• DOLAR
  7,6713
 • EURO
  8,9856
 • ALTIN
  468,82
 • BIST
  1,1710

Malatya’nın Bölgede İtibarı Artacak!

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Sanayi Sitelerinin taşınması konusunda çalışmaların yürütüldüğünü söyleyerek, bu konudaki en önemli konunun Altay Kışlası’nın taşınması olduğunu söyledi. Bölgeye hitap edecek modern bir site oluşturma çalışmalarının son aşamaya gelindiğinin altını çizdi.

Malatya’nın Bölgede İtibarı Artacak!

Ak Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Sanayi Sitelerinin taşınması konusunda çalışmaların yürütüldüğünü söyleyerek, bu konudaki en önemli konunun Altay Kışlası’nın taşınması olduğunu söyledi. Bölgeye hitap edecek modern bir site oluşturma çalışmalarının son aşamaya gelindiğinin altını çizdi.

Sanayi sitelerinin taşınması durumunda şehir içinde kalan alanların açılacağını, bu alanların açılmasıyla birlikte kentin gelişmesine yönelik önemli bir adım olacağını vurgulayan Çakır görüşlerini şöyle paylaştı. “Sanayi sitelerinin taşınması Malatya’yı rahatlatacak önemli değişim ve dönüşüm programlarının birisi olarak görmek lazım. Hem Yeni Sanayi Sitesinin, hem de orada bulunan birçok sektör var. Mermerciler, aşağıda kerestecilere kadar farklı farklı sektörlerin içerisinde olduğu alanlar var. Yeni Sanayi, Buğday Pazarı, Ayakkabıcılar çarşısı gibi alanların buraları toplanmasıyla alanlardaki sektörün gelişmesine, bölgeye ithal etmesine de vesile olacak. Bunların yanında şehrin farklı yerlerine yayılmış esnaf grupları var. Bunların hepsini şehrin belli bölgelerinde taşıyarak şehrin gelişiminin sağlıklı bir planlama düzenleme ile bunların taşınması gerekiyor.  Bir yandan da şehrin düzenlenmesi trafik yoğunluğunun belli yerlere dağıtılması gibi birçok avantajı var. Bunun için de en uygun yerler Altay kışlası olarak düşünülmüştü. Bu çalışmalar 7-8 yıldır sürüyor. Belli bir noktaya gelindi. Haliyle Altay Kışlası’nın bulunduğu bölgeye,  Özsan Sanayi Sitesini de içine alacak şekilde bir oluşum olacak.

Bölgeye Hitap Edecek Bir Oluşum Olacak

Bir yandan da bu sektörün gelişmesine yönelik sadece Malatya’ya değil bölgede hitap edecek bir boyuta gelmesi, bir merkez oluşması anlamında çok önemli bir konudur. Bu çalışmalar haliyle zaman alıyor. Her girişim grubunun karşılığında, oradaki alanların uygun bir şekilde terkinin yapılması ve Askeriyenin kendi çalışmalarına engel teşkil etmeyecek şekilde önümüzdeki yıllara yönelik hedeflerine engelli olmayacak bir şekilde bir planlama yapılması gerekiyor.  Vekillerimiz, Valimiz, Belediye başkanımızla birlikte bölgeye gittiğimizde oradaki bir alanın devredilmesi yönünde karar alındı zaten. O bölgede ayrıca kısmı hazine arazileri var. Bunları da içerisinde dahil edilerek bir planlama aşamasına gelindi. Biraz zaman alabilir düşüncesiyle bu konuda Bakanlığımızın, Bilim ve Sanayi Teknoloji Bakanlığımızın, çok önemli katkı ve destekleri var. Malatya esnafı da bu konuda hemfikir oldu. Hem yerel yönetimler, hem milletvekillerimiz olsun, bölgede söz sahibi olan kooperatiflerimiz, odalarımız olsun hep birlikte hareket edildiği için inşallah Malatya bir menfaatine olacak çok önemli bir dönüşümü gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Sanayi sitelerinin yeniden yapılandırarak belli alanlara toplanmasıyla İnşallah Malatya’nın önü açılmış olacak. Bu sürecin de 3-4 yıllık süre içerisinde tamamlanmasını ne düşünüyoruz.”

Kentsel dönüşüm ile alakalı çalışmalara da değinen Milletvekili Çakır, Kentsel dönüşümlere öncelikle yoğunluk olarak mevcut yerlerin belli bir yoğunluğu ulaşmışsa buraların dönüştürülmesine başlanıldığını ifade ederek şöyle konuştu. “Tabi bu dönüştürmeler kolay olmuyor ama düşük yoğunluklu olan yerler için belediyelerimiz imar çalışmaları ve düzenlemeleri ile birlikte bu konuyu yürütüyorlar. Buraların dönüşümünde mevcut yoğunluğunu yakalanmış yerlerin dönüştürülmeleri için bir kentsel dönüşüm gibi TOKİ’nin desteğe ihtiyacı var. Çevre yolunun altındaki önemli bölgelerimiz etap etap planlanmış ve burada 6 bölge oluşturulmuştu.  TOKİ tarafından yapılan Beydağı bölgesi bittikten sonra bu bölgelerin de kentsel dönüşüm kapsamında yapılması hedefleniyordu. Bu aşamadan sonra burada başkanlarımız bu çalışmaları yapacaklar. Büyükşehrimiz olsun, olsun ilçe belediyelerimiz olsun kendi alanlarında noktalarda kentsel dönüşüme şartlara göre avantajlara göre oradaki yoğunluklarına göre planlamasını yaparak arkadaşlar bu çalışmalarını yürütecekler.”

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber