04 Eylül 2015 Cuma

Malatya'da Uyuşturucu Operasyonu!

Yatırımlar yakından izlenecek!

Sanayide gelişime müsait altyapısıyla dikkati çeken Malatya, girişimcileri kente çekmek için özel bir birim oluşturacak

30 Ocak 2014 Perşembe 10:40
Yatırımlar yakından izlenecek!
sonsozgazetesi.com.tr -->

Malatya’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla esen değişim ve dönüşüm rüzgarı etkisini göstermeye başladı. Buna göre, Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak, yatırımlar yakından takip edilecek.

BÜYÜKŞEHİRLE YETKİLER DEĞİŞİYOR

Büyükşehirle çehresini değiştirmeye hazırlanan Malatya, kamu kurum ve kuruluşlarda vizyon değişikliğine gidecek. Büyükşehirlerin kurulmasına anayasal dayanak teşkil eden 6360 sayılı kanun gereğince valilikler içeriğini değiştirecek. Malatya Koruma Uygulama ve Denetim Büroları (KUDEB) gibi stratejik birimlerin tasfiye edileceği, yeni isimlerle genişletilen görev ve yetkilerle sahanın taranacağı açıklandı. Bu kapsamda Malatya Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı kurulacak.

Yetkililer, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünün, görev alanlarını, faaliyetlerini ve ilin kalkınmadaki önemini Sonsöz gazetesine değerlendirerek, şunları belirtti:  “Malatya’nın Büyükşehir statüsüne kavuşmasına yasal dayanak olan 6360 sayılı kanun uyarınca büyükşehirlerde valiliklere bağlı olarak yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları kurulacak. İçişleri Bakanlığı tarafından; Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usul ve esaslarına dair yönetmelik taslağı hazırlanmış olup henüz yayımlanmamıştır. Taslak yönetmelikte yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları bünyesinde sekiz adet şube müdürlüğünün kurulması öngörülmektedir. Söz konusu şube müdürlüklerinden ikisinin sayılan bazı görev ve yetkileri ile Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü'nün bazı görevleri benzerlik taşımaktadır. Yönetmeliğin son şeklini alıp yayımlanmasıyla muhtemelen İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğü Yönetmeliği'nin de güncellenerek değiştirilmesi söz konusu olabilecektir.

GÖREVLERİNİ SIRALADI

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüğünün başlıca görevleri şunlardır: ‘İldeki kamu yatırımlarını izlemek, bu amaca yönelik olarak yılda dört defa yapılan il koordinasyon kurulu toplantılarının hazırlık çalışmalarını ve sekreteryasını yapmak. Kurula sunulacak olan yatırım değerlendirme raporlarını hazırlamak, toplantıda alınan kararları gereğinin yapılması için ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına göndermek ve kararların uygulanmasını izlemek. İllerin planlama, uygulama, izleme ve değerlendirme kapasitesinin geliştirilmesi, yerelin kendi arasında ve merkezle olan koordinasyon ve iletişimin güçlendirilmesi amacıyla Devlet Planlama Teşkilatı Müsteşarlığı tarafından geliştirilen ‘İl Koordinasyon ve İzleme Sistemi’ne (İKİS) ilgili kamu kurum ve kuruluşların internet üzerinden veri girişlerinin yapılmasını temin etmek ve koordinasyonu sağlamak. Kamu kurum ve kuruluşların, Resmi gazetede yayımlanan yatırım programında yer alan ve kesinleşen diğer yatırımlarından oluşan ‘İl Yatırım Programı’nı hazırlamak. 2644 sayılı tapu kanununun 36’ncı maddesi kapsamındaki şirketlerin ve iştiraklerin taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinimine ilişkin yönetmelik gereğince; yabancı şirket ve iştiraklerin il sınırları içerisinde taşınmaz mülkiyeti ve sınırlı ayni hak edinme taleplerine ilişkin iş ve işlemleri yürütmek. İlin ekonomik ve sosyal yapısını ortaya koymak üzere çeşitli raporlar ve araştırmalar yapmak hazırlamak ve ilgili yerlere göndermek. Yılda iki defa kamu kurum ve kuruluşlarıyla kaymakamlıklardan alınan brifinglere dayalı olarak il brifingi hazırlamak ve bakanlığa göndermek. İli ziyaret eden devlet büyüklerine sunulmak üzere, İldeki kamu kurum ve kuruluşlarla kaymakamlıklardan alınan bilgilere dayalı olarak il brifingini hazırlamak ve güncel tutmak. 27 Temmuz 2013 tarih ve 28720 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ‘Genel Aydınlatma Yönetmeliği’ gereğince oluşturulan aydınlatma komisyonunun sekreterya görevlerini görmek. Valilik Kitaplık ve Dokümantasyon Merkezinin çalışmalarını düzenlemek, izlemek, geliştirmek ve ilçe kitaplık ve dokümantasyon merkezlerinin düzenlenmesi ve geliştirilmesi çalışmalarına yardımcı olmak ve ayrıca vali ve vali yardımcısının verdiği diğer işleri yürütmektir.’

YATIRIMLARA YARDIM EDİLİYOR

İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlüklerinin dayandıkları mevzuat uyarınca gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse özel sektör kuruluşlarına yönelik yatırımlara katkı sağladık. Kamu kurum ve kuruluşların bir sonraki yıl yatırım teklifleri her yıl temmuz ayında yapılan il koordinasyon kurulu toplantısında değerlendirilmekte ve aralarında uyumsuzluk ve mükerrerlik varsa giderilmektedir. Söz konusu yatırım teklifleri hakkında ilin potansiyeli, öncelikleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak Valiliğimiz görüşü oluşturulmakta ve yatırım projeleri önceliklendirilmektedir. Yatırım teklifleri hakkında oluşturulan Valilik görüşünün yatırımcı kamu kurum ve kuruluşları tarafından yatırım teklifleriyle kendi genel müdürlüklerine gönderilmesi sağlanmaktadır. Yine yılda dört defa yapılmakta olan İl Koordinasyon Kurulu Toplantılarında yatırımcı kamu kurum ve kuruluşların yatırımları fiziki ve nakdi gerçekleşme yönünden değerlendirilmekte ve izlenmektedir. Ayrıca yatırımcı kuruluşlar arasında koordinasyon ve işbirliği sağlanmakta, ortaya çıkan darboğaz ve sorunların çözümüne yönelik olarak kararlar alınmakta, bu kararların ilgili kuruluşlarca uygulanması istenmekte ve sonucu takip edilmektedir. Müdürlüğümüz tarafından ille ilgili olarak hazırlanan istatistiki veriler, araştırma raporlarıyla kitaplık ve dokümantasyon merkezinde bulunan gerek ille ilgili gerekse ülkemiz geneliyle ilgili kitap ve diğer yayınlardan kişiler, kamu kurumlan ve özel sektör yararlanabilmektedir.”

 

 

Ahmet ÇİÇEK
Anahtar Kelimeler: Yatırım IzlemeKudepMalatya

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner28
  e-gazete
  • Malatya haber | Son dakika | Malatya Sonsöz Gazetesi - 03 Eylül 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV