çıkacak, esnafımızın da satış devamlılığı sağlanacak” ifadelerini kullandı.

Önder Hanelçi

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber