• DOLAR
  7,2573
 • EURO
  8,5501
 • ALTIN
  455,82
 • BIST
  1,1777

Malatya’da 175 Bin 226 Öğrenci Karne Aldı

İlimizde 175 bin 226 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Rahmi Akıncı ilkokulunda öğrencilere karnelerini veren Vali Aydın Baruş velileri uyararak, “Karnedeki notlar çok önemli değil. Çünkü çocuklarımızın her birinin içerisinde ayrı, büyük bir cevher var.  Önemli olan bunu keşfetmek, ortaya çıkarmak.  Bunun içinde hepimizin üzerine yükümlülükler düşüyor.  Gerek okul idarecileri, gerek öğretmenlerimiz, gerek anne babalar olarak çocuklarımızın yeteneklerinin ortaya çıkmasına vesile olmamız lazım. Onları notlarıyla değerlendirmek değil onları bu yetenekleri çerçevesinde yapabileceklerini değerlendirmek daha sağlıklıdır.” dedi

Malatya’da 175 Bin 226 Öğrenci Karne Aldı

2018-2019 eğitim öğretim yılı yarıyıl tatili öğrencilerin dün karnelerini almasıyla başladı. Vali Aydın Baruş’unda katıldığı karne dağıtım Rahmi Akıncı ilkokulunda düzenlendi. Törene Vali Aydın baruş, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, Battalgazi Kaymakamı Abdulkadir Duran, Battalgazi İlçe Milli Eğitim Müdürü Recep Bulut katıldı. 3. ve 4. Sınıf öğrencilerini karnelerini veren Vali Baruş aynı zamanda çocuklara kitap hediye etti. Çocuklarla tek tek ilgilenen Vali Baruş burada yaptığı konuşmada karnedeki notların çok önemli olmadığını her çocuğun içinde ayrı bir cevher olduğunu vurgulayarak sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bugün öğrenciler için çok sevinçli bir gün.  Bir dönem boyunca derslerine çalıştılar, öğretmenleri ile birlikte güzel bir ders işleme süreci geçirdiler. Ve bugün de karnelerini alıyorlar. Karne başarının ödülüdür. Bütün öğrencilerimizin ders durumunu görmek üzere kendisine verilen bir belgedir.  Karnedeki notlar çok önemli değil. Çünkü çocuklarımızın her birinin içerisinde ayrı büyür cevher var.  Önemli olan bunu keşfetmek, ortaya çıkarmak.  Bunun içinde hepimizin üzerine yükümlülükler düşüyor.  Gerek okul idarecileri gerek öğretmenlerimiz gerekse anne babalar olarak çocuklarımızın yeteneklerinin ortaya çıkmasına vesile olmamız lazım. Onları notlarıyla değerlendirmek değil onları bu yetenekler çerçevesinde yapabileceklerini değerlendirmek daha sağlıklıdır.  Bu nedenle başarılı olan notları iyi olan öğrencilerimizin Tabii ki anne babaları tebrik edecek ama bazı notlarında kırıklar olan öğrencilerimizin aileleri de onları nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz diye düşünerek okul yönetimi ile öğretmenleri ile işbirliği yaparak güzel bir iletişim kurarak onların durumlarını daha iyileştirmek için çalışmaları gerekir diye düşünüyorum.  Çocuklarımızın hepsinin tek tek bizim için ayrı bir değeri var.  Bunlar ülkemizin geleceği bunların elinden tuttuğumuz takdirde  onlarla iyi bir arkadaş iyi bir anne baba olduğumuz takdirde gelecekte hepsi ayrı dallarda ciddi başarılara imza atacaktır buna inanmamız lazım Onlara güvenmemiz lazım. Bu tatil sürecinde aile içi diyaloğu geliştirmede  vesile olarak kullanmamız lazım.  Anne babalarımızın velilerimizin çocuklarımızın tatil sürecinde vakitlerini iyi değerlendirmeleri için  onlarla birlikte oturmalı, konuşmalı, birlikte kitap okumalılar.  2. dönem nasıl daha güzel başarılara imza atabilecekleri düşünmeleri ve bu çerçevede kendilerini bir yön  çizmeleri lazım.  Ve çocuklarına olan ilgilerini hiçbir zaman eksik tutmamaları lazım.  Çünkü ayrı bir kişilik sahibi ayrı bir Karakter sahibi onların değerli olduğunu hissettirirsek bütün çocuklarımızın başarılı olacağına inanıyorum.”

175 BİN ÖĞRENCİ VE 13 BİN ÖĞRENCİ YARIYIL TATİLİNE GİRDİ

İlimizde bulunan öğrenci potansiyeline değinen Vali Baruş sözlerini şu şekilde sürdürdü: “ Bugün ilimizde 2018-2019 eğitim öğretim yılı 1. dönemi sonunda örgün eğitimde 777 okulumuzdan 15 bin 42 okul öncesi öğrencisi,  52 bin 326 ilkokul öğrencisi,  56 bin 42 ortaokul öğrencisi ve 51 bin 816  orta öğretim öğrencisi karnelerini alıyor.  Toplamda 175 bin 226 öğrenciye sahibiz. Bu çok zengin bir potansiyel ilimiz için.  Hem ilimizin hem ülkemizin geleceği için bu 175 bin öğrencimiz de birlikte 2. döneme daha başarılı daha azimli başlamanın çareleri üzerinde düşünmemiz gerekiyor.  13 bin 757 öğretmenimiz bu okullarda 1. dönemi sonlandırdı. 2. döneme de öğretmen arkadaşlarımızla birlikte daha sebatkâr daha azimli bir şekilde başlamamız lazım.  Bu yönde kendimizi motive etmemiz lazım değerli öğretmen arkadaşlarıma sesleniyorum. Bugün 3. ve 4. sınıflarına karne dağıttığımız Rahmi Akıncı İlkokulu’nda da 2 şubede toplam 64 öğrenciye karne verdik.  Bu okulumuzda da bin 150 öğrencimiz ki bu çok güçlü bir kitle, eğitim görmekte.  Bu münasebetle yarıyıl tatiline giren tüm öğrencilerimize ‘İyi tatiller’  diliyorum ailelerine de sağlıklar ve tebriklerimi iletiyorum tüm öğretmen arkadaşlarımıza da 1. dönem vermiş oldukları emeklerden dolayı tebrik ediyorum teşekkür ediyorum inşallah daha başarılı dönemlere daha başarılı eğitim öğretim yıllarını kavuşuruz diye temenni ediyorum. ”

 

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber