• DOLAR
  6,2337
  %0,54
 • EURO
  6,8600
  %0,56
 • ALTIN
  326,94
  %0,18
 • BIST
  8,0366
  %0,47
Raşit Kısacık
Raşit Kısacık
rasitkisacik@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DA TOP SAHALARI-1
 • 0
 • 949
 • 08 Ağustos 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

Malatya’da futbol sahalarını yazarken, bunları ikiye ayırmamız gerek. Biri her ne kadar Amatör ligdeki takımların top koşturduğu sahalarda olsa, futbol sahaları ile Mahalle takımlarının oynadığı top sahaları…

Tek profesyonel top sahası ise yenisi yapıldığından dolayı 1975’de doğal çimlerle çimlenen İnönü stadıdır.

 Malatya’nın önemli top sahaları:

ŞEHİR STADI: İlk yapıldığı yıllarda ben, hemen yanı başında olan Sanat okulu orta birinci sınıfına gidiyordum. Stat Şimdiki yerde bulunuyordu. Etrafı dikenli tel örgüleriyle çevriliydi. Duvarların üzerinde jandarmalar nöbet tutardı. Bu duvarlar şimdiki kadar yüksek değildi. Statlara bedava gitmek zorundaydık. Nedense babalarımızdan para istemeyi de aklımıza hiç getirmezdik. Para istersek hemen çıkarır verirlerdi ama aklımıza para istemek gelmezdi.  Tek gücümüz çevikliğimizdi. Jandarma biraz uzaklaştığında hızla duvara tırmanır, dikenli tellerin arasından geçer seyircilere katılırdık. Kimin aklına geldi bilmiyoruz, bizlere kötü bir haber verdiler, Şehir Stadyumunun duvarlarını yükseltmişler. Bizler cambaz gibiyiz. Jandarma olmadığından işlerimiz daha da kolaylaştı. Şimdi o stadı yıkacaklarmış yerine yenisi yapıldı ya…İyi de oldu. Yeri gelmişken hemen Yerel yöneticilere seslenmek istedim:

“Hele önce siz yeni Stada isim verin? Hala İnönü ismi vermekten çekiniyorsunuz…Yeri geldi mi “…MALATYA DEVLET ADAMLARI YETİŞTİREN BİR İL. İNÖNÜ VE ÖZAL İLE GURUR DUYUYORUZ…” demeyi biliyorsunuz. 1960’yı yılların başından tutunda düne kadar ismi İnönü olan stadın yerine başka stat yaptınız…İyi güzel. Gerçekten harika bir yer. Ama nedense isim konusunda politik nedenlerden dolayı hala kuşkulusunuz.  Bazı gazeteler ve spor siteleri stadın ismini İNÖNÜ STADI” olarak yazıyor. İnönü ismi kalsa neyiniz eksilir onu anlayamadık!”

Devlet televizyonu başta olmak üzere birçok televizyon bu stada “MALATYA’NIN YENİ STADI” diye anons ediyor ve anıyor… Utanıyorsanız “Malatya Devlet adamları yetiştiren bir il” demeyi bırakın Allah aşkına…

Yüzme havuzları mı?  Geçenlerde bir yerel televizyonda isledim. (Tombul tombul) çocuklara hocaları yüzme dersi veriyordu. Şöyle bir düşündüm. Kendimizi kandırmayalım Malatyalılar bu çocuklarla, böylesi göstermelik çabalarla, böylesi çalışmalarla istisnalar hariç sporcu yetiştiremez. Ta ki mahalle sahalarımızı ve oyun alanlarımızı kurarak, okullarda sporu geliştirerek 5-15 yaş arasındaki çocuklarımıza spor aşkını verene kadar.

Çırmıktı, Gündüzbey, Banazı gibi yerlerde gençler derelerde yüzer ve güreşirlerdi. Buralardan hocaları olmadığı halde ne pehlivanlar yetişti. Bu pehlivanları saymakla bitiremem. Şimdi ise o bağlar bomboş. Çok beğendiğim güreşçiler; Aydın Uçar, Hamdi Elbir, Asım Pehlivan, Kemal Pehlivan, Vahap Pehlivan, Mehmet Pepele, İlhan Aracı, Süleyman Akbayır, İsmet Atlı.

Hep söyledim yine söylüyorum. 1960’larda bile Malatya Tarım Meslek lisesinde Güreş Milli Takımı kamp yaradı. Buradaki antrenmanlarda Ahmet Ayık, Celal Atik gibi döneminin dünya şampiyonlarını izledim…

Doğal spor alanlarının mahvetmişiz, olan alanlarda ise gelenekselliğimizi ve doğal yaşantımızı yitirmişiz. Yüzmeyi, Derme Suyunda öğrendik. Tünelden çıkan şelalenin yanında yüzdüğümüzü kimseye inandıramadık. O zamanlar Derme Suyu gerçek Pınarbaşı suyu olduğundan bir taraftan suları kana kana içer, bir taraftan da (çimme demeyeyim artık) yüzerdik. Üç dört metre derinlikteki sulara yukarılardan balıklama atlar, suyun dibindeki kayalarla oynardık. Şimdi nerede Çırmıktı’nın, Kündibeg’in, Banazı’nın Asbuzu’nun, Orduzu’nun çelik gibi gençleri?

DEMİRSPOR SAHASI: şimdiki Demiryolu Lojmanları’nın bulunduğu yerde bulunuyordu. Nizami ölçülerde olan bu saha mahalleler ve sınıflar arasında yapılan futbol maçlarına sahne olurdu.

SÜMER SAHASI:‘nda önemli maçlar oynanırdı. Maalesef ileriyi göremeyen yöneticiler o sahayı da futbola kapattılar. Yüzme havuzunu yıktılar, Başka bir yer yokmuş gibi bir de AVM kurulmasına müsaade ettiler. Ne güzel bir kıyak. Gönlüm razı olmadığından Malatya Park denen o AVM’den içeriye adım dahi atamadım. Gelişmiş kentlerde AVM’ler şehir dışına kurulur ki şehrin günlük yaşantısını, esnafını olumsuz etkilemesin. Malatya’da ise, mevcut bir spor imkanını yıkarak şehrin ortasına diktiler AVM”leri. Bir esnafla konuştum. Malatya Park’ın kurulması bizim işlerimizi aksatmadı dedi. Hele birkaç AVM. daha kurulsun da siz Anyayı-Konyayı görürsünüz!. Nerdeyse halkın ve yabancıların tek uğrak yeri olan Demirciler ve Bakırcılar Çarşısı’nı,..Hal binasını yıkıp AVM. Yapacaklar. Alıcı kuşlar tetikte bekliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber