• DOLAR
  6,8612
 • EURO
  7,7521
 • ALTIN
  392,22
 • BIST
  1,1249
Raşit Kısacık
Raşit Kısacık
rasitkisacik@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DA TOP SAHALARI-2
 • 0
 • 1971
 • 15 Ağustos 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

ŞEKER STADI. O stat da tarihe karıştı. O kısımda yeni bir spor kompleksi yapılmış keremine şükür. Manzara şu; dört adet nizami futbol sahamız ve binlerce oyun alanımız kurda kuşa yem edildi. Bari yerlerine veya yakınlarına yenisini yapın. Her tarafı bilinçsiz bir şekilde binalarla doldurmuşlar, rüzgâr sirkülasyonu hesap edilmediğinden Kayısı kentimde yaprak dahi kıpırdamıyor, herkesin nefesi kesiliyor. Malatya’nın fırtınalarına hasret kaldık. Gariban anam bacım da ancak boynunu büküp oturuyor… Şemdi kalkıp “Dünya İklimi ısınıyor” bilgiçliğine yatıyorsunuz!..

Buralarda hangi kulüpler top koşturdu biliyor musunuz?

1970’lere kadar (Bazıları şimdi bile olsa) şu kulüplerin futbol kulüpleri vardı.

DEMİRSPOR, ADAFI, AKINSPOR, BEYDAĞI, SANCAKTAR, ŞEKERSPOR, SÜMERSPOR, BOZTEPE, MALATYA GENÇLİK, MALATYA İDMAN YURDU, HİLAL, YILDIZ, TECDE, ATAKÖY, hatırladığım bazı kulüp isimleri…

Şeker, Sümer sonraları Tekel fabrikaları bünyelerinde (Futbol ile birlikte) Güreş ve Boks

Branşlarında takımlar bulunurdu.

Avcılar Kulübü’nde Avcılık sporu, Binicilik ve Atçılık Kulübünde ise bu sporla ilgili takımlar bulunurdu.

1960-70 yıllarında Boztepe’de ilkel olarak Açık hipodrom bulunurdu. At yarışları dönemlerde sıkça yapılan bir spor dalı idi.

MALATYA MAHALLE TAKIMLARININ SAHALARI

 KANALBOYU SAHASI: Bunların en önemlisi Kanalboyu’nda, şimdiki Orduevinin arkasında, Turfanda sokağına kadar boyu, eni ise kanalın aksi istikameti bahçeler olduğundan sınırı çizilemeyen, Belediye eski başkanlarından suikasta kurban giden Hamit Fendoğlu’nun oturduğu apartmanın tam karşısındaki sahaydı.

DERME SAHASI: Bugünkü Derme ilköğretim okulunun arkasında bulunurdu. Kanalboyu sahası kadar olmasa bile yine de Dermespor’un (Mahallede takım bu isimle anılırdı) kendisine de mahalle maçlarına da yeterleydi.

EMİNECİK: Eskiden cezaevi olan şimdilerde Öğretmenevi olarak hizmet veren bina ile Elgin’lerin apartmanının arkasındaydı. Girişi hem buradan hem de Dörtyol’a doğru olan ilk sokaktan girilirdi. Kuzey’i ise boş bir alan olduğundan Ermeni Kilisesi ve Çavuşoğlu mahalleleri gözükürdü.

Elbette ki sahibi vardı. Ancak pek traktörle sürülmezdi. Diğer mahalle takımlarının top koşturduğu sahalar, özel mülkiyet olduğundan arada bir (Gençlerin iyi dileklerine! Rağmen) traktörle sürülür; top oynanamaz hale gelirdi.

BORUTÇU SAHASI: Öğretmenevinin karşısındaki o dönemdeki ismiyle Barutçu sokağındaydı.  Sokak isminden dolayı sahanın ismi de “Barutçuların” sahasıydı. Mahalle takımının ismi de Barutspor’du. Forması 196o’ta profesyonel olan Malatyaspor’un Sarı-Siyah rengindeydi. Hatta Takımda oynayan iki genç, 11 atlet almış, ortadan ikiye keserek birini sarı diğerini Siyaha boyadıktan sonra annelerine diktirmişlerdi.

 BOZTEPE SAHASI: Şimdiki Asker Hastanesi arkasındaydı. Yakınında ise ilkel bir şekilde yapılmış sözde Hipodrom vardı. At yarışları sıkça yapılırdı. Amatör ligde oynayan futbolcuların (Malatyalı olan) hemen hemen tümü bu sahalarda yetişmekteydi. Mahalle maçlarını Amatör lig takımlarının yöneticileri de sıkça izler, beğendikleri futbolculara lisans bile çıkarırlardı.

SÜMER SAHASI: Bugünkü Sümer Lisesinin arka bahçesinde mahalle takımlarının karşılaşma yaptıkları, amatör sporcuların ise bu mahalle takımları içinde bolca antrenman yaptıkları sahalardı. Bu Sümer Sahasında geçen dönemki Cumhurbaşkanının isminin verildiği parka dahil edildi.

Hemen her mahallede irili ufaklı toprak sahalar (Çocukların top koşturduğu) vardı ama Mahalle maçlarının yapıldığı sahaları ancak yukarıya sıralayabildim.

HİÇ BÖBÜRLENMİYİN “Malatya’da sporun gelişmesine katkı sağlıyoruz” diye.

Aksine sporu öldürdünüz beyler öldürdünüz…  Bırakın, Boks, Güreş, Tekvando, Okçuluk, Yüzme sporlarını hatta Şeker gabrikasında tenis kortu bile vardı. Yani tenis sporu da yaygındı. , daha yeni yaptığınız Stada bile isim veremediniz!  İNÖNÜ İSMİNİN DEVAM ETMESİNDEN BİLE SİYASİ NEDENLERLE ÇEKİNİYORSUNUZ…

YALAN MI?

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber