• DOLAR
  6,0802
  % -0,27
 • EURO
  6,8436
  % 0,15
 • ALTIN
  251,2445
  % -0,13
 • BIST
  86.072
  % 1,74

Malatya’da 150 Araç Trafikten Men Edilecek

12 yaşını doldurmuş servis araçlarının trafikten men edilmesi uygulaması kapsamında Malatya’da 150 araç bu durumdan etkilendi. Bu araçların trafikten men edilmesi için sürenin uzatılması amacıyla belediye meclisine dilekçe sunuldu. Ancak meclis bu öneriyi kabul etmeyince servisçi esnafının yanında öğrenciler ve işçiler de mağdur oldu. Yaşanan krizin bir an önce son bulmasını isteyen Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Apacık, yetkililere seslenerek bu durumu bir an önce çözmelerini istedi

Malatya’da 150 Araç Trafikten Men Edilecek

12 yaşını doldurmuş servis araçlarının trafikten men edilmesi kapsamında Malatya’da bu durumdan 150 araç etkilendi. Bu araçların yerine şu anda yenilerini almalarının mümkün olmadığını ifade eden Malatya Servis Şoförleri Dayanışma Derneği Başkanı Aziz Apacık bir açıklama yaptı. Yetkililere seslenerek şunları dile getirdi: “ Minibüsçü esnafına yönelik olarak geçtiğimiz günlerde Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bir meclis kararı çıktı. Yaklaşık 150 tane servis esnafının aracı yaş haddinden dolayı araçlar trafikten çekilmesi gerekiyordu. Ve bu arada ülkenin ekonomisi şu anda yaşanan krizler den dolayı geçici bir süreliğine de olsa bize çalışma müsaadelerini çalışma ruhsatları verilmesi için alt komisyona resmi bir yazı göndermişti odamız.   Konu geçen günlerde meclise geldi ancak mecliste onaylanmadı. Burada biz şu kanaate vardık. Bu seçim arifesinde ülkenin içinde bulunduğu krizleri hiçbir şekilde dikkate alınmadan 150-160 tane Malatya’da esnaf mağdur edilmiştir. Esnafımız şimdi bu 150 tane aracı almaya kalksalar dahi hiçbir şekilde bankalarda kredi desteği veremiyor. Araçların Sıfır üretiminde de zaten sıkıntı var yetişmiyor. Bunun için gerçekten ben Malatya Belediye meclis üyelerinin ve onay vermeyen komisyonları şiddetle kınıyorum. Bu Konuyu dikkate alarak en kısa zamanda tekrar gündeme alıp bunu değerlendirmelerini rica ediyorum.  Bu olmadığı zaman zaten yasal olarak araçlarımızı suç işlemiş olmamak için trafikten çekmek mecburiyetindeyiz. Bu 150 araç trafikten çekildiği zaman da çocuklarımız ve iş sahiplerinin servislerini yapılamayacak durumda kalacağız.”

“ARAÇLARIMIZIN PLAKASINI SÖKÜP BELEDİYE OTOPARKINA ÇEKECEĞİZ”

Apacık, “Zaten önümüzdeki en geç pazartesiye kadar Belediyeden yetkililerle görüştük. Eğer konu çözülmezse esnafın araçlarını belediye meydanına çekeceğiz.  Biz çekmezsek zaten trafik çekecek yoksa. Plakalarımız söküp belediye otoparkına araçlarımızı teslim edeceğiz.   Araçlarımızı hurda olarak belediyenin otoparkına bırakacağız. Araçlar orada kalsın. Bir ülkenin ayıbını bütün halk görsün istiyorum.  Şu anda 150 tane okul taşıtı sıkıntımız var,100 tane de personel aracımız var. Toplam 250 araçta sıkıntı var. Bakanlığı diyor ki üretim tarihinden sonra 12 yaşı doldurmuş. Ama bu araçlar muayene istasyonunda okul taşıtı olarak geçti ve halen yaklaşık 7-8 Ay bu araçları kullanma hakları var okul taşıtı olarak.  İşte olarak yani TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonu geçmiş araç,  okul taşıtı,  ibaresine sahip aynı zamanda servis aracı özelliklerini taşıyor. Yasal olarak çok bir sıkıntı olduğuna inanmıyorum belediye meclisi buna geçici olarak çalışma ruhsatı verebilir. Çünkü bizim araçlarımız zaten okul taşıtına uygun. Ayrıca bu araçlar trafik tarafından normalden yasal olarak men edilemez. Çünkü yazılı kanunu sürüyor. Araç Eğer ki okul taşıtı ise sadece çalışma ruhsatı yoksa araca bin lira ceza yazılır ve Araç sahibine süre verilir bu süre içerisinde gidip belediyeden resmi yazı getir parasını trafikten çıkarabilir.  Bağlama yasal olarak yasaktır bağlanamaz.  Ruhsat alınması için belediye de bu çalışma ruhsatı vermek mecburiyetindedir. Çünkü araç Yediemin ne dediğimi de çıkıp da gidip tekrar proje çizilebilmesi için de çalışma ruhsatı vermek zorunda bu birlikte bir günlük dahi olsa vermek zorunda. Bu çalışma ruhsatını verirken yasa hiçbir şey demiyor da şimdi verdiği zaman mı yasayı çiğniyor. Sorunumuz burada. Milli ekonomiye zarar vermemesi için kesinlikle En azından geçici olarak ruhsat verilmeli.” dedi.

“ARAÇ FİYATLARI CEP YAKIYOR YENİSİNİ ALMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL”

Apacık, “Araçların tamamı dışarıdan geliyor. Yaklaşık 2 yıl önce bu arada sıfır fiyatı 80 bin liraydı şu anda araçlarımız 320 bin lira. Dolardan dolayı ekonomik krizden dolayı araçlar dolarla olduğu için ister istemez şu anda 4 katından zaten şu anda da bakanlıkta bununla ilgili bir çalışma var. Yalnız seçim sürecine girdiğimiz den dolayı seçim sürecini bizi idare beni sonra Seçimden sonra zaten yaş olayı çözülecektir.  Biz bunu yerel yönetim buna bir an önce müdahale etmesi lazım. Şu an öğrenciler mağdur. Fabrikalar mağdur ve esnaf mağdur.  3 katı kadar Mecliste sorun çözülene kadar geçici de olsa yardımcı olunması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Rahime Gül Erbaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber