• DOLAR
  5,7274
  % -0,03
 • EURO
  6,3082
  % 0,04
 • ALTIN
  275,9222
  % -0,03
 • BIST
  102.027
  % -0,55
Raşit Kısacık
Raşit Kısacık
rasitkisacik@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DA İZ BIRAKANLAR-8
 • 1
 • 968
 • 22 Mayıs 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

NAZMİ ÖZALTP: 1932 yılında Darende’de doğdu. Tıp Fakültesinden mezun olduktan sonra bir süre Dahiliye doktorluğu yaptı. Malatya SSK Başhekimliği görevinde bulundu. Küçük yaştaki müzik merakını tayinini Ankara’ya aldırarak gidermeye çalıştı. Ankara Radyosu ve Televizyonunda koroda Kemençe başta olmak üzere yaylı çalgılarla kendini gösterdi. Çok sayıda Türk müziği bestesine imzasını attı. Besteleri hala Ankara TRT Türk Sanat Müziği korusunda seslendirilmektedir. Malatya’nın önemli müzik bestekarlarından biridir. İki de kitabı bulunmaktadır. 2006’da Balıkesir’deki yazlığında vefat etti.

SADIK ÖZEN: Özen’de Darende’de doğdu. Tıp Fakültesi İç Hastalıkları bölümünden mezun oldu. Çeşitli illerde hekimlik yaptıktan sonra 1980’li yıllarda Nazmi Özalp’tan sonra SSK Başhekimliğine getirildi. Başhekimlik görevindeyken Malatya’nın sosyo-kültürel çalışmalarına katkı sağlayıp Sivil Toplumu örgütlerinde görev yaptı. Çok sayıda mesleki ve genel olarak kitabı bulunmaktadır. Halen Ozan yayınlarında eserleri yayınlanmaktadır. Halen Antalya’da görevini sürdüren Özen’in ulusal anlamda çok sayıda gerek mesleki ve gerekse genel konularda basılmış kitabı bulunmaktadır. Doktorluk ve yazarlığı birlikte sürdürmektedir.

EFLATUN CEM GÜNEY: 1896 yılında, Hekimhan’da doğdu. Eflatun Cem Güney, geleneksel halk hikayelerimizi ve masallarımızı derledi. Kendiside masallar yazdı. Masalcı Baba olarak tanındı. Çok sayıda ödül aldı. Milli Eğitim Bakanlığı’nca, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü yardımcılığına atanan Güney, İstanbul Radyosu’nda “Bir Varmış Bir Yokmuş” adlı programda anlattığı masallar büyük beğeni topladı. 1981 yılında, öldü.

EMİN CANKURTARAN: 1930’da Malatya’da doğdu. Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Güven Sazak döneminde yönetim kurulu üyeliği ve 1974-1976 dönemlerinde ise Fenerbahçe Başkanlığı yaptı. Cankurtaran Fenerbahçe Kulübü Başkanı olduğu yıl 1973-74 Sezonunda Didi yönetimindeki Fenerbahçe ligde şampiyon oldu. Türk spor camiasına önemli hizmetleri olan Emin Cankurtaran, aynı zamanda Cankurtaran Holding’in de sahibiydi. 2009 yılında hayatını kaybetti.

EMİN SEVİM: 1956’de Pütürge İlçesi’nde doğdu. Küçük yaşta Malatya merkeze ailesiyle birlikte taşınınca müzik yaşamına girdi. Genç yaşlarda Hem Tiyatro hem de müzik çalışmalarına katıldı.  Şiro çayı türküsünü besteledi. Bir çok eserin kaynak kişisi olarak gösterilmektedir.

ERHAN YILMAZ: 1953’DE Malatya Arguvan’da doğdu.  Küçük yaşlarda bağlama çalmaya başladı. Gençlik yıllarında hem okuyup hem de dönemin yerel sanatçılarına bağlama ile eşlik ederken, Bedia Akartürk’ün kadrosuna katıldı. 1980’de Gazi Eğitim Enstitüsü Müzik bölümünü beterdi.  1986 yılında Milli Prodüktivite merkezine girdi. Kendi güftelerini ve şiirlerini bir kitapta topladı. Bu kez solo programlar yapmaya başladı. Özellikle Arguvan türküleri ile ünlendi.  Ağabeyi öğretmen Ali Yılmaz’da bağlama üstatlarındandı. TÖTM Karaciğer nakilleriyle ünlü Prof. Dr. Sezai Yılmaz’ın amcasıdır.

ERMAN ILICAK: 1967 yılında, Malatya’nın Darende ilçesinde doğdu.  Avukat babasının mesleği nedeniyle Ankara’da özel koleji bitirip ODTÜ’sinden inşaat mühendisi  olarak mezun oldu. Paris İnternational Scholl of Management’te yine işletme alanında doktorasını yaptı. Uzun y Yurt dışında mesleği ile ilgili çalışmalarda bulundu. Türkiye’ye dönerek bir şirket kurdu.  1996 yılında, 10 milyon dolarlık devlet ihalesiyle alan Erman Ilıcak, Daha sonraki işlerini de teker teker almaya devam etti. Uluslararası şirketlerin fabrikalarından Mega alışveriş merkezlerine kadar bütün işleri şirketine almayı başaran işadamı, 12.yılın sonunda Rönesans İnşaat’ı dünyanın en büyük şirketleri arasında listelemeyi başarmıştır. Yurt dışında mesleği ile ilgili çalışmalarda bulundu. Türkiye’ye dönerek bir şirket kurdu.

ERTAÇ ÖNAL: 1946 Malatya doğumlu olan Ertaç Önal, 1963-1973 yılları arasında Malatyada yapılan hemen hemen tüm sosyal faaliyetlerin organizasyonunu düzenledi. Cumhuriyetin 50. Yılı nedeniyle ilk kez yapılan kayısı şenliklerinin fikir babası olarak planlayan ve uygulayan dört kişilik ekipte bulundu. Malatya folkloru, halk dansları ve yöresel kıyafetlerin tespiti için Malatya’nın köy ve kasabalarında araştırmalar yaparak kayda aldı. “Bir haber sitesinde “BİR ZAMANLAR MALATYA-ARASA” yazı serisi ile 1950-1970 yılları Malatya’sını ve o yılların insan manzaralarını kaleme alarak genç kuşaklara tanıttı (yazın serisi devam ediyor)

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Malatya’nın duayen gazetecilerinden Sayın Raşit Kısacık kardeşime gösterdiği vefa için en derin teşekkürlerimi, sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Ancak hakkımda verilen bilgilerle ilgili çok küçük bir açıklama yapmak istiyorum.

  SSK Ankara Hastanesi’nde ihtisasımı bitirdikten sonra 1972 yılı Kasım ayında Malatya SSK Hastanesi’ne İç Hastalıkları Uzmanı olarak atandım. Malatyalı hemşehrilerim bana büyük yakınlık gösterdiler. Ben de bunun karşılığı olarak hekimlik çalışmalarımın yanı sıra Malatya’ya sosyal alanda önemli hizmetlerde bulundum. Malatya Kaysı Şenlikleri Komite Başkanlığına seçildim. Çok değerli çalışma arkadaşlarımla birlikte yaptığımız şenlikler çok başarılı oldu. Yine arkadaşlarımla birlikte Malatya Fuar Kurma ve Turizm Derneği’ni kurduk. Rahmetli Abacıoğlu ile birlikte İnönü Üniversitesi’ni Kurma ve Yaşatma Derneği’nin kurucu üyeleri arasında yer aldım. Adana Yüksek Ticaret Akademisi’nin Şubesi olarak İnönü Üniversitesi’nin çekirdeğini oluşturan Malatya İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nin açılışında aktif rol aldım.

  Malatya Kaysı Şenlikleri’nin kurulması girişimlerini başlatan çok değerli Vali Sayın Sadullah Verel’i, o dönemin Belediye Başkanı Sayın Mehmet Kırçuval’ı, Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Şazi Bey’i, Malatya’nın en değerli ve vefalı insanlarından Sayın Hadi Çekirdek ile ebediyete intikal etmiş olan Sevgili Erhan Kırçuval, Hasan Anlar, Ali Tozan, Fuat Soylu kardeşlerimle Sevgili Orhan Apaydın, Ertaç Önal, Cengiz İnci kardeşlerimi en içten sevgilerimle anıyorum. Şu an isimlerini anımsayamadığım arkadaşlarım ve ailelerinden de özür diliyorum.

  Bu vesile ile Malatya için benimle birlikte elini taşın altına koyan Rahmetli ilke arkadaşlarım Muhasebeci Mehmet Sami Tunca, Korçelik Şirketi Sahibi Asil Kağan Coşkun, Kirkor Evyapan’ı ve yaşamını İstanbul’da sürdüren İşadamı Tecdelioğlu’nu, Vali Rafet Küçüktiryaki, Emniyet Müdürü Sami Bey, yakın aile dostumuz İlhan Hakman Paşayı içten sevgi,saygı ve minnetle anıyorum.

  Beni Malatya’dan ayrıldıktan sonra tanıyan yazdığı “Mişmiş” isimli kitabında adıma yer veren ve Malatya’da ismimin hala yaşaması için katkıda bulunan Ziraat Fakültesi Dekanlarından Sayın Prof. Dr. Hacı Bayram Asma, Beden Terbiyesi Bölge Müdürlerinden Sayın Cengiz İnci, Gazeteci Remzi Hayta ve diğer gazeteci arkadaşlarıma en derin sevgilerimi ve minnet duygularımı sunuyorum.

  Yakın arkadaşlarım ve kendilerini hiç unutmadığım Ecz. Vural Bilgin,Terzi Halis ve Terzi Fikret’i de en derin sevgilerimle yad ediyorum. Kısa bir açıklama derken oldukça uzun bir açıklama oldu. İçimdeki Malatya sevgisinin yoğunluğu nedeniyle bu durumun yadırganmamasını istiyorum. Burada isimlerini zikredemediğim dost, arkadaş, yakınlarım ve hastalarıma en derin sevgilerimi sunuyorum. Son olarak Kirvem ve dünürüm o dönemim Halk Eğitim Merkezi Başkanı Sayın Arif Atay’a da selam ve sevgiler.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber