• DOLAR
  6,7120
  %0,10
 • EURO
  7,4961
  %-0,07
 • ALTIN
  372,94
  %0,13
 • BIST
  8,4280
  %0,13
Raşit Kısacık
Raşit Kısacık
rasitkisacik@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DA İZ BIRAKANLAR-5
 • 0
 • 1597
 • 15 Mayıs 2019 Çarşamba
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

HAYRETTİN ABACI: 1929 yılında Malatya’nın çok sevdiği Tecde mahallesinde doğdu. Abacı, uzun yıllar avukatlığın yanı sıra başta kayısı olmak üzere Malatya’nın tüm sorunlarını yazdığı yazılarla gazetelerde dile getiren biri olarak tanındı. Uzun yıllar Yerel gazetelerde yazılar yazdı. Malatya Barosu avukatlarındandı. Çok sayıda sivil toplum örgütünde Başkanlık ve yöneticilik yaptı. Çekmegil’in aksine 1960-70’li yıllarda “Sol veya Solcu” denilince akla ilk gelen isim oldu.  TİP’in kurucuları arasında yer aldı. Seçim sistemi yüzünden Malatya Milletvekilliğini Adana’da Şaban Erik’e kaptırdı. Malatya Barosu eski Başkanlarından Abacı yıllarca imara açılmaması için mücadele ettiği Tecde’ye bir daha dönemeyip küskün olarak gittiği İzmit’te 2017 yılında vefat etti.

SELAMİ YÜCEL: 1946 yılında Akçadağ’da doğdu. Küçük yaşta Malatya’ya göç ettiler ve üniversiteyi bitirdikten sonra iki sene Malatya Hazine Avukatlığı görevinde bulundu. Türkiye Petrolleri Batman Bölge müdürlüğü Hukuk müşavirliğinden emekli oldu. 20 Yıldan beri de Ankara’da serbest Avukatlık yapmaktadır. Türküler, yemekler ve mahalli kültür üzerine Malatya Haber gazetesinde birtakım yazıları çıkmıştır. Tüm türküler diye bir türkü sözü kitabını piyasaya çıkarmıştır. Malatya türküleri kitabı hazırlığı devam etmektedir. Halen Malatya’da bazı haber sitelerine günlük makaleler yazmaktadır.

AVNİ GEBEŞ: Malatya’nın Tahtalı Minare semtinde doğdu.  Soy ismiyle anılan bir sokak bulunmaktadır. Avukatlık mesleğinin yanı sıra Noterlik te yaptı. Belediye Başkanlığı döneminde Yerel ve ulusal gazetelere çeşitli makaleler yazdı.  10 kadar eserinin 5 tanesi Atatürk ile ilgilidir.

AYHAN FIRAT: 1929 yılında Malatya’da doğdu. İTÜ’de Elektrik Mühendisi olarak mezun oldu. PKK Yönetim Kurulu Başkanlığı başta olmak üzere çeşitli Bakanlıkların üst düzey görevlerinde bulundu. İki dönem Malatya milletvekilliği yaptı. Milletvekilliği döneminde İnönü Üniversitesi Fen Fakültesi ile Mühendislik Fakültelerinin kurulması için verdiği yasa önerisi TBMM’sinde kabul edildi.  Malatya’nın Öğretim ve öğretim hayatına verdiği katkı kadar diğer sivil toplum örgütlerinde de önemli hizmetler verdi. 2017 yılı başlarında aramızdan ayrıldı.

AZİZ AZMİ FENERCİOĞLU: 1919’da Malatya’da doğdu. Fenercizadeler ailesindendir. Gazi ilköğretim okulu, İzzetiye Mektebi’nden sonra Malatya lisesinin orta okulundan mezun oldu.  1935’de Öğretmen okulundan mezun olup, çeşitli illerde öğretmenlik yaptı.  1946’de Gazi Eğitim Enstitüsünü, 1975 yılında emekli olduktan sonra ise Ankara Hukuk fakültesini bitirdi.  1956 yılında Mersin Milli Eğitim Müdür yardımcılığından sonra Millî Eğitim Bakanlığında görev yaptı. Kültür Bakanlığındaki görevinden sonra çok sayıda öğretmenler Derneklerinde yöneticilik yaptı. Çok sayıda şiiri ve makaleleri yayınlandı.  Malatya Merkezini en iyi bilen ve anlatan makale yazarlarından biriydi. Makalelerinin birçoğu kendi dönemlerinde çıkan dergilerde yayınlandı. 1017 yılı başlarında 98 yaşında aramızdan ayrıldı.

BEDRİ KARAHAN (TOPAL BEDO): 1937’de Malatya’da doğdu. Asıl mesleği aşçılıktı. Akpınar semtinde bulunan ve Arasa denilen yerdeki esnafların ilgisini çekti ve ona bir cümbüş aldılar. O da cümbüş çalıp söylemeye başladı.  10 yaşlarında geçirdiği bir rahatsızlık sonucu koltuk değnekleriyle yürümeye başladı. Bu tarihten sonra kendini daha çomk müziğe verdi. 60’lı yılların sonlarında Düğünlerden çok gazinolarda ve aile çay bahçelerinde kendi bestelediği türküleri okudu. Bu okuduğu bestelerinin çoğu Plak oldu. “Gülüm Seninle Ben” ve “Zelho” Gidenin Üçü Güzel, Sema, Adana Yolları, Mahpushane, Kerneğin Tepeleri, Mavi Murat Gidiyor, Dam Üstünde Un Eler ve Dudağın Ateş mi Bilmem 1960’lı yılların başında taş plaklara okudu. Daha sonraları bir çok besteye imza attı. Türküleri, besteleri kadar esprileri ile de ünlendi.  Bu tarihlerden sonra yalnızca müzikten değil Tekel Tütün fabrikasına Santral memuru olarak girerek para kazanmayı başardı. 1993 geçirdiği bir kap krizi sonucu 56 yaşında vefat etti.

BELKIS AKKALE: 17 Mayıs 1954 tarihinde İstanbul ama aslen Malatyalıdır. Babası Abdullah Akkale’nin “Kale” plak şirketi sahibi olunca ilkokul çağlarında Türkü söylemeye başlayınca Mustafa Geceyatmaz aracılığı ile TRT‘ye girdi. 1982 yılında da TRT’den ayrılarak ilk albümünü çıkarttı ve serbest çalışmaya başladı. 1994 yılına kadar bir çok kurum ve kuruluş tarafından “Yılın Sanatçısı” ödülünü 12 yıl boyunca aldı. 9 tane de sinema filminde oynadı. 1996 yılında verilen “Devlet Sanatçısı” unvanını reddetti. Belkıs Akkale, Müzik Yorumcuları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

BENDEVİ PALANDÖKEN: 1962 yılında Ankara’nın Cebeci semtinde babasının bakkal dükkanını da çalışma hayatına başladı. 2010 yılında yapılan (TESK) Genel Kurul ile bir kez daha Konfederasyon Genel Başkanlığına seçilen Bendevi PALANDÖKEN, Avrupa Akdeniz Esnaf Sanatkârlar İşletmeleri ve KOBİ Birliğinin (EUROMED) Başkanvekilliği görevinin yanı sıra Avrupa Birliği Türkiye Karma İstişare Komitesi Üyeliği (AB-TR KİK), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyeliği, TC Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İcra Komitesi Üyeliği ve Mesleki Eğitim ve Küçük Sanayi Destekleme Vakfı (MEKSA) Başkanlığı görevlerini de sürdürmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber