• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787

Malatyalı Çiftçilerin Sorunları Ankara’ya Taşındı

Malatya’daki 11 Ziraat odası başkanı birleşerek, Malatyalı çiftçilerin sorunlarını görüşmek üzere Ankara’da bir dizi temasta bulundu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaret eden oda başkanları ayrıca, Tarım Ve Orman Bakanlığı’nda da bir toplantı gerçekleştirerek İyi Tarım, çiftçi borçları, yüksek su ve elektrik fiyatları konusunda çiftçilerin taleplerini iletti

Malatyalı Çiftçilerin Sorunları Ankara’ya Taşındı

Malatya’daki 11 Ziraat odası başkanı birleşerek, Malatyalı çiftçilerin sorunlarını görüşmek üzere Ankara’da bir dizi temasta bulundu. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ı ziyaret eden oda başkanları ayrıca, Tarım Ve Orman Bakanlığı’nda da bir toplantı gerçekleştirerek İyi Tarım, çiftçi borçları, yüksek su ve elektrik fiyatları konusunda çiftçilerin taleplerini iletti

Ankara ziyareti kapsamında gerçekleştirilen görüşmeler hakkında açıklamalarda bulunan Yeşilyurt Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz; İyi Tarım, çiftçi borçları, yüksek su ve elektrik fiyatları konusunda Malatyalı çiftçilerimizin yaşadığı tüm sorunları ilgili mercilere ilettiklerini söyledi.

Çiftçinin En Büyük Sorunu Borç, Su ve Elektrik

Ziraat odaları olarak Ankara’da gerçekleştirdikleri temasların, çiftçilerin yaşadıkları sorunlar hakkında çözüm üretilmesi noktasında önemli olduğuna vurgu yapan Solmaz; “Malatya’daki 11 Ziraat Odası, Koordinasyon Başkanımız Yunus Kılınç ile beraber Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanımız Sayın Şemsi Bayraktar’a hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Bu ziyaretimizde Malatyalı çiftçilerin tüm sorunlarını dile getirdik. Bunların başında İyi Tarım konusu geldi. Yine çiftçi borçlarının ertelenmesi, yapılandırılması ve mümkünse faizlerin silinmesi konusunda taleplerimizi ilettik. Su fiyatlarındaki aşırı zamların çiftçilerimize büyük bir külfet oluşturduğunu, bu zammın enflasyonun çok üzerinde olduğunu ve bu nedenle çiftçilerimizin büyük mağduriyet yaşadığını dile getirdik. Bir diğer konu ise elektrik fiyatları oldu. Bugün çiftçilerin, konutlarda kullanılan elektrik fiyatları ile ücretlendirildiğini ve özellikle yaz aylarında henüz hasat zamanı gelmeden oluşan maliyetin ödemesinde zorluklar yaşandığını, buna bağlı olarak üreticilerin elektriklerinin kesilerek aboneliklerinin iptal edilmesi gibi durumların söz konusu olduğunu ilettik. Başkanımız ise 3 konu üzerinde durdu; borçların ertelenmesi, su fiyatlarında indirim ve elektrik konusunda yaşanan sıkıntıların kısa vadede çözülmesi oldu. Çünkü bu 3 durum çiftçinin olmazsa olmazı, özellikle borç konusunda çiftçilerimiz anaparayı bırakın faizi ödeyecek durumda değiller. Bu da tabii olarak üretimde çok şey kaybetmesine neden olacaktır. Başkanımız da ‘Çiftçi tarlaya gidip üretemezse bu durum ülke ekonomisine de büyük zarar verecektir’ dedi. Bizlere çiftçilerin sorunlarını dillendirip kamuoyuyla paylaşmamızı söyledi ve ‘Biz çiftçi için varız ve elimizden gelen tüm desteği vermeliyiz’ ifadelerini kullanarak bizleri bu konularda motive etti. Bu anlamda tüm çiftçilerimiz adına sayın başkanımıza bir kez daha teşekkürlerimizi iletiyorum.” dedi.

Çiftçinin Sorunları Siyasilerle Konuşuldu

İyi Tarım ve diğer çiftçilerin yaşadıkları diğer tüm sorunlar üzerine Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Malatyalı Milletvekilleri ile önemli görüşmeler gerçekleştirdiklerini ileten Doğan Solmaz; “İlk gittiğimiz gün Sayın CHP Millet Vekilimiz Veli Ağbaba bizleri kabul etti ve oturumlara katıldık. Daha sonra AK Parti Milletvekilimiz Bülent Tüfenkçi ile görüştük ve sorunlarımız hakkında konuştuk. Özellikle İyi Tarım konusunda kendisinin doğrudan ilgilendiğini, bu konuyu bakanımızla birebir görüşerek sorunları gündemde tuttuğunu ve gerekli katkıyı sunmaya çalıştıklarını ifade etti. Yine bu ziyaretler kapsamında Tarım ve Orman Bakanlığı’nda yaptığımız toplantıda, AK Parti Milletvekilimiz Sayın Öznur Çalık bizlere eşlik etti. Kendisi; İyi Tarım, Malatya’da alan bazlı destekler, TARSİM ile ilgili sorunları ve su fiyatları konusunda yaşanan sorunları bakanımıza bizzat ileterek, çözüme kavuşturulması konusunda destek istedi. Bakan bey de tüm sorunlarımız konusunda büyük hassasiyet gösterdi. Toplantıya tüm daire başkanları ve konunun uzmanlarını davet etmesi sorunlarımızın anlaşılması ve etkin çözüm üretilebilmesi hususunda bizleri mutlu etti. Bu anlamda sorunlarımıza karşı duyarlı davranan Sayın Bakanımız Bekir Pakdemirli ve tüm Milletvekillerimize tekrar teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Önder Hanelçi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber