• DOLAR
  6,9349
 • EURO
  8,1976
 • ALTIN
  445,10
 • BIST
  1,1772

Malatya’da Yılda 3 Bin Ton Alabalık Üretiliyor

İlimizde yılda 3 bin ton civarında Alabalık üretildiğini vurgulayan Sınırlı Sorumlu Sürgü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Eroğlu,“ Alabalık üretiminin yaklaşık 2 bin tonluk bölümü Karakaya baraj gölünde tesisleri bulunan bir girişimci arkadaşımız üretiyor. Geriye kalan bir kısım balığı da Sürgü Takas suyun üzerinde yer alan alabalık tesisleri ile birlikte yine Doğanşehir civarındaki Reşadiye Kurucaova, Polat, Erkenek, Sakal tutan mevkilerinde yer alan alabalık tesislerinde üretiliyor.” dedi

Malatya’da Yılda 3 Bin Ton Alabalık Üretiliyor

Sınırlı Sorumlu Sürgü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Hasan Eroğlu ile Malatya’da bulunan alabalık üretiminin ve kapasitesini konuştuk.  Balık üretirken birçok sorunla karşılaştıklarını ifade eden Eroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Alabalık üretimine 1985 Sürgü Takas ’ta başladık. Halen da aynı bölgede alabalık üretimimizi sürdürüyoruz. O yıllarda biz başladığımız zaman bölgemizde sadece Keban barajında Alabalık üretimi yapılıyordu.  Malatya alabalık üretiminde birinci sırada yer alıyordu. Asıl üretim ve bölgeye satışımız ise 2000 yılı başlarında başladı. Tesislerimizde üretim yaparken kendi yetiştirdiğimiz anaç balıklardan yumurta ve tohum alarak üretimi gerçekleştiriyoruz. İlk yıllarda çok zor durumlarla karşılaştık. İğneyle kuyu kazar gibi teknik alet edevat olmadığından dolayı çok sıkıntılar çekerek üretimimizi sürdürüyorduk. İlk dönemlerde alabalık yumurtalarını muhafaza edecek herhangi bir yerimizde yoktu. Şimdi tesislerden alınan alabalık yumurtaları yumurta dolabında muhafaza ediliyor bunların içerisinde hastalıklı olanlar sağlam olmayanlar ayrıştırılıyor geriye kalanların ardından da kaliteli bir alabalık yavrusu elde ediliyor. Geçtiğimiz yıl 3 milyon civarında yumurta sağdık ve ayrıca aldığımız sağlam yumurta sayısı 150 bin civarında oldu. Alınan yumurtaların yaklaşık yüzde seksenini kaybetmiş oluyoruz.”

İLİMİZDE KALİTELİ BALIK TESİSLERİ BULUNMAKTA

İlimizde ise en önemli alabalık üretiminin yaklaşık 2 bin tonluk bölümü Karakaya baraj gölünde tesisleri bulunan bir girişimci arkadaşımız üretiyor. Çok güzel ve kaliteli balık tesisleri var.  Kendilerinin diğer geriye kalan bir kısım balığı da sürgü takas suyun üzerinde yer alan alabalık tesisleri ile birlikte yine Doğanşehir civarındaki Reşadiye Kurucva, Polat, Erkenek, Sakal tutan mevkilerinde yer alan alabalık tesislerinde üretiliyor. Buralarda da toplam üretim yaklaşık olarak 300 ton civarında başka bir üretim de belli başlı başka bir üretimde bölgede yoktur. Zaten satışı gerçekleştirilen kayıt altına alınan miktar da 3 bin ton alabalık civarında görülmektedir. Balık üreticilerinin karşılaştığı diğer bir konu ise barajında üretilen balıklarda 250 300 tonluk bir tesisi 2 kişilik 3 kişilik insanlarla yapabiliyorsunuz. Sistem tam kurulmuş ise çok fazla sıkıntı olmuyor ama bizler karasal alanda üretim yaptığımız için havuzların temizlenmesi balıkların bir havuzdan diğer bir havuza aktarılması bunları kontrol edilmesi hijyen olması açısından balığın mikrop kapmaması açsın büyük önem arz ediyor. Dolayısıyla hasan balık yapanların harcama miktarı ve maliyetleri buna göre artıyor.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber