• DOLAR
  7,2915
 • EURO
  8,5355
 • ALTIN
  477,20
 • BIST
  1,1787
Tahir Sağır
Tahir Sağır
tahir.sagir@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DAN TÜRKİSTAN’A SELAM!
 • 0
 • 1141
 • 09 Aralık 2019 Pazartesi
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Doğu Türkistan, Çin sınırları içerisindeki resmi ismiyle Sincan Uygur Özerk Bölgesi Çin’in kuzeybatısında bulunur. 1.665.000 km karelik bir geniş alanda olan bölgenin nüfusu 24 milyondan fazladır. Başkenti Urumçi’dir. Bölgede, nüfusun yüzde 48’ini oluşturan Uygur Türkleri yaşamaktadır. Müslüman olan Uygur Türkleri, Uygur Türkçesi ile konuşup İslam alfabesini kullanmaktadırlar.

Uzun yıllar Çinlilere karşı bağımsızlık mücadelesi veren Uygur Türk’leri, 1933’de Doğu Türkistan İslam Cumhuriyeti’ni kurarlar. Çinliler kısa sürede burayı tekrar ele geçirip zulme devam ederler. Asimile politikaları ile buradaki Müslüman Türkleri sindirmek için büyük çabalar harcayan komünist Çin yönetimi akıl almaz yöntemlere başvursa da Türkistan halkını sindirmeyi başaramamıştır.

Büyük Türkistan’ın bir parçası, din ve soy kardeşimiz olan Doğu Türkistan halkını uzun yıllar yalnızlığa terk etmiş olmamız çok acıdır. 1933‘de kurulan, dünyanın ilk İslam Cumhuriyeti olan “Türkistan İslam Cumhuriyeti”ni tanımamış olmamız, uzun yıllar ( bugün hâlâ ) bu meseleye yeteri kadar ilgi göstermememiz çok üzücüdür. Çünkü Doğu Türkistan, komünist devletler içinde en büyüğü olan ve Mao’dan itibaren ateist olmayı reddeden insanlara zulmeden Çin’in şiddetli baskısına uğramaktadır. Öyle ki namaz kılan, oruç tutan, temel ibadetlerini yapan Müslümanlar bile büyük baskıya uğramaktadır.

5 Temmuz 2009’da baskı altındaki Türkistanlı Müslümanlar kıyam etmiş ve Çin’in 200’e yakın Müslüman’ı şehit edip baskılarını arttırması ile olaylar bugüne dek devam etmiştir.

“Gönül arzu eder ki, Türkistan meselesinin halledilmesi davasında öncülük şerefi, Türkiye’nin olsun…” diyen ve 17 Aralık 1995’de vefat eden İsa Yusuf Alptekin, uzun yıllar Türkistan davası için mücadele etmiş ve vefat ederken de “Doğu Türkistan davasını sizlere emanet ediyorum…” demiştir. Türkistanlı pek çok Mücahid, şair, mütefekkir uzun yıllar bu zulme başkaldırmış ve mücadelelerini azimle sürdürmüşlerdir. En büyük desteği de hiç şüphesiz Osmanlı’nın varisi olan Türkiye‘den beklemektedirler. Çünkü Türkiye hem dindaşları hem de soydaşları olarak en güçlü ülke durumundadır. Asimile edilip yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan bu asil milleti, bu imanlı halkın uğradığı zulmü – hiçbir şey yapamıyorsak bile – en azından duyuralım. Çünkü Alemlere Rahmet olarak gönderilen Efendimiz (sav), bizi zulme sessiz kalmama konusunda asırlar evvel uyarmıştır.

“Kim bir kötülük görürse, onu eliyle değiştirsin. Şayet eliyle değiştirmeye gücü yetmezse, diliyle değiştirsin. Diliyle değiştirmeye de gücü yetmezse, kalbiyle düzeltme cihetine gitsin ki, bu imanın en zayıf derecesidir.” (Müslim, İman 78)

En azından orada yaşayan kardeşlerimizin uğradığı zulmün sesi olalım, duyuralım. Ülkemizdeki Rusya- Çin yanlısı komünistler görmezden gelse de, inkar etse de orada bir zulüm olduğu aşikardır.

‘’Guzel Türkistan senge ne boldu?

Sebeb vakitsiz güllerning soldu

Çemenler berbad kuşlar her feryad

Hemmesi mahsun bolmaz mı dil şad

Bilmem ne içün kuşlar uçmaz bahçeleringde’’ dizeleriyle bu zulmü seneler evvel duyuran Abdülhamid Süleyman Çolpan’ı da rahmetle, özlemle analım…

Bugünlerde yine 3 milyondan fazla Müslüman’ın 21.yüzyılda inanç ve kimliklerinden ötürü uğradığı zulme şahit oluyor suskun dünya. Çin, belki de gücüne güvenerek zulümle abad olacağını sanıyor olsa da elbette bu zulüm baki olmayacaktır. İsa Yusuf Alptekin’in, Çolpan’ın, Molla Sakir’in, imanlı Uygur halkının Doğu Türkistan davası, nihayetinde zafere ulaşacaktır Allah’ın izni ve yardımı ile…

Bizim için Kudüs’te ki Müslüman’ın kanayan başı ne kadar büyük hüzünse, Urumçi’de tırnağına taş değen Müslüman’ın hüznü de o kadar büyüktür. Çünkü önderimiz, rehberimiz şöyle buyurmuştur:

“Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. Vücudun bir uzvu hasta olduğu zaman, diğer uzuvlar da bu sebeple uykusuzluğa ve ateşli hastalığa tutulurlar.”

Buhârî, Edeb 27; Müslim, Birr 66.

MALATYA’DAN TÜRKİSTAN’A BİN SELAM…

Selam ve Dua İle…

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber