• DOLAR
  5,8004
  %0,14
 • EURO
  6,4718
  %-0,00
 • ALTIN
  277,90
  %0,12
 • BIST
  98.415
  %3,71

MALATYA’DA İZ BIRAKANLAR-16

MALATYA’DA İZ BIRAKANLAR-16

NURETTİN SOYKAN :(İşadamıdır. Malatya doğumlu Soykan işadamlığından çok Malatyaspor kulübünün başarılı dönemlerde Başkanlığını yapmakla tanınır. Adına bir park yapılmıştır ama sonradan o park meydana dönüştürülmüştür.

NURİ ASLANTAŞ: 19217’de. Malatya’da  doğdu..  Kara Harp okulu mezunudur.  Tümgeneralliğe kadar yükseldi. Jet pilotudur.  İngilizce ve Fransızca bilir. THK Genel Başkanlığı yaptı.

NURİ NEBİOĞLU: Malatya doğumlu olan Nuri Nebioğlu, Malatya’nın köklü ailelerinden Nebioğullarındandır. Siyasi bir partinin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Bir dönem Malatya Belediye Başkanlığında da bulundu. Belediye Başkanlığının yanı sıra Malatya’nın renkli simalarından biri olarak tanındı.

OĞUZHAN ASİLTÜRK: 1935 YILINDA Hekimhan’da doğdu. İstanbul Teknik Üniversite’nden mezun oldu. Erbakan döneminde siyasete atıldı. 5 dönem Malatya Milletvekilliği yaptı. MSP_CHP Koalisyonunda İçişleri ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da yaptı.  Erbakan’ın kurduğu tüm partilerde görev aldı. Onun ölümünden sonra kurulan Fazilet Partisi’nde de görev yaptı. Basılı bir eseri bulunmaktadır.

ORD. PROF.DR. CAFER ÖZKUL: 1951’de Malatya’da doğdu. 1970 yılında bursla Fransa’ya giderek öğrenimini sürdürdü. Hiç Fransızca bilmeden Fransa’nın Besancon kentinde bir yıl gördüğü dil eğitimi gördükten sonra Paris’te Yüksek öğrenimini tamamlayıp Haziran 1976 da Elektrik Mühendisi oldu ve aynı yıl Rouen Üniversitesinde Master yapmaya başladı. 1980 de Fizik doktoru, 1988 de Doçent, 1991 Profesör oldu. 1996’da Fen Fakültesi Fizik bölümü başkanı, 1997’de Fen Fakültesi Dekanı oldu ve aynı yıl birinci sınıf profesörlüğe yükseldi. Optik bilimsel araştırmalarını lazer ve hologram konularında yapan Özkul’un, bu alanda 135’den fazla uluslararası bilimsel yayını bulunuyor. 1999-2002 Bilimsel araştırmadan sorumlu Rektör yardımcısı. 2003 yıllında Fen Fakültesi Dekan’ı, 2005 yılında Ordinaryüs Profesörlüğe yükseldi ve 2007’de Rouen Üniversitesi Rektörü seçildi. Yerli ve yabancı çok sayıda mesleki makale ve eserleri yayınlandı.

ORHAN APAYDIN : Babasının memuriyeti nedeniyle 1950’de Trabzon’da doğdu.. İlk, orta ve liseyi Malatya’da tamamladı. Gazeteciliği1968’de Malatya’da Malatya Gayret Gazetesinde gazeteciliğe başladı. Bazı ulusal gazete ve ajansların Malatya temsilciliğini yaptı. İnönü Üniversitesi’nin kuruluşu, Malatya Kayısı Festivali, Malatya’ya ilk TV yayınlarının gelmesi gibi girişimlerde yer alan Apaydın, Türkiye Gazeteciler Sendikası Adana Şube Başkanlığı ve Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Basın Meclisi Genel Sekreterliği görevlerinde bulundu. Hürriyet Haber Ajans’ından sonra Milliyet gazetesi Adana bürosunda çalıştı. Halen Doğan Haber Ajansı Çukurova Bölge Müdürlüğünü sürdürüyor.

ORHAN ÇEKİN: 1948 de Malatya’da doğdu. Çukurova İktisadi ve Ticari ilimler Akademisinden 1973 de mezun oldu. Daha lise döneminde yerel gazetelerde makaleler yazmaya başladı. 1966 yılında Malatya’da ulusal spor muhabirliğini yaparken iletişim araçlarına olan merakı yüzünden, İlklere imza atmaya başladı. Malatya’ya ilk video, çanak anten, bilgisayar, TV alıcısını o getirtti veya kurdu. İlk reklam filmini o çekti. Malatya’da ilk kez radyo-pikap imalatını gerçekleştirdi ve toptan satışlarını yaparken, bazı arkadaşlarıyla birlikte Malatya’yı paket yayında olsa TRT Televizyon yayınlarına kavuşturanlardan oldu. Malatya TSD Üyeliği yaptı. Yerel bir radyo istasyonu kurarak yayınlara başladı.  Yerel bir televizyonun, daha sonraki yıllarda da yeni kurulan ulusal bir televizyonun hem ortaklığını hem de yöneticiliğini yaptı. Malatya Gazeteciler Dernek Başkanlığı yaparken Malatya Almanak’ı ve bazı eserler yayınladı.

ORHAN TUĞRULCA: 1965 yılında Malatya’da doğdu. Fatih lisesinden sonra Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih bölümünden mezun oldu. Uzman öğretmenlikten sonra bazı okullarda Tarih öğretmeni olarak görev yaptı.  Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi başta olmak üzere birçok Resmi ve Sivil Toplum örgütlerinde görev aldı. Çok sayıda yerel ve ulusal gazete ve dergilerde makaleler yazdı. Bunun yanı sıra Araştırmaları, paneller, konferanslar ve TV programlarında yer aldı. Ülkemize Araştırma dalında bazı eserler kazandırdı. Halen bir lisenin Müdürlüğü ve öğretmenliğini yapmaktadır.

OSMAN HİLMİ TANER: 1914’DE Malatya’da doğdu. Malatya Ortaokulu Riyâziye Muallimliği, Manifaturacılık, Malatya Belediye Meclisi Üyeliği, Malatya Gazetesi sahipliği ve İdare Müdürlüğü, (Malatya’da ilk gazete çıkaran isim)Vilâyet Umûmî Meclisi Üyeliği ve Başkanvekilliği, Elektrik ve Teşebbüsatı Sanayi Şirketi Veznedarlığı ve Müdürlüğü, TBMM V., VI., VII. ve VIII. Dönem Malatya Milletvekilliği yapmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber