• DOLAR
  5,7477
  %0,51
 • EURO
  6,3537
  %0,54
 • ALTIN
  280,36
  %1,73
 • BIST
  100.237
  %-0,10
Raşit Kısacık
Raşit Kısacık
rasitkisacik@malatyasonsoz.com.tr
MALATYA’DA İZ BIRAKANLAR-14
 • 0
 • 796
 • 06 Haziran 2019 Perşembe
 • 1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız
 • +
 • -

MEHMET ALİ GÜLLER: 1974’de Malatya-Arguvan’da doğdu. İlk ve orta öğretimini Adana’da, yüksek öğrenimini İstanbul Teknik Üniversitesi İTÜ Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nde tamamladı. 2001 – 2006 yılları arasında Aydınlık Dergisi ve Ulusal Kanal’da çalıştı. Aydınlık Dergisi’nde Genel Yayın Yönetmenliği ve Yazı İşleri Müdürlüğü, Ulusal Kanal’da da Haber Müdürlüğü yaptı. Güller’in Kaynak Yayınları’ndan çıkan “ABD’nin Neo-Osmanlı Projesi: Büyük Kürdistan” isimli bir kitabı ve Kırmızı Kedi Yayınevi’nde çıkan “Soros, CFR ve Arap Ayaklanması” isimli bir derlemesi bulunuyor. Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi olarak çalıştı.Ulusal Kanal’da, kendisinin hazırlayıp sunduğu Ufuk Ötesi programını hâlâ sürdürmektedir. Teori Dergisi Yazı Kurulu üyeliğinin yanı sıra 2008 yılından bu yana da reklam_link isimli internet sitesinde makaleleri yayımlanmaktadır

MEHMET DELİKAYA:  1924’te Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde doğdu.  İlk, orta ve Liseyi Malatya’da tamamladı.  İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Çiftçilik, Malatya Hâkim Namzetliği, Tercan Hâkim Muavinliği, Tekman Hâkimliği, Serbest Avukatlık, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 4 dönem Malatya milletvekilliği yaptı. Malatya’nın ve Türkiye’nin önemli siyasetçilerinden biriydi.

MEHMET GÜLSEREN:  1933’de Darende Balaban’da doğdu.  Gazi Eğitim Enstitüsünü bitirdikten sonra ilk öğretim müfettişliği yaptı.  Emekli olduktan sonra çeşitli sivil toplum örgütlerinde yöneticilik yaptı. Yerel gazetelerde çok sayıda makalesi yayınlandı. Ahmet Şentürk ile birlikte 4 adet araştırma kitabı yazdı.

MEHMET YUMRUTEPE: 1938-‘de Malatya’da doğdu. Tahtalı minare semtinde uzun süre oturdu. Küçük yaşta vurmalı çalgılarla müzik hayatına atıldı. Daha sonra Bağlama çalmasını öğrenip ustalık düzeyine yükseldi.  Dönemin ünlü sanatçılarına Başbağlama olarak eşlik etti. Gençlik yıllarında çeşitli derlemeler yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nde kurulan Türk Halk Müziği Korosunda şeflik yaptı. Çok sayıda ünlü sanatçının yetişmesini sağladı. Esas görevi olan Petrol Ofisi NATO tesislerinde görevliyken Petrol-iş Şube başkanı oldu. İki dönem bu görevi ile Müzik yaşamını birlikte sürdürürken 1979’un karlı bir kış günü sabah evinden çıkarken suikasta uğradı ve aramızdan ayrıldı.

METİN EMİROĞLU: 1943 yılında Malatya’nın Arapgir ilçesinde doğdu. 1948 yılında ailesi ile birlikte Malatya’ya yerleşti. İlk, orta ve lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. 1966 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1968 yılında vatani görevini piyade komando olarak yaptı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İşletme İktisadi Enstitüsü’ne devam etti ve lisans üst 1 yıllık eğitim dönemini bitirdi.

MİHRİ İFFET BEKTAŞ: Malatya doğumlu Bektaş Malatya’nın ilk kadın milletvekilidir. 1934 yılları arasında Atatürk’ün girişimiyle kadınların iktisadi ve siyasal yaşama katılmaları yönünde bir dizi değişiklik yapılarak, 1930’da belediye seçimlerinde seçme, 1933’te çıkarılan Köy Kanunu’yla muhtar seçme ve köy heyetine seçilme, 5 Aralık 1934’te Anayasa’da yapılan bir değişiklikle de milletvekili seçme ve seçilme hakları tanınmıştır.

3 dönem Malatya milletvekilliği yapmış ve Malatya sorunlarıyla yakından ilgilenip çözümler üretmiştir.

MUSTAFA KARADUMAN: 1957 yılında Malatya’nın Pötürge ilçesinde doğdu. İlkokul tahsili sonrası İstanbul’a çalışmak için geldi ve tekstil sektöründe ütücülükten, modelistliğe kadar çeşitli mesleklerde çalıştı. 1982’de kardeşleriyle birlikte kurduğu tesettür firması Tekbir Giyim’in şu anda yönetim kurulu başkanlığını yürütüyor. Evli olan Karaduman, Arapça biliyor.

MUSTAFA NECATİ: 1894-1029) Darendelidir. Hukukçu olan Necati Cumhuriyet dönenmenin ilk Milli Eğitim Bakanlarındandır.  “İzmir’e doğru” isimli gazetenin başyazarlığını yaptı.

MÜDERRİS MEHMET: Malatya’da doğdu. Konya ve Kayseri’de tahsilini tamamladı.  Karatay medresesinde 40 yıl boyunca öğretmenlik yaptı.  Malatyevi lakabı ile tanındı. 1913 savaşına bin  öğrencisi ile katıldı. Gazi Osman Paşa kumandasında Binbaşı tbesi ile katılıp gazi oldu.

MÜFTÜ HACI  HÜSEYİN EFENDİ (BEKTAŞ)  Osmanlı’nın son dönemleri ile Cumhuriyet’in ilk yıllarında Malatya’nın sevilen ve sayılan müftülerindendir, Hacı Hüseyin efendi (Bös ismi kanunundan sonra Baktaş soy ismi aldı)  Mustafa Kemal’ ve arkadaşlarını n Sivas kongresini basarak yakalayıp idam edecek olan isyancıları ikna etmek için Keşşaf Hoca ile birlikte hareket edenlerdendir. Malatya’nın ilk milletvekillerindendir.

NACİ EKŞİ (Arapgir doğumludur. İstanbul Bakırköy Belediye Başkanlığı yaptı. Önemli bir siyaset adamlığı vardır. Kendisinin kurduğu Yeni Parti’nin Genel Başkanlığını ’da yaptı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YENİ
 • YORUM
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber