02 Eylül 2015 Çarşamba

Malatya'da Uyuşturucu Operasyonu!

Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi kurulacak

Üniversite yine göz kamaştırdı, bir ilke daha imza attı, ikinci üniversite için kollar sıvandı

10 Nisan 2012 Salı 10:27
Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi kurulacak
sonsozgazetesi.com.tr -->

   Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, Tacan yerleşkesine yönelik İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) profesyonel bir ekibe bölgenin master planının hazırlatıldığını belirterek, “Kurulacak ikinci üniversite, Türkiye’de ilk kez Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi adı altında İnönü Üniversitesi’nin kopyası olmayan, tamamen farklı bir alanda özelleşmiş, konsepti belli bir üniversite olacaktır” dedi.

 Çalışmalar hız kazandı

   İnönü Üniversitesi Rektörlük koltuğuna oturduğu günden bu yana üniversiteye çağ atlatan Prof. Dr. Cemil Çelik, çalışmalarıyla parmak ısırttı, şapka çıkarttı. Taraflı tarafsız herkesin alkışını alan rektör Çelik, öncelikle yerleşkede sağduyuyu, toleransı ve hoşgörü kültürünü yaygınlaştırdı. Yüzünü değiştiren üniversite, bilgi üretmeye başladı, bilim dünyasında yeni pencereler açtı. Kabuğunu kıran üniversite şehre rota çizdi, Büyükşehir için gün sayan Malatya, ikinci üniversite özlemini sona erdireceği günü beklemeye başladı. Bu kapsamda İnönü Üniversitesi, dört koldan hızlandı, ikinci üniversitenin master planını hazırlattı, kenti sevince boğdu.

 Tacan uygun görüldü

   Prof. Dr. Çelik ikinci üniversite için Battalgazi ilçesindeki Tacan yerleşkesinin uygun görüldüğünü belirterek, “Göreve geldiğimden beri Malatya için ikinci üniversitenin mutlaka açılması gerektiğini düşünmekteyim. En idealin Battalgazi ilçesindeki Tacan bağımsız yerleşkesi olmasını uygun gördük. Malatya’yla aynı niteliklere sahip diğer iller birden fazla devlet ve vakıf üniversitesine sahipken, kentin sadece bir üniversitesi olması eksikliktir. Malatya’nın da mutlaka ikinci bir üniversiteye ihtiyacı olduğunu düşündüğümüz için Tacan yerleşkesini büyüterek ikinci bir üniversitenin zeminini hazırlamakla işe başladık. Bu çalışmalar kapsamında 222 dönümlük ziraat mektebi Malatya Battalgazi Tarım Meslek Lisesi alanını üniversite yerleşkesine dahil ettik. Böylelikle ikinci üniversitemiz için var olan araziyi 800 dönümden fazla bir alana kavuşturduk. Bununla da yetinmeyip Tacan yerleşkesi yakınlarındaki askeri atış alanının şehrin dışına taşınması, 2 bin 500 dönümlük atış alanının da alana dâhil edilmesi için Milli Savunma Bakanlığı ve buradaki ilgili ordu komutanımızla görüşmelerimiz oldu” dedi.

   Rektör Çelik, “Bu alan 4 bin 500 dönümlük, 5-6 metreden su çıkartılabilen, Malatya’nın en verimli toprağının olduğu yerleşke alanı haline gelecek. Tacan yerleşke koordinatörü ve rektör yardımcısı Prof. Dr. İlhan İçen, öncelikle halihazırda bir plan çıkarttı. İstanbul Teknik Üniversitesinden ayrılarak oluşan profesyonel bir ekibe bu bölgenin bir master planını hazırlatıldı” diye konuştu.

 Nasıl bir üniversite olacak?

   Su Ürünleri ve Meyvecilikle ilgili bölümleri bünyesinde barındıran Ziraat Fakültesini Tacan yerleşkesinde konuşlandırdıklarını söyleyen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, şunları bildirdi: “İkinci üniversite binalarının yapımı için Devlet Planlama Teşkilatı’na (DPT) 2013 yatırım bütçesi için bu sene öneride bulunacağız. Su Ürünleri Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Battalgazi Meslek Yüksekokulu’nda yer alan seracılık, organik tarım bölümleriyle bu bölgenin toprak yapısına uygun bölümler, mantar yetiştiriciliğine uygun seralarla Su Ürünleri Fakültesinin uygulama alanı olarak kullanabilecekleri havuzların tamamı Tacan yerleşkesinde konuşlandırılacak. Burada açılacak olan, Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi konulacak ikinci üniversitesi Türkiye’de ilk kez Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi adı altında İnönü Üniversitesi’nin kopyası olmayan, tamamen farklı bir alanda özelleşmiş, konsepti belli bir üniversite olacak. Eskiden bir üniversitenin üçüncü bir fakülte açabilmesi için kesinlikle bir Fen Edebiyat Fakültesi’nin olması gerekiyordu. Artık bu durum ortadan kalktı ve biz de Tacan yerleşkesinde üçüncü fakülte olarak Biyoteknoloji Fakültesini kurmayı planlıyoruz. Bunun içinde bu sene Fen Fakültesinde Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü açtık. Burada beş tanesi Amerika’dan doktoralı bir tanesi Çinli öğretim üyesi olmak üzere altı kişi bu bölümde istihdam ederek çalışmalarımızı başlattık. Bu arkadaşların tamamı Biyoteknoloji üzerine çalışmaktadır. İleride bunlar gibi elemanlar alarak ileri tekniklerin geliştirildiği, tohum yetiştiriciliğinden tutunda birçok ileri biyoteknolojilerin ziraata uygulandığı ve tarımsal verimin arttırılıp, tarımsal problemleri çözecek, moleküler düzeyde çalışan laboratuarları olan bir fakülte olacak. Dolayısıyla üç fakülte 3-4 yüksekokul ve enstitüler ikinci üniversitemizin bünyesinde olacak.”

 Hedef: Araştırma Üniversitesi

    Maksimum 4 bin 500- 5 bin öğrenci kapasiteli, daha çok araştırma ve uygulama ağırlıklı faaliyet gösteren bir araştırma üniversite olmayı hedeflediklerini aktaran Çelik: “İkinci Üniversite, Tarım ve Biyoteknoloji alanında araştırma geliştirme ve tatbik etme adına spesifik, belirli alanlarda çalışan bir üniversite olacak. Belirli alandan kastımız, tarımın her alanı değil de daha çok ülke ve bölge adına önem arz eden konularda araştırma alanlarına yönelmektir. Tabi ki 3-5 yıl sonra kurulabilecek olan bu üniversitenin faaliyet konseptini bütün detaylarını şimdiden söylemek mümkün değil. Burada görevlendireceğimiz bilim insanına diyeceğiz ki, sizin genel konseptiniz bu, onan göre de arkadaşlarımız genel konsept içinde özel alanlara doğru derinlemesine araştırmalara girişecektir. Nasıl ki İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi organ naklinde öne çıkan bir sağlık merkeziyse, ziraatta, meyvecilik alanında öne çıkan bir merkez, uygulamalı moleküler biyolojide konu neyse o konuyla ilgili çalışmalar yapan bir merkez olmayı planlıyoruz” dedi.

 Prosedürler ağır işledi

    Prof. Dr. Çelik, şunları dile getirdi: “Öncelikle bizler böyle bir üniversitenin dosyasını hazırlayacağız. Dosyada üniversitenin adı, niteliği, faaliyet alanı gibi konuları detaylarıyla yazarak, üniversitemizin senatosundan geçireceğiz. Dosya senatoda kabul edildikten sonra Yüksek Öğretim Kurumu’na (YÖK) gidecek. Bizler YÖK genel kuruluna giderek Malatya’nın ikinci bir üniversiteye neden ihtiyaç duyduğunu dile getireceğiz. Ama bundan önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ilgili bakanları Malatya’ya her geldiklerinde kurmayı planladığımız ikinci üniversitenin yerleşkesine götürüp gezdireceğiz. İki apartman dairesinden ibaret üniversite kurmak istemiyoruz. Türkiye’de maalesef böyle kurulan onlarca üniversite var. Bizim ikinci üniversite için ayrı yerleşkemiz var. Yer problemimiz yok. Ayrıca biz bu araziye uygun bir üniversite kurmayı düşünüyoruz. Üstelik bu üniversite Türkiye’de örneği olmayan yeni bir model olan Tarım ve Biyoteknoloji Üniversitesi olacak. Bunların tamamını göz önünde bulundurarak YÖK’ten ve de siyasilerden destek alacağız. Başbakanımıza, milletvekillerimize gideceğiz.”

 Ağabeylik üstlenilecek

Tacan yerleşkesine spor salonu yapımı için ödenek alındığını, bunun dışında atçılık programı için de manej yapımı girişiminde bulunduklarını anlatan Prof. Dr. Çelik, “Sosyal tesislerin yapılması dışında vücut bulacak olan her binanın has bir dokusu ve kimliği olacak. Malatya Anadolu Selçuklu Devleti’nin bir şehri Battalgazi de, buranın merkezidir. Dolayısıyla binalarımız mutlaka bu tarihimizi yansıtacak biçimde inşa edilecek. Görünürde tarihimizi yansıtan bu yapılar, son derece modern donatılacak. Burada bir taraftan yeni binalar inşa ederken diğer taraftan kullanılamaz halde olan eski binaları da tasfiye ederek yerlerine yeni binalar kuracağız. Böyle bir üniversitenin Malatya için de büyük prestij olacağını, hem ekonomik, hem kültürel, hem de içinde bulunduğumuz coğrafyanın iklimi, bitki örtüsü, tarımla ilgili öncelikli ürünlerini ele alan alanlarda çalışan bir üniversite olmasını planlıyoruz. İkinci üniversitenin yönetimine manevi bağla bağlı olacağız. Nasıl ki çocuk evlendiği zaman evini ayırıyor fakat ailesinden kopmuyorsa, biz de yeni üniversiteyle ağabey kardeş statüsünde rol alarak destekleyeceğiz. Evimiz, yolumuz ayrı olacak, ikinci üniversite ayakları üzerinde duracaktır. Bilimsel politikasını, bütçesini oluşturup takip edeceğiz, sadece sıkıştığı yerde yardımcı olacağız” dedi.

 

Siyasiler de destekledi

   İkinci üniversitenin kurulması noktasında siyasilerin de desteğini alan İnönü Üniversitesi projenin hayata geçirileceğine emin bakmaya başladı. Konuya ilişkin verdiği demeçlerle öne çıkan AK Parti milletvekilleri şehri büyütecek projeye sonuna kadar desteklediklerini her fırsatta dillendirdi.

   TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknolojileri Komisyonu Başkanı ve Malatya Milletvekili Mahmut Mücahit Fındıklı, Battalgazi ilçesindeki kampüs gezdi.

   Ziraat fakültesiyle bazı meslek yüksekokullarını bulunduğu kısımlarla, kayısı araştırmalarına yönelik seraları inceleyen Fındıklı, kendisine göre Malatya'daki çalışmaların en heyecan verici kısmının burası olduğunu söyledi.

   Yerleşkeye yakın zamanda 221 dönüm arazi katıldığını hatırlatan Fındıklı, ''Önümüzdeki günlerde de bu atış alanıyla ilgili çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Orada bize henüz daha 'yok' diyen olmadı ama gerek Genelkurmay, gerekse Milli Savunma Bakanlığımız da sıcak bakıyor. Bu işleri de çözeceğimizi ümit ediyorum'' diye konuştu.

   Buranın Malatya'nın ikinci bir üniversitesi olacağını dile getiren Fındıklı, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

   Malatya’da AK Parti Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, bu yıl Malatya’ya ikinci bir devlet üniversitesinin yapılması noktasında girişimlere devam ettiklerini bildirdi.

   Şahin, 2012’de Malatya’ya 100 milyon lira yatırım geleceğini hatırlatarak, hedeflerinin içinde bu yıl Malatya’ya ikinci bir devlet üniversitesinin kazandırılmasının da olduğunu belirtti.

   Bu yıl Malatya’ya ikinci bir devlet üniversitesinin yapılması noktasında girişimlere devam ettiklerini bildiren Şahin, AK Partili 5 Malatya milletvekilinin bunun için girişimlerde bulunduğunu anlattı.

   İnönü Üniversitesinin öğrenci sayısının 30 bine ulaştığını kaydeden Şahin, artık Malatya’ya ikinci bir devlet üniversitesi gerektiğini bildirdi.

   İkinci devlet üniversitesini Battalgazi ilçesinde düşündüklerini kaydeden Şahin, ’’İnönü Üniversitesinin ilçede Tacan yerleşkesi var. Bu yerleşkesinin yanında Milli Savunma Bakanlığına ait 3 bin dönümlük Boran Atış Sahası’nın olduğu yere yeni üniversitemizin kazandırılmasını arzu ediyoruz. Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı nezdinde görüşmelere devam ediyoruz. Bakanlığın bu alanı üniversite kurulması için tahsisini sağlamaya çalışıyoruz’’ diye konuştu.

  

Biyoteknoloji Nedir?

Bitki, hayvan veya mikroorganizmaların tamamı yada bir barçası kullanılarak yeni bir organizma (bitki, hayvan yada mikroorganizma) elde etmek veya var olan bir organizmanın genetik yapısında arzu edilen yönde değişiklikler meydana getirmek amacı ile kullanılan yöntemlerin tamamına “Biyoteknoloji” denmektedir.

Biyoteknoloji, insan, hayvan ve bitki hücrelerinin fonksiyonlarını anlamak ve değiştirmek amacıyla uygulanan çeşitli teknikleri ve işlemleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Canlıların iyileştirilmesi ya da endüstriyel kullanımına yönelik ürünler geliştirilmesini, modern teknolojinin doğa bilimlerine uygulanmasını kapsar.

• Kanser, AIDS gibi birçok hastalığın tedavisi ve önlenmesinde kullanılacak genetik ürünler elde edilmesi

• Kolonlama

• Büyüme geriliği gibi sorunlara çare olacak ya da bulaşıcı hastalıklara karşı koyacak proteinlerin üretimi

• Rekombinant ilaç ve aşıları sentezleyecek transgenik bitkilerin geliştirilmesi

• Hasar görmüş beyin hücrelerinin ve omuriliğin onarımı

• Organik atıkları metabolize edecek bakterilerin elde edilmesi  biyoteknoloji uygulamasına verilebilecek bazı örneklerdir.

Orhan YOLDAŞ

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  banner28
  e-gazete
  • Malatya haber | Son dakika | Malatya Sonsöz Gazetesi - 02 Eylül 2015 Manşeti
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV