• DOLAR
  6,2462
  %0,74
 • EURO
  6,8663
  %0,65
 • ALTIN
  326,58
  %0,07
 • BIST
  8,0335
  %0,43

Malatyalı İşadamlarına Örnek Oldu

Drejan Aşiretine mensup Yazıhanlı işadamı, Mil-May Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Tanrıverdi yaptığı yatırımlarla Malatya’nın yurtdışına açılan kapısı oldu. Başta tekstil olmak üzere çeşitli alanlarda işler yapan Tanrıverdi baba topraklarına bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti. Gazetemizin sorularını da cevaplayan Tanrıverdi kendini anlattı

Malatyalı İşadamlarına Örnek Oldu

Drejan Aşiretine mensup Yazıhanlı işadamı, Mil-May Yönetim Kurulu Başkanı Abdulvahap Tanrıverdi yaptığı yatırımlarla Malatya’nın yurtdışına açılan kapısı oldu. Başta tekstil olmak üzere çeşitli alanlarda işler yapan Tanrıverdi baba topraklarına bir eser bırakmanın mutluluğunu yaşadığını kaydetti. Gazetemizin sorularını da cevaplayan Tanrıverdi kendini anlattı

Abdulvahap Tanrıverdi Kimdir?

1968 Yazıhan doğumluyum. 13 yaşında Yazıhan’dan çıktım ve yatılı okullarda okumaya başladım. 1985 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Jeofizik mühendisliği bölümünü kazandım. Jeofizik Mühendisliği okurken üniversite birinci sınıfta 6 Makina ile bir tekstil atölyesi kurdum. Şu anda Eşim ile beraber bu işi devam ettiriyoruz.

Ne zamandır tekstil işi yapıyorsunuz?

Yaklaşık 26 yıla yakındır İstanbul’da tekstil konfeksiyon üretimi yapıyorum. İki çocuk babasıyım. 26 yıllık Tekstil serüvenimde İstanbul Çekmeköy’de 12 bin metrekare kapalı alanı olan bir konfeksiyon fabrikamız mevcut. Yine İstanbul Çekmeköy’de 2 bin 500 metrekare bir fabrikamız daha mevcut. Kapadokya’da şu anda dünyanın en iyi 10 otellerinden biri seçilen otelimiz bulunmakta. Onun dışında İnşaat şirketim var. En son İçişleri Bakanlığı binasını ben yaptım. İngiltere’de bir şirkettim var. Gıda ticareti yapıyoruz. Allah nasip etti bu yıl Nisan ayında ata diyarımız, baba diyarımız Malatya’mızda  750 kişinin çalışacağı 13 bin metrekare kapalı alanı olan bir tekstil konfeksiyon fabrikası yaptım.

Yatırımı Malatya ‘ya yapmak nereden icab etti?

Yatırımı Malatya yapmak rahmetli babam yıllarca Malatya’ya iş organizesinde bir tane drejanlının  iş yeri yoktur.  Çünkü Drejanlı yoktu burada bir işyeri açsın. Bunu söylerdi. Ben de hep kulak ardı ettim Çok Malatya’ya gelmeyi düşünmüyordum. Fakat babam ani bir hastalıkla ölünce duygusal tarafım ağır bastı ve verdiğim hatta vermediğim diyeyim sözü yerine getirdim. Sözünü vermediğim ama İnanıyorum şu anda babam beni duyduğuna eminim. Vermiş olduğum, kalben vermiş olduğum sözü tuttum ve geldim Malatya’ya 45 milyon TL yatırım yaptım böyle bir fabrika kurdum.

Ne Kadar işçi çalışacak üretim neler olacak?

Biz bu fabrikada tamamen ihracat yapıyoruz. Kendi koleksiyonumuzu üretiyoruz. Örme bayan konfeksiyonu üretiyoruz. Bunu ihraç ediyoruz. Bunlar içerisinde tişört, pantolon, tayt, ceket gibi ürünler üretiyoruz. Ürettiğimiz ürünler dokuma değil penye dediğimiz örme kumaştan meydana gelen ürünlerdir. Bunların tamamını yurt dışına ihraç ediyoruz. Türkiye’ye hiç mal satmıyoruz. İngiltere, Hollanda, Danimarka, İtalya, İsveç, Norveç, Fransa, Almanya bu ülkelere yaptığımız ürünleri ihraç ediyoruz. Tamamen ülkemize döviz getiriyoruz tamamen girdi sağlıyoruz.

Hammadde nereden nasıl temin ediyorsunuz?

Ham maddenin tamamı yerli kullanıyoruz. Şu an Malatya’da kumaş alıyoruz. Antep’te alıyoruz İstanbul’da yaptırıyoruz. Hammaddeyi iplik alıp ipliği örüp boyayıp kesip dikip konfeksiyon yapıp gönderiyoruz. Burada açmış olduğumuz fabrika da zaten İplik ve örmeden sonra her türlü konfeksiyon üretimi yapılan entegre bir tesisten oluşuyor. Şu anda 300 civarında bir insan çalıştırıyor. Fakat Yılsonuna kadar bu sayı 750 yi bulacak. Bu aynı zamanda Malatya bir katma değer kazandırıyor. Bu sadece bir periyot, bir vardiyada çalışan işçi sayısı. İnşallah Rabbim nasip eder Her şey yolunda giderse, işler yerine oturursa ikinci vardiya ye dönersek bu sayı 1100 kişiye kadar çıkacak. Tesis şu anda 1100 kişilik altyapıya göre kuruldu,

Malatya için başka projeleriniz var mı?

Malatya için başka projelerimiz vardı. Birkaç projemiz var Birisi şu anda inşallah yakın zamanda faaliyete geçecek Yazıhan Hamidiye köyü ile Fethiye arası bir güneş enerjisi tesisi. 6 megabayt düşünüyoruz. Bunun dışında bir projemiz daha vardı.  Ama yapamadık. Çünkü Yazıhan’da  zamanın yöneticilerinin yapmış olduğu hatalardan dolayı Yazıhan toplulaştırma içerisine girmiş ve tamamen sit alanı şekline geçmiş. Bu nedenle artık fabrika kuramıyoruz. Ama Yazıhan’da  şu anda bir atölye açtık. Sağ olsun belediye başkanımız Nevzat Bey katkıları ile Kültür Merkezi’nin üst katını kullanarak personel yetiştirip buraya taşımak için Yazıhan’a bir atölye kurduk. BU açmış olduğumuz yerde şu anda 60 kadar kişi çalışıyor bünyemizde İnşallah bunların sayısını 200’e 300’e kadar çıkarmayı hedefliyoruz. Neticede biz drejanlıyız.  Bir kendi bölgemize Herkes kendi bölgesine sahip çıkarsa insanlar kalkılır gelişir güçlenir.

İş adamlarına bir çağırınız olacak mı?

Herkes kendi memleketine bir katkıda bulunmalıdır. Bugün Malatya geziyorsunuz harika bir şehir. Bizler gelip burada yatırım yaparsak, burada insanları çalıştırırsak öncelik para değil bir kere insanları bir yerde toplayarak kahvelerden çıkarıp insanların kalitesini artırırsınız. Ve o şehir gittikçe güçlenir ve kaliteli olur yaşamda kaliteli olur.

Jeofizik ile çalışmanız var mı?

Ben Mesleğimi yapamadım. Ülkenin şartları gereği sanayici olduk. Fakat mesleğime aşık biriyim.  Onun içinde Kapadokya’daki Oteli yaptım.  Gidip hobi gibi 15 günde 1 ayda bir 2 gün 3 gün orada mesleğimle kaya ile toprakla taşla ilgileniyorum.  Bu arada da 9 yıllık serüven sonra dünyanın en güzel otellerinden bir gün ortaya çıkardık. Eğer Malatya’mıza bir taş koyabilirsek bundan mutluluk duyuyoruz. Bizler sevgi ile geliyoruz. Buralara kötü niyetle gelmiyoruz.

A. Vahap Kaygusuz’un Röportajı

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber