• DOLAR
  6,9401
 • EURO
  8,2250
 • ALTIN
  441,34
 • BIST
  1,1797

Malatya’da 15 bin 721 Hastaya Evde Bakım Hizmeti Veriliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren ‘Evde Sağlık Hizmeti’ adı altında verilen hizmet gün geçtikçe genişliyor. Uygulamanın, yatağa tam bağımlı olan hastalara yönelik olarak yapıldığını vurgulayan yetkililer; hizmet ile tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan hastaların takibinin yapıldığını, hasta yakınlarına da eğitim verildiğini dile getirdi. Bu kapsamda Malatya’da 15 bin 721 hasta evde bakım hizmeti alıyor

Malatya’da 15 bin 721 Hastaya Evde Bakım Hizmeti Veriliyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren ‘Evde Sağlık Hizmeti’ adı altında verilen hizmet gün geçtikçe genişliyor. Uygulamanın, yatağa tam bağımlı olan hastalara yönelik olarak yapıldığını vurgulayan yetkililer; hizmet ile tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan hastaların takibinin yapıldığını, hasta yakınlarına da eğitim verildiğini dile getirdi. Bu kapsamda Malatya’da 15 bin 721 hasta evde bakım hizmeti alıyor

Sağlık Bakanlığı tarafından 2014 yılından itibaren ‘Evde Sağlık Hizmeti’ adı altında verilen hizmet gün geçtikçe genişliyor. Uygulamanın, yatağa tam bağımlı olan hastalara yönelik olarak yapıldığını vurgulayan yetkililer bu amaçla hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında tanısı konulmuş, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibini sağlıyor. Aynı zamanda da hasta yakınlarına da eğitim veriyor.

AİLELERE DE EĞİTİM VERİLİYOR

Evde Sağlık Hizmeti, yatağa tam bağımlı olan hastaların aileleri ile yaşadıkları ev ortamında tanısı konulmuş hastaya, tedavisi ilgili kliniklerce düzenlenmiş olan tedavilerinin takibinin, uygulanmasının ve hasta yakınlarının ya da bakmakla görevli kişilerin bu konudaki eğitimini sağlayarak hizmet vermektedir. BU amaçla takibe alınan hastaların gerekli tetkiklerinin yapılması, sürekli kullanılan ilaçlarının doğru kullandırılması konusunda eğitim verilmektedir. Takibinin yapılması,  gerekli tıbbi malzeme ve heyet raporlarının yenilenmesi, yatak yarası varsa pansumanlarının yapılması ve gereğinde bakımından sorumlu kişilere de bu konuda eğitim verilmesinin yanında gerekli durumlarda Fizyoterapist desteği ile hasta yakınlarının egzersiz konusunda eğitilmesi Evde Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından yapılmaktadır.

BİRÇOK HİZMET EV ORTAMINDA VERİLİYOR

Evde sağlık hizmeti, bu hizmet sunumuna sağlık personeline ihtiyacı olan bireylerin Muayene, tetkik, tahlil, tedavi, bakım ve rehabilitasyonlarının evinde ve aile ortamında yapılması, Bu kişilere ve aile bireylerine sosyal ve psikolojik destek hizmetlerinin bir bütün olarak verilebilmesi, Tanı koymaktan ziyade tanı konmuş hastaların tedavisinin takibi, uygulanması ve eğitim alabilmesi, Ağız ve Diş Sağlığı hizmeti verilmesi amacıyla yürütülmektedir. Evde Sağlık Hizmetlerinde ,Yatağa bağımlı ve yaşlılık nedeniyle kendi öz bakımlarını yapamayan  hastalar, KOAH vb. Solunum Sistemi Hastalıkları, Engeli nedeni ile hastaneye gelemeyen engelli hastalar, Terminal dönem palyatif bakım hastaları, İleri derecedeki kas hastalarını kapsamaktadır.

10 HASTANEDE HİZMET VERİLİYOR

Evde Sağlık Hizmeti Veren Hastaneler ise, Akçadağ Şehit Gökhan Devlet Hastanesi, Arapgir Ali Özge Devlet Hastanesi, Doğanşehir Şehit Esra Köse Başaran Devlet Hastanesi, Hekimhan Devlet Hastanesi, Darende Hulusi Efendi devlet Hastanesi, Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi, Malatya Ağız ve Diş Hastanesi, Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi, Kale Entegre Devlet Hastanesi, Yazıhan Şehit  Eyüp Hacıoğlu Entegre Devlet Hastanesi olmak üzere 10 Sağlık Merkezinde verilmektedir.

EKİPTE KİMLER BULUNUYOR

Evde Bakım Hizmetleri Ekibinde ise asgari bir tabip, bir hemşire, bir sağlık memuru ve bir şoför görevlendirilir. Mevcut olması halinde bir fizyoterapist, bir diyetisyen, ihtiyaç halinde bir psikolog, bulunmaması halinde ise sosyal çalışmacı veya her ikisi birden bu ekibe dahil edilebilir. Evde Sağlık Hizmetlerine başvurular ise 444 38 33  numaralı telefon aranarak Sağlık Bakanlığı  Evde Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi aracılığı ile başvuru yapılmaktadır. Başvurular bakanlık merkezinden evde sağlık hizmetleri bilgisayar ağından aynı gün içinde hastanın ikamet ettiği illerin  Evde  Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Birimlerine bildirilmektedir. Evde sağlık hizmetleri randevu sistemi ile ve mesai saatleri içinde çalışır ve hizmetin sunulduğu alan sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu il veya ilçenin belediye mücavir alanı ile sınırlıdır.

HEDEFİMİZ SAĞLIKLI BİR TOPLUM

Hasta güvenliği önceliğimizdir. Etkin ve kaliteli hasta bakımı ve tedavisi hedefimizdir. Tüm uygulamalarımızı etik değerlere saygılı, bilimsellik, yenilikçilik ve sürekli iyileştirme anlayışı ilkeleri çerçevesinde sürdürmekteyiz. Araştırma, eğitim ve sağlık hizmetlerinde uluslararası düzeyde tercih edilen bir kurum olmak hedefimizdir. Ölçülebilen ve değerlendirilebilen bir sistemle kendimizi sorgularız. İnsan Kaynağımıza mesleki gelişim ve sürekli eğitim olanakları sunarız. Sunduğumuz eğitim ve sağlık hizmetlerinde güvenilir ve şeffaf olmak, sürekliliği sağlamak toplumsal sorumluluğumuzdur.

A.Vahap Kaygusuz (Özel Haber)

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

BİR DE BUNLARA BAKIN

EN ÇOK OKUNANLAR
RESMİ İLANLAR
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin her hakkı mahfuzdur.
Kaynak gösterilmeden alıntılanamaz.
Malatya Sonsöz Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2018 malatya haber