• DOLAR
  7,7810
 • EURO
  9,0753
 • ALTIN
  467,12
 • BIST
  1,1665

Malatya’nın Manevi Potansiyeli Yüksek

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Malatya’ya gelen İl Müftüsü Veysel Işıldar ‘la müftülük olarak yaptıkları çalışmalar üzerine konuştuk. Burada Malatya’nın maddi ve manevi hizmetlerde potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Işıldar bu potansiyele hitaben çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Ayrıca Işıldar, Suudi Arabistan’nın yaptırımını da değerlendirerek, “İnsanlarımızın ibadet duygusu, aşkı hakikaten takdire şayan bu yüzden şuanda görünür bir azalma yok.” dedi

Malatya’nın Manevi Potansiyeli Yüksek

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle Malatya’ya gelen İl Müftüsü Veysel Işıldar ‘la müftülük olarak yaptıkları çalışmalar üzerine konuştuk. Burada Malatya’nın maddi ve manevi hizmetlerde potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Işıldar bu potansiyele hitaben çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi. Ayrıca Işıldar, Suudi Arabistan’nın yaptırımını da değerlendirerek, “İnsanlarımızın ibadet duygusu, aşkı hakikaten takdire şayan bu yüzden şuanda görünür bir azalma yok.” dedi

Göreve geldiğinizden beri müftülük olarak yapmış olduğunuz çalışmalar için neler dersiniz, Malatya’nın dini hizmetler potansiyelini de bu çerçevede değerlendirirseniz neler kaydedersiniz?

“Buraya geleli 5-6 ay oldu. Malatya’mız dini hizmetler açısından çok yüksek bir potansiyele sahip, Diyanet İşleri Başkanlığımız ve taşra yapılanmasında yer alan müftülüklerimiz insan merkezli din hizmetini çok önemsiyor. Malum camide yapılan hizmetler var camilerin 5 vakit namaza açılması, Cuma günü hutbelerin okunması, vaazların verilmesi gibi. Bunun yanında camiyi merkeze alarak insana odaklanan bir din hizmeti anlayışına geçmeye çalışıyoruz. Malatya’mızın maddi ve manevi hizmetlerde potansiyeli her açıdan çok yüksek, biz bu potansiyele yönelik çalışmalar yapmaya başladık yapmaya da devam edeceğiz. Bunların en önemlilerinden bir tanesi de bizim Diyanet İşleri Başkanlığımızın talimatıyla Gençliğe Değer Projemiz.  Gençliğe değerin iki anlamı var; gençlik için ne yapılırsa yapılsın ona değer, diğer anlamı da gençliğe değer vermek. Bu manada her ilde Diyanet İşleri Başkanlığımızın bu genelgeyi yayınlamasından sonra her din görevlimiz 10 tane gencimizle iletişim kursun dedik.  Eğer genç bulamadıysa 10 tane insanımızla iletişim kurmaya gayret ediyoruz… Bununla birlikte Diyanet İşleri Başkanlığımız yaygın eğitim görevini üstleniyor. Dolayısıyla yaz kuran kurslarımız yapıldı. Orada geçen yıla göre yüzde 25 -30’ a yakın bir artışla sayımız arttı, elhamdülillah. Bu sayıyı tabiki yeterli görmüyoruz daha da artmasını arzu ediyoruz. Gençlik ile alakalı bizim yine çok önemsediğimiz noktalardan bir tanesi 4-6 yaş kuran kurslarımız. 4-6 yaş kuran kurslarının hem bizim kurumumuz açısından hem de toplum açsından katma değeri çok yüksek. Bu eğitimlerimiz mutlaka ilahiyat fakültesi mezunu olan hocalarımız tarafından veriliyor. Burada okutulacak bütün yayınlar Diyanet İşleri Başkanlığımız tarafından özenle hazırlanıyor. Bu kurslara gelen çocuklar orda öncelikle edep adap öğreniyor. Çocuğa besmele ile hayata başlama dersleri veriliyor. O yaşta milli ve manevi değerler eğitimi alan bir çocuk artık Allah’ın izniyle ilerdeki yaşlarda hayatta manevi savrulmalar, sarsıntılar yaşaması çok az olacaktır. Çocuğun 10-15 kişiyi etkileyen bir çarpan etkisi var.  Çocuk sayesinde bu insanlarımızın da bir anlamda camiyle en direk bir şekilde Kur’an kursuyla temasını sağlamış oluyoruz. KYK’larda, manevi danışmanlarımız var. İnsan, gençlik, aile, dezavantajlar, engelliler merkezli toplumun her kapsamına temas edebilecek din hizmetlerini şuanda planlıyoruz, programlıyoruz. Bunun dışında imam hatiplerle sabah namazı buluşmalarımız var. Her hafta sonu bir camimizde gençlik buluşmamız oluyor.  Benim hedefim bütün camilerimizi ziyaret etmek.  Geldiğimden beri 70 üstü cami ziyareti gerçekleştirdim.  Orada cemaatle namaz kılıp sohbet edip arkasından beraber oturup hasbihal ediyoruz. Tüm bunları devam ettireceğiz.”

Umre programlarınız için neler söylersiniz?

“Umre programlarımız iyi gidiyor.  2019-2020 umre sezonumuz 23 ağustos 2019 tarihi itibariyle başlamıştır. 1. Dönem turlarımız tam doluluk oranına ulaşmış ve tamamlanmış olup 2. Dönem kayıtlarımız devam etmektedir. Fiyatlarımız geçen yıla oranla daha uygundur. Şimdiye kadar 130’un üzerinde umrecimiz organizasyonumuzu tercih etmiştir. Başkanlığımız riyasetinde din görevlilerimiz eşliğinde umreye gitmek isteyen vatandaşlarımız il ve ilçe müftülüklerine başvurabilirler. Umreye gidecek olan vatandaşlarımız ile ilgili uğurlama ve karşılama ekiplerimiz var. Umreye gidecek olanlara bilgilendirme seminerleri veriyoruz. Umre ve hac ibadeti çok spesifik kendine özgü bir ibadet yani başında bir görevli olmadan yapılması biraz zordur. Sürekli yapılmayan bir şey olduğundan dolayı bu gayet normal bir olaydır.  Biz bu konuda derslerimizi anlatıyoruz.”

Suudi Arabistan Hac Bakanlığı, 2020 yılında ülkeye yapılacak ziyaretler için vize alan vatandaşlardan kişi başı yaklaşık 450 TL (300 SAR) alınmasına karar vermişti bu durum talebi azalttı mı?

“Şuanda çok görünür bir azalma yok onun da kendi içinde bazı çözümlü noktaları var ve onu vatandaşlarımız bir şekilde aşıyor. İnsanlarımızın ibadet duygusu, aşkı hakketen takdire şayan her şeyin üzerinde. Her şeye rağmen ülkemizin milli gelirinin hakketen yükseldiğini söyleyebiliriz bu anlamda.  Bunu nerden anlıyoruz? Umreye hacca gitmek isteyenlerin müracaatı için kota çoktan aşılmış oluyor.  Bir kişi hacca gidecek 25-30 kişi onun arkasında sıra bekliyor.”

Hanife Sarı’ nın Röportajı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber