• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,78
 • BIST
  7,6666
  %0,02

Malatya’da “ Sarı Ömer” Alarmı 

Havaların ısınması ile birlikte pek çok hayvan da kış uykusundan uyanarak ortaya çıkmaya başladı. Bunlardan birisi de halk arasında ‘ Sarı Ömer’ adı ile anılan örümcek türü. Sarı Ömer Yeşilyurt İlçesine bağlı Topraktepe Mahallesinde ortaya çıktı

Malatya’da “ Sarı Ömer” Alarmı 

Yeşilyurt ilçesine bağlı Topraktepe Mahallesinde yakalanan 15 cm’lik örümcek görenleri korkuttu. Halk arasında ‘Bey’, ‘Et yiyen örümcek’ veya ‘ Sarı Ömer’ olarak da bilinen örümcek güçlü çene yapıları ile etleri bile parçalamaları ile dikkat çekiyorlar. Evinin önünde akşamleyin otururken Sarı Ömer’i bulan Ahmet Erbaş o anları şu şekilde anlattı: “daha önce hiç görmediğim bir örümcek geçen gün akşamleyin evimin balkonunda otururken ortaya çıktı. Büyüklüğünü görünce hem ben hem de ev halkı korktuk ve hayvanı öldürdük. Daha sonra internetten araştırıp öğrendik ki halk arasında adı Sarı Ömer, Sarı Kız, Et yiyen örümcek olarak adlandırılıyor. İnsan yaralanmalarına, et döküntülerine neden olduğunu öğrenince korktum. Evimiz bahçe içinde olduğu için ne yapacağımı bilemedim ve bir ziraat mühendisine danıştım. İlaç alarak evin içini ve etrafını bu hayvana karşı ilaçladım.”
“GECELERİ ORTAYA ÇIKIYOR”
Erbaş: “Geçtiğimiz yıllarda da ortaya çıkıyordu. Ama bu kadar büyük değildi. Bu son çıkan yaklaşık 15 cm’ydi.  Genellikle geceleri ortaya çıkıyor. Gündüz çıksa evimizin önünde tavuklarımız var onlar yiyor. Ama akşam çıktığı için mecbur bana ve aileme zarar vermemesi için öldürdüm. Ben evimin etrafını ilaçladım ama diğer insanlarda bu hayvana karşı uyarılmalı ve belediye yetkilileri buraları ilaçlamalılar.” ifadelerini kullandı.
“AVININ ETİNİ UYUŞTURUP ERİTİYOR”
Sarı Ömer ile ilgili uzmanlar şunları dile getirdi: “Dünyada çöl bölgelerinde ülkemizde de Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaşayan Sarı Ömer örümceği, zehriyle bir insanı öldürebiliyor. Özellikle akrep, kertenkele, hatta fare ve kendinden büyük memelilerle bile besleniyorlar.  Genellikle gece karanlığında ortaya çıkarlar. Sıcak ve kuru arazilerde yaşarlar. Gündüz pek hareket edemezler. Bir metreye kadar zıplayabilen türleri vardır. Çok saldırgan yapıları vardır. Güçlü çene yapısı nedeniyle et parçasını dahi koparıyorlar. Daha çok kelebek, fare, kuş leşleriyle beslenirler. Bir insan eli kadar boyu olan Sarı Ömer örümceği; böcek, kemirgen, kertenkele, yılan gibi canlıların etinden beslenmeyi seviyor. Hatta Sarı Ömer örümceği, akrep bile avlayabiliyor. Örümcek türlerinin en hızlısı olan Sarı Ömer, zıplama yeteneğiyle de avını kolayca yakalayabiliyor. Peki, sarıkız örümceği sokunca neden canlılar kaçmıyor ya da kaçamıyor?  Çünkü Sarı Ömer örümceği soktuğu zaman deriyi uyuşturuyor ve av, ısırıldığının farkında olamıyor. Sarı Ömer örümceği ağzından deriye, eti sıvı kıvama getiren bir zehir akıtıyor. Zehir deriye yayıldıktan bir süre sonra yemeye başlıyor. Sarı Ömer örümceği, insana saldırmaya pek cesaret edemiyor ama bir kez soktuğunda, eğer tedavisi yapılmaz ise et parçalarını eritmeye devam ediyor. Sarı Ömer sizi soktuğu anda, o bölgeyi uyuşturur ve ısırdığı bölgedeki et erimeye başlar. Bu nedenle eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız anında amonyak tedavisi uygulamalısınız.”

Rahime Gül Erbaş (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber